Jak se soustředit na hru s dětmi, i když máte mnoho dalších starostí?
O tom, že hudba ovlivňuje zdravotní stav, se vědělo od dob antiky a starých civilizací dálného východu, ne-li dříve. Situace lidí v posledních zhruba sto letech je ale jedinečná. Přispěl k tomu rozvoj audiovizuální techniky. Dnes na člověka působí hudba různých úrovní a stylů a také hlasitosti a kvality odevšad – z bytu od sousedů či ze sluchátek spolucestujícího. Člověk aby se ze vší té hudby zbláznil! Prosím o trochu ticha, to přece léčí!?
Kdepak. Ať se nám to líbí, nebo ne, blahodárný účinek na naše zdraví nemá jenom ticho, ale také hudba. „Ne každý zvuk je hluk. Hudba jako strukturovaný zvuk může být za určitých okolností příjemná, jednak může sloužit jako léčebný nástroj. Tím se zabývá obor muzikoterapie.“
Jiné vědní obory se zase zabývají tím, jaký vliv má hudba například na epileptickou aktivitu mozku. „Pacienti s epilepsií mají v mozku specifické nervové vzruchy, které slouží jako ukazatel toho, že má člověk epilepsii. Vědecky bylo skutečně dokázáno, že určitý druh hudby snižuje tyto výboje a funguje jako prevence proti projevům této choroby,“ říká psychiatr a ředitel Národního ústavu duševního zdraví, Cyril Höschl.
Věděli jste například, že muzikoterapii pravidelně využíval už slavný řecký matematik Pythagoras, který svým žákům každý večer hrál nádherné skladby na lyru a zbavoval je tak těžkých myšlenek, starostí a stresu?
Muzikoterapie je terapeutický obor, který využívá hudební prvky (zvuk, rytmus, harmonie a melodie) k hudebním i nehudebním cílům. Muzikoterapie může být cílena jako léčba, osobní rozvíjení člověka, podpora komunikace a vzdělávání či zlepšení mezilidských vztahů.
Muzikoterapii rozdělujeme na aktivní a pasivní. Při aktivní muzikoterapii se pacient podílí na tvorbě hudby, ale při pasivní muzikoterapii relaxuje a poslouchá hudbu muzikoterapeuta. Dále se muzikoterapie dělí podle počtu klientů na skupinovou, párovou nebo individuální.
Muzikoterapie je využívaná v medicíně (psychiatrie, onkologie, kardiologie, neurologie, fyzioterapie, rehabilitace, neonatologie), psychologii (transpersonální psychologie, psychoterapie), pedagogice (vzdělávání a výchova), sociologii. Používá se ke zlepšení psychického, sociálního, komunikačního a duševního zdraví člověka.
Není hudba jako hudba. Nejlepší účinky na lidské zdraví má podle odborníků klasická nebo meditační hudba. Podobně příznivý efekt mají i různé posvátné mantry (např. Óm mani padmé húm, nejznámější mantra tibetského buddhismu, která transformuje negativní emoce). Pravidelný poslech klasické hudby také údajně zvyšuje IQ.
Čínská hudba je založena na prastarém čínském pětitónovém systému. Těchto pět tónů je klasifikováno jako: Shang, Chueh, Yue, Chih, Keng. Podle čínské teorie pěti prvků jsou tóny propojeny s myriádami systémů našeho vesmíru, stejně jako s vnitřním světem samotného člověka. Čínská teorie pěti prvků nepovažuje za náhodu, že člověk disponuje pěti vnitřními orgány (Srdce, Játra, Plíce, Ledviny a Slezina), pěti smyslovými orgány (ústa, nos, oči, uši a jazyk), a že má pět prstů na každé ruce.
Podle této teorie může kterýkoli z těchto pěti tónů ovlivňovat vnitřní orgány člověka a posloužit jako regulační mechanismus procesů v lidském těle. Hudba může podpořit metabolismus, otevřít myšlenkové procesy a zklidnit srdce. Protože se lidé liší jeden od druhého, liší se také jejich vnitřní orgány a hudba se různých lidí dotýká různými způsoby.
Zvuk pěti základních tónů způsobuje odlišné reakce v lidském těle:
Tak ať vám váš život dnes nezní ani trochu falešně!
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.