Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí
Pokud zalistujeme ve „Vnitřní knize Žlutého císaře“, zjistíme, že u žen každých sedm let dochází k významným fyziologickým a duševním změnám v organismu. Muži tento cyklus mají též, ale dochází k němu každých osm let. Z toho vyplývá, že ženy dříve vyspívají, ale též dříve ztrácí svoji plodící schopnost.
Pokud si toto znázorníme v reálu, tak rozdíl mezi sedmiletou holčičkou a čtrnáctiletou dívkou je obrovský. Nebudeme vyjmenovávat všechny změny, ale zaměříme se právě na měsíční cyklus – měsíčky, tedy dnes spíše používaný výraz menstruace.
Tento měsíční cyklus u dívek přichází přibližně mezi desátým až čtrnáctým rokem. Je to hodně závislé právě na jejím fyzickém potenciálu. Každopádně důležité je, že děvčata, která dosáhnou čtrnáctého roku, by všechna měla mít pravidelnou menstruaci. Pokud tomu tak není, je to vážný problém v jejich vývoji. Nejčastějším důvodem, že menstruace nepřijde, bývá, že dívka je vystavována přespřílišné fyzické či psychické zátěži.
Menstruaci je důležité brát jako pravidelný měsíční detoxikační proces, který ženám darovala příroda jako barometr ženského zdraví. Proto je důležité zbytečně s menstruací nemanipulovat. Pokud používáte antikoncepci, při které vám vymizí menstruační cyklus, není to pro zdraví ženy ideální, protože se šidíte o pravidelný detoxikační proces, blokují se vám játra a mohou se zhoršit i problémy s emocemi.
Menstruace ve starověké Číně byla důležitým diagnostickým nástrojem, protože jakýkoli výkyv v měsíčním cyklu byl okamžitě využit pro podporu zdraví ženy. Ve chvíli, kdy dívka poprvé menstruovala, pořádala se rodinná slavnost. Byla to známka, že již se stala ženou a může otěhotnět. Z tohoto důvodu se přemístila ze zahrady dětských střevíčků, kde trávila čas se svými vrstevníky - děvčaty i chlapci, do skupiny žen, kdy se začala připravovat na svoji důležitou roli ve svém životě.
Menstruace by měla probíhat pravidelně po 28 až 31 dnech od 1. dne předešlé menstruace. Měla by být bezbolestná a my bychom měly cítit lehký diskomfort. Menstruace by měla trvat 4 až 6 dnů s tím, že vrchol menstruace by měl být druhý den a pak by se krvácení mělo zmírnit a postupně odejít. Určitě bychom neměly mít žádné špinění ani před nebo při ukončování menstruace či v průběhu měsíce. Též by žádné špinění nemělo být v době ovulace.
Ovulaci nám naše tělo hlásí hlenem, který je známkou, že žena je připravena v tomto období otěhotnět, některé ženy pociťují i drobné pobolívání nebo tlak v podbřišku.
PMS, tzv. předmenstruační syndrom, bychom neměly pociťovat vůbec. Pokud jste v tuto dobu nervózní, bolí vás hlava či jste unavené, je to známka nedostatku krve jater. Znamená to, že se moc vyčerpáváme a dostatečně nekonzumujeme potraviny, které podporují krvetvorbu.
Bolest prsou v tomto období nebo jejich citlivost znamená, že se nám blokují játra, která bychom si měly uvolnit nejlépe masáží mezižebří, kde dráha jater vede.
Bolest břicha může mít několik podob a zde se nejčastěji můžeme setkat s chladem v oblasti podbřišku, případně s vlhkostí. Zde je důležité dávat si pozor na přespřílišnou konzumaci zchlazujících potravin, jako jsou například odstředěné šťávy z ovoce nebo zeleniny, zejména na podzim a v zimě nebo ke snídani, velké množství mléčných výrobků hlavně po ránu a v zimním období a saláty jako hlavní jídlo. V tomto případě si můžeme zahřívat pupík teplým polštářkem nebo pytlíčkem s teplou solí a skořicí a sušeným zázvorem, abyste rozehnaly chlad z této oblasti.
Pokud máte zkrácený cyklus, tedy menstruujete dříve než po 28 dnech, znamená to, že máte oslabenou slezinu, která nemá dostatek energie držet krev na svém místě nebo vnitřní horkost, která žene krev rychleji. Zde je důležité se opět zaměřit na stravování podporující krvetvorbu, aby se cyklus zvládl upravit.
Pokud je naopak cyklus prodloužený, to znamená, že žena menstruuje po déle než 33 dnech. Tělo musí každý měsíc natvořit menstruační krev, ale pokud jsme v deficitu, tak nás naše tělo přirozeným způsobem chrání a krev využije na náš běžný život. Tedy šetří krev na běžné každodenní činnosti a neodkládá ji na menstruační cyklus. Zde je důležité zamyslet se nad svým každodenním rytmem, hodně odpočívat, jíst vývary z kostí nebo obilovin, připravovat si kopřivový čaj a využít ve stravování další potraviny, které podporují krvetvorbu (černý sezam, kokos, dýně hokkaido, fenykl bulvu, slunečnicová semínka, kachní a králičí maso apod.).
Jak vidíte, milé dámy, menstruace je náš mocný nástroj na sledování našeho těla a jeho zdraví, važme si jí, protože je naším dokonalým barometrem a pokud se ručička barometru vychyluje mimo, pak určitě nad tím nemávněte rukou a začněte konat. Jak jsme si již několikrát říkaly, čínská medicína je zaměřena hlavně na prevenci a my k ní máme od přírody skvělý nástroj, tak s ním pracujme.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.