Nedostatek Yin a horko z prázdnoty očima čínské medicíny


Horko z prázdnoty vzniká v důsledku nedostatečnosti Yin, přičemž jsou tyto dva patologické stavy (nedostatek Yin a prázdné horko) často považovány za jednu patologii. Ve všech moderních čínských publikacích jsou klinické projevy horka z prázdnoty uváděny u vzorců nedostatečnosti Yin. Například u obrazu nedostatku Yin Plic se objevují příznaky jako sucho v krku a suchý kašel (nedostatek Yin) a horko pěti srdcí (prázdné horko).

Nicméně v praxi to tak úplně neplatí, protože nedostatek Yin může být dlouhou dobu bez příznaků nebo známek prázdného horka: z toho lze odvodit, že nedostatek Yin a prázdné horko jsou dva samostatné patologické stavy i přesto, že ten druhý samozřejmě vzniká na základě prvního.

Příznaky nedostatku Yin se liší v závislosti na tom, který orgán je zasažen, ale obecně lze říct, že budou zahrnovat noční pocení a projevy sucha, jako jsou sucho v krku, suchý kašel, oschlé rty, vyschlé oči, sucho v ústech, žízeň s touhou pít po malých doušcích a jazyk bez povlaku, na kterém se mohou objevovat praskliny.

Známky horka z prázdnoty budou zahrnovat pocity horka zhoršující se k večeru, horkost pěti srdcí (pocit horka v oblasti dlaní, hrudníku a chodidel), návaly horka, mírnou horečku, jazyk bez povlaku a případně i rychlý pulz.

Nedostatek Yin a prázdné horko se velmi zřetelně projevují na jazyku. Nicméně je důležité pochopit, že přestože prázdné horko vzniká v důsledku nedostatku Yin, trvá určitou dobu, než se rozvine. To znamená, že se mohou mnoho let na jazyku pacienta objevovat známky nedostatku Yin, aniž by se u něho rozvinulo prázdné horko. V takovém případě je jazyk bez povlaku, což je dáno nedostatkem Yin, ale má běžnou barvu, takže nevykazuje známky horka z prázdnoty.

Obrázek1

Nedostatek Yin se na jazyku reálně projevuje chybějícím povlakem, z čehož lze odvodit, že pokud má jazyk tzv. normální barvu a chybí na něm povlak, jedná se o nedostatečnost Yin bez přítomnosti prázdného horka. S tím, jak se postupem doby nedostatek Yin prohlubuje, se může rozvinout prázdné horko projevující se červeným jazykem. Tím pádem se prázdné horko na jazyku projevuje červenou barvou a chybějícím povlakem. Často také slýcháváme, že je při nedostatku Yin jazyk červený, což je tvrzení, ke kterému svádí fakt, že při nedostatku Yangu je jazyk bledý. Nicméně tomu tak není: nedostatek Yin se na jazyku projevuje chybějícím povlakem, zatímco červený jazyk bez povlaku je až důsledkem prázdného horka.

Obrázek2

Chybějící povlak, praskliny, běžná barva = nedostatek Yin

Obrázek3

Chybějící povlak, velmi červený jazyk = nedostatek Yin s prázdným horkem

Jazyk bez povlaku indikuje nedostatek Yin především a v první řadě na úrovni Žaludku: kromě toho se může jednat také o stav nedostatku Yin Ledvin, Jater nebo Srdce.

O tom, že nedostatek Yin nemusí být provázen prázdným horkem, svědčí diagnostiky jazyka, kdy spoustě pacientů chybí na jazyku povlak (známka nedostatku Yin), ale jazyk není červený.

Patologie nedostatku Yin a prázdného horka nevznikají ze dne na den, ale vyvíjejí se dlouhou dobu v řádu několika let (jednu výjimku v tomto směru tvoří nedostatek Yin a prázdné horko vzniklé v důsledku napadení větrným horkem, kdy se horko dostane do vnitřních vrstev). Na jazyku se jasně projevuje nejen současný stav, ale také aktuální fáze: tím pádem se zde ukazuje, z čeho se patologie vyvíjí a k čemu může vést.

Obrázek4

Nedostatek Yin se na jazyku projevuje ve třech fázích:

1) Povlak bez kořene (jedná se o známku nejmírnějšího nedostatku Yin)
2) Částečně chybějící povlak
3) Zcela chybějící povlak

Obrázek5

Povlak bez kořene = rané stadium nedostatku Yin.

Obrázek6

Povlak částečně chybí.

Obrázek7

Povlak zcela chybí.

Obrázek8

Povlak zcela chybí a jazyk je červenější

 

Ačkoliv se prázdné horko může vyvinout v jakékoliv z těchto fází, s největší pravděpodobností se vyvine ve třetí fázi, kdy jazyk nemá žádný povlak a je červený.

To, že jsou nedostatečnost Yin a prázdné horko dva samostatné patologické stavy, zřetelně vyplývá také z principů bylinné léčby. Bylinky a receptury zaměřené na výživu Yin spadají do jiné kategorie než léčivky a směsi zaměřené na pročištění prázdného horka.

Například léčivky Mai Men Dong (hlíza sedoulku japonského, Tuber Ophiopogonis japonicis) a Tian Men Dong (chřest kočinčínský, Tuber Asparagi cochinchinensis) vyživují Yin, ale nepročišťují prázdné horko. Oproti tomu Qin Jiao (kořen hořce velkolistého, Radix Gentianae Qinjiao) a Qing Hao (pelyněk roční, Herba Artemisiae annuae) zase pročišťují prázdné horko. Nicméně v případě prázdného horka samozřejmě kombinujeme bylinky na jeho pročištění s těmi, které vyživují Yin.

 

Autor: Giovanni MaciociaČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hypotyreózu – nedostatečnou funkci štítné žlázy?
4 min

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.