Nesmrtelný tuk, tuková tkáň


V současné době roste počet lidí, kteří trpí nadváhou a obezitou, ale také lidí, kteří jen nejsou spokojeni se svým tělem. Ačkoli je možné zmenšit objem tuku pomocí diet a cvičení, některé partie není možné ovlivnit. A navíc návrat k původnímu stylu života vede k opětovnému nárůstu objemu tukové hmoty. Během hubnutí totiž nedochází ke snížení počtu tukových buněk, ale pouze k jejich zmenšení. Proto se mnoho lidí uchyluje i k chirurgickým zákrokům, který tukovou tkáň odstraní. Ale i toto řešení nemusí přinést kýžený výsledek, pokud „hřešíme“.

Zajímá vás, jak vlastně vypadá tuková tkáň a jaké jsou její funkce? Tak čtěte dál.

Mnoho tváří tukové tkáně

Tuková tkáň je biologicky aktivní tkání našeho těla. Plní mnoho funkcí v závislosti na tom, o jaký typ se jedná. Rozlišujeme několik druhů tukové tkáně a každá má trochu jinou funkci. Nejjednodušší dělení je na bílou a hnědou tukovou tkáň.

Bílá tuková tkáň

Bílá tuková tkáň se nachází hlavně v podkoží, okolo orgánů (např. v břišní dutině, tzv. viscerální tuková tkáň) a kolem cév. Bílá tuková tkáň má hlavně metabolické a skladovací vlastnosti. Ukládá se do ní přebytečný tuk, který není tělem jinak zpracován. Dochází v ní také k tvorbě a metabolismu, rozkládání tuků do podoby např. volných mastných kyselin, které se uvolňují do krevního oběhu. Tukové buňky bílé tukové tkáně, které mohou kumulovat tuk, se dokáží zvětšit až 100x. Většina jejich objemu je vyplněna velkou tukovou kapkou. Pokud se takto zvětší velká část tukových buněk, dojde také ke zvětšení objemu tukové tkáně. Důležité je si uvědomit, že u toho nemusí docházet ke zvýšení počtu buněk tukové tkáně. Ten je většinou stabilní. Během hubnutí pak nedochází ke snížení počtu buněk, ale ke zmenšení objemu tukové kapky, která se v tukových buňkách nachází.

Psali jsme, že jsou počty tukových buněk většinou stabilní. Může však dojít k jejich zániku a také nové tvorbě. Nová tvorba tukových buněk probíhá z kmenových buněk, které jsou v tukové tkáni v hojném množství, a z preadipocytů, které jsou vlastně předstupni, nezralými tukovými buňkami. Pokud dostanou ty správné impulzy, přemění se na tukové buňky.

Hnědá tuková tkáň

Kromě bílé tukové tkáně máme v těle také hnědou tukovou tkáň. Její množství během života klesá. Nejvíce jí máme po narození a v dětství. Hnědá tuková tkáň, která přetrvá až do dospělosti, se nachází hlavně mezi lopatkami, kolem páteře a v oblasti ledvin.

Buňky hnědé tukové tkáně nedokáží zvětšit svůj objem jako buňky bílé tukové tkáně a místo jedné velké tukové kapky obsahují větší počet tukových kapiček. Neslouží totiž jako sklad pro tuk, ale přeměňuje tuk na teplo, tj. dochází k termogenezi.

Co je a co není TCM 2

Tuková tkáň jako chameleon

Aby to nebylo tak jednoduché, musíme zmínit, že se tukové buňky mohou změnit v jiný typ tukové buňky. Pokud je např. nadbytek tuku, přemění se hnědé tukové buňky na bílé skladovací. Proces může být i opačný. Bílé tukové buňky se mohou přeměnit na hnědé. Jakýsi mezistupeň mezi oběma typy jsou béžové tukové buňky.

Další funkce tukové tkáně

Tuková tkáň však nemá jen funkce metabolické, skladovací či termogenní (tvorba tepla). Produkuje také mnoho biologicky aktivních působků a hormonů (leptin, adiponektin, omentin, visfatin, resistin, interleukiny, hormony štítné žlázy atd.), které ovlivňují celý organismus.

Zvětšení objemu bílé tukové tkáně není spojené jen s nevítaným estetickým efektem, ale také se spoustou zdravotních obtíží, které nejsou způsobené jen nárůstem hmotnosti. V tukové tkáni dochází k výrazným změnám, buňky se vzájemně utlačují a produkují zcela jiné působky než „zdravé“ tukové buňky. Poškození tukové tkáně má velmi neblahý dopad na imunitní systém. V těle dochází k rozvoji chronického poškozujícího zánětu, zvyšuje se riziko vzniku cukrovky typu II, poškození srdečně-cévního systému, nádorových onemocnění atd.

Působky hnědé tukové tkáně naopak před komplikacemi, které jsme zmínily, chrání. Je tedy přínosné mít větší objem hnědé tukové tkáně.

Tuk pohledem čínské medicíny

Čínská medicína nazývá to, čemu my říkáme tuk, slovem hlen (Tan). Substance hlen není jen to, co vnímáme, když máme rýmu nebo kašel, ale třeba i gynekologický výtok u žen. To je hlen zjevný. Pak je ještě hlen skrytý. Ten sice nevidíme, ale často vnímáme jeho působení v našem organismu. Může vytvářet „špunty“ a blokovat proudění Qi v meridiánech. To vnímáme třeba jako ostré asymetrické bolesti. Může se spolupodílet na vzniku cyst. Tvoří také tuk, pokud máme nadváhu.

Dbejte na zdraví tukové tkáně

Tuková tkáň není jen tkáň, ve které se skladují tuky a která nás často trápí, pokud se objevuje na podle nás nevhodných místech. Dokáže řídit mnoho procesů v našem těle. Je důležité, aby byla v dobré kondici, tj. bez zvětšení objemu. Zatímco počty buněk většinou zůstávají stejné, objem tukové tkáně se může měnit. Dietou a cvičením se tukové tkáně jako takové nezbavíte, mnohdy však ani liposukce nemusí být cestou k úspěchu. Doufáme, že jsme vám přinesli informace, které jsou zajímavé a které jste doposud nevěděli.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s plodností u mužů – 5. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.