Vánoční pochoutky bez výčitek: Tradiční recepty, které musíte zkusit
Kouření elektronických cigaret, známé také jako vapování, zaznamenalo v posledních letech rapidní nárůst popularity. Mnozí lidé se přesunuli od tradičního kouření k elektronickým cigaretám ve víře, že jsou méně škodlivé než jejich tabákové protějšky.
V e-cigaretách je spalování tabáku nahrazeno zahříváním tekutiny. Mnoho uživatelů si získaly i další inovativní prvky, jako je nastavení obsahu nikotinu a výběr zajímavých příchutí. Nicméně bezpečnost konzumace e-cigaret a jejich potenciál jako metody odvykání kouření zůstávají kvůli omezeným důkazům sporné.
E-cigarety nejsou na světě dostatečně dlouho, abychom věděli, jaké dlouhodobé škody v organismu mohou způsobit. Navzdory tvrzení, že jsou méně škodlivé než tradiční cigarety a že by mohly kuřákům pomoci přestat kouřit, jsou obavy z rizik s nimi spojených oprávněné. I kouření e-cigaret je návykové a do těla se dostávají potenciálně nebezpečné chemické látky. Uvádí se, že samotný proces zahřívání může vést ke vzniku nových rozkladných sloučenin s pochybnou toxicitou.
Právě chemické látky obsažené v e-cigaretách vyvolávají řadu otázek. Většina e-cigaret obsahuje roztoky s obsahem nikotinu, aroma látek a další chemické přísady. Při jejich ohřevu dochází k vytváření aerosolu, který pak kuřáci inhalují. Některé z těchto látek mohou představovat potenciálně nebezpečné sloučeniny.
Jedním z hlavních zdravotních rizik je obsah nikotinu. Nikotin je silně návyková látka, která může ovlivnit mozkovou činnost a vést k závislosti. Maximální povolený limit obsahu nikotinu v náplních do elektronických cigaret je 20 mg/ml, ale některé nové generace elektronických cigaret dodávají tělu dokonce vyšší dávku nikotinu než klasické cigarety. Vapeři tak mohou čelit zvýšenému riziku závislosti a dalším negativním dopadům na zdraví.
I když vědecký výzkum v oblasti dlouhodobých účinků e-cigaret na organismus stále probíhá, zatím neexistuje dostatek dat, abychom mohli plně pochopit dlouhodobé důsledky jejich používání. Existuje však obava, že některé látky obsažené v aerosolu mohou být spojeny s respiračními problémy a jinými vážnými zdravotními komplikacemi.
Dvěma hlavními složkami používanými ve všech e-liquidech jsou propylenglykol a rostlinný glycerin, které jsou v některých potravinářských výrobcích považovány za bezpečné. Zdravotní důsledky opakovaného zahřívání a vdechování těchto chemikálií do plic jsou však poměrně neznámé, přičemž některé studie naznačují, že mohou způsobit jejich poškození.
Oprávněné obavy přináší i bezpečnost dalších přísad a aroma látek používaných v e-cigaretách. Některé z nich mohou být potenciálně toxické. Dlouhodobé účinky všech chemických látek v příchutích používaných v tomto odvětví (je jich více než 15 000) zůstávají neznámé a obvykle nejsou uvedeny na etiketě výrobku. E-cigarety mohou obsahovat toxiny, jako je formaldehyd, a těžké kovy, jako je chrom, hliník, arsen, měď, olovo, nikl a cín. Všechny tyto látky způsobují nepříznivé zdravotní účinky, včetně rakoviny. Mezi další nalezené chemické látky patří těkavé organické sloučeniny, které jsou běžné v barvách a čisticích prostředcích, ultrajemné částice poškozující plíce, 2-chlorfenol používaný v dezinfekčních prostředcích a další karcinogeny.
Znepokojivá je i účelně vytvářená přitažlivost vapovacích výrobků pro mladé lidi. Společnosti vyrábějící e-cigarety své výrobky upravují tak, aby se zdáli cool a zábavné. Vytvářejí příchutě, které vyvolávají dojem sladkosti (např. příchuť cukrové vaty nebo ovocné příchutě), což mladé lidi cíleně oslovuje. V řadě zemí jsou zaznamenávány znepokojivé trendy, které ukazují rozšíření e-cigaret mezi dospívajícími a dětmi.
Některé studie naznačují, že používání elektronických cigaret může být mírně užitečné pro kuřáky, kteří se snaží přestat kouřit. Poměr rizik a přínosů a dlouhodobé zdravotní důsledky vapování jsou ovšem stále nejisté. Potřebujeme více solidních výzkumů, které by přinesly konkrétnější výsledky. Stávající informace, které v oblasti kouření už máme, však hovoří jasně. Pokud kouříte, měli byste se tohoto zlozvyku co nejdříve zbavit.
Než si půjdete koupit e-cigaretu ve víře, že vám pomůže, zkuste využít klasickou čínskou medicínu. Používá přirozené způsoby, jak tělu pomoci vypořádat se s následky kouření. Při snaze přestat kouřit se často doporučuje akupunktura nebo bylinná medicína. Při akupunkturních sezeních pomáhají jehly v těle uvolňovat endorfiny, díky nimž se tělo uvolní, zbaví se stresu a bude chtít méně kouřit. Odborný lékař vám může lépe poradit, jak můžete akupunkturu využít, aby vám pomohla přestat kouřit.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.