Mateří kašička, včelí zázrak


Mateří kašička je želatinový krémový sekret produkovaný slinnými žlázami mladých včel dělnic, které se nazývají „sestřičky“. Mateří kašičkou jsou živeny larvy do třetího dne jejich života, pak dostávají směs medu, mateří kašičky a pylu. Hlavním konzumentem mateří kašičky je včelí královna. Je jí živena po celý svůj život. Z toho, co bylo napsáno, je tedy jasné, že mateří kašička musí obsahovat živiny, které podpoří růst a zdraví larev a hlavně, v porovnání s jinými včelami v úlu, dlouhověké královny. Jistě jste zvědavi, co se v mateří kašičce nachází. Nebudeme vás dlouho napínat. Pokud vás více zajímá, s čím může mateří kašička pomoci, neváhejte a složení přeskočte. 

Složení mateří kašičky

Složení mateří kašičky se může lišit, hlavně v množství jednotlivých složek podle toho, v které oblasti včely žijí. Z 60 až 70 % je tvořena vodou, dále jsou to cukerné složky, bílkoviny, aminokyseliny, tuky, minerály, vitaminy a polyfenolové sloučeniny, flavonoidy, estery, ketony, aldehydy, alkoholy. Na pár skupin se podíváme blíže.

Cukry tvoří 7 až 18 % složek mateří kašičky. Nejvyšší obsah mají glukóza, fruktóza a nižší zastoupení mají např. ribóza, sukróza, maltóza. 

Je zajímavé, že zastoupení bílkovin v mateří kašičce je shodné s cukry (9 až 18 %). Nejdůležitější jsou bílkoviny spadající do skupiny hlavní bílkoviny z mateří kašičky (major royal jelly proteins) (MRJPs),  tato skupina má 9 členů, a právě tyto bílkoviny podporují vývoj včelí královny. Dalšími zástupci bílkovin jsou aspimin, jellein, royalisin a malé peptidy. Z aminokyselin, které jsou stavebními kameny bílkovin, je v mateří kašičce nejvíce glycinu, lysinu, kyseliny glutamové a prolinu. 

V mateří kašičce nechybí ani tuky a steroly, které tvoří 3 až 8 %. Jedná se z velké části o nenasycené mastné kyseliny, ze sterolů je důležitý např. avenasterol. 

Nyní se dostáváme k minerálům a vitaminům. V mateří kašičce najdete vápník, měď, železo, draslík, mangan, hořčík a zinek, z vitaminů je to hlavně kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová atd. 

Z fenolů zmíníme např. kyselinu kávovou, ferulovou a kumarovou. Důležité jsou také látky s výraznými antioxidačními účinky, tj. flavonoidy, sem patří např. acacetin, apigenin, biochanin A, daidzein, genistein a mnoho dalších.  

Na co je dobrá mateří kašička?

Asi vás nepřekvapí, vzhledem k množství látek, které obsahuje, že má mateří kašička velké množství účinků. Ty nejzásadnější se vám pokusíme přiblížit. 

Nejprve zmíníme antimikrobiální účinky, neboť ty jsou důležité i pro včely samotné.  I včelstva mohou napadnout různé bakterie, viry či houbová onemocnění. Aby byly larvy a královna ochráněny, musí mít mateří kašička protimikrobiální účinky. Ve studiích se ukázalo, že ničí i velmi odolné bakterie, jakými jsou zlatý stafylokok, Listeria monocytogenes (nachází se často v potravinách a vyvolává průjmy), Escherichia coli (často vyvolává infekce močových cest a trávicího systému), Klebsiella pneumoniae (způsobuje infekce dýchacích a močových cest) atd.

Mateří kašička má také výrazné protizánětlivé účinky a snižuje koncentraci volných radikálů, a tedy i oxidační stres. Patologický, chronický zánět a oxidační stres výrazně poškozují tkáně a jsou jedním z faktorů, který urychluje stárnutí organismu, zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění atd.

Mnohé studie na buňkách a zvířatech také ukázaly, že zlepšuje funkci imunitního systému, snižuje krevní tlak a ničí nádorové buňky. Dokonce prodloužila život u Caenorhabditis elegans (háďátko).

My se zaměříme hlavně na studie s dobrovolníky. Těch je sice mnohem méně, ale přesně ukazují, jaký má mateří kašička vliv na lidský organismus.  Studie trvají obvykle jen několik týdnů a užívají se poměrně vysoké dávky, kolem 3 000 mg denně a více. 

Mateří kašička, včelí zázrak 1

V dnešní době jsou již běžně na trhu přípravky s mateří kašičkou, které jsou určeny pro ženy v menopauze. Toto má svou oporu i ve studiích. Užíváním mateří kašičky ženami s menopauzálními obtížemi došlo k jejich výraznému snížení. Abychom nezůstávali jen u žen, mateří kašička může ulevit i pánům, a to se zvětšením prostaty. Mateří kašička zmenšuje objem prostaty. 

Mateří kašička může být i prevencí srdečně-cévních nemocí. Dokáže totiž snižovat hladiny cholesterolu, a to i u zdravých lidí s mírně zvýšeným cholesterolem, ale také i pacientů s cukrovkou. Tím jsou chráněny cévy před hromaděním cholesterolu ve stěnách cév. Již jsme zmínili cukrovkáře. Jim neprospívá jen snížením cholesterolu, ale také snížením hodnot krevního cukru (glykémie). Důležité je, že podporuje zdraví slinivky břišní a posiluje produkci inzulinu.

Díky mateří kašičce je také možné snížit oxidační stres, o kterém jsme již výše psali, že je, dalo by se říci, pro organismus doslova toxický. Mateří kašička totiž zvyšuje aktivitu enzymů v těle, které odstraňují volné radikály, které stojí za oxidačním stresem.

Velmi překvapivým efektem mateří kašičky je schopnost zlepšit syndrom suchého oka. Při něm se méně produkují slzy. V Japonsku proběhla studie, v níž lidé se syndromem suchého oka užívali tablety s mateří kašičkou (1 200 mg; 6 denně, 8 týdnů). Pacienti sami potvrdili zlepšení a i vyšetření prokázalo, že se zvýšila produkce slz.

Mateří kašička má velký hojivý potenciál. To se prokázalo i ve studiích s pacienty, kteří podstupovali radioterapii a chemoterapii. Ta velmi poškozuje sliznice, včetně těch v ústní dutině, v níž se tvoří bolestivé vředy. Mateří kašička dokázala urychlit jejich hojení.

Zatím jsme zmiňovali jen přínos mateří kašičky u lidí nějak nemocných. Jsou i data ze studie se zcela zdravými dobrovolníky, kteří užívali 3 000 mg mateří kašičky denně. Lékaři pak analyzovali jejich krev a zjistili, že došlo ke zvýšení počtu červených krvinek, snížení glykémie a zlepšení tolerance glukózy, navíc se zlepšilo i mentální zdraví účastníků studie. 

Mateří kašička pohledem tradiční čínské medicíny

Podle charakteristik čínské medicíny je mateří kašička teplotně neutrální povahy, má sladkou chuť a tropismus má ke Slezině a Játrům.

Je známá svou schopností tonizovat Qi, Yin a esenci Jing. Pomáhá také regulovat krevní oběh a pročišťovat horko.

V tradiční čínské medicíně se mateří kašička používá u dýchacích potíží (včetně kašle, bolestí v krku, nachlazení a chřipky), na podporu trávení a posílení obranyschopnosti. Je známo, že podporuje činnost jater, ledvin a slinivky břišní.

Mateří kašička je známá také pro své podpůrné účinky na reprodukční zdraví, hojení ran, neurodegenerativní poruchy a stárnutí. V čínské medicíně se používá k normalizaci a regulaci všech tělesných funkcí a k výživě esence Jing, což vede ke zvýšení vitality a celkového stavu zdraví.

Mateří kašička je velmi účinná, takže k získání jejích četných výhod stačí asi půl čajové lžičky denně. Lze ji jíst syrovou nebo ji smíchat s medem a vytvořit z ní pomazánku.

Je mateří kašička pro každého?

Vidíte tedy, že nejen studie na buňkách a zvířatech potvrzují, že mateřská kašička má potenciál pozitivně působit na náš organismus, stejně jako na dlouhověkou včelí matku. Musíme však zmínit, že pozor by si měli dát ti, kteří jsou alergičtí na ostatní včelí produkty a bodnutí a pyloví alergici. Těm nemusí mateří kašička prospívat. Obsahuje totiž také zrnka pylu a složky včelího jedu.

Také je důležité, pokud se rozhodnete užívat preparát s mateří kašičkou, dodržovat dávkování, které určuje výrobce! I zdravé věci, která nám prospívají, mohou při nadměrných dávkách škodit.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Zdravotní dopady chronického stresu

Zobrazit Článek

Zdravotní dopady chronického stresu
3 min

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?

Zobrazit Článek

Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?
5 min

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl

Zobrazit Článek

Jak předejít riziku vývoje astmatu - 1. díl
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.