Objevte pozitivní účinky čaje na srdečně-cévní systém


Čaj je nejčastěji konzumovaný teplý nápoj. Nejoblíbenější je zelený čaj (Camellia sinensis, čajovník čínský), u nějž jsou potvrzeny mnohé zdraví prospěšné účinky. Čajové lístky obsahují velké množství bioaktivních látek, které mají antioxidační, protizánětlivé, protimikrobiální či protinádorové účinky. Zpracování čajových lístků do podoby, kdy budou využity k přípravě nápoje, však může obsah těchto látek snížit, nebo naopak zvýšit. V čajích jsou např. fenolové kyseliny (kyselina gallová, elagová, ferulová…), katechiny (epigalokatechin galát), flavonoidy, vitaminy, minerály, methylxantiny (theobromin, kofein) a mnoho dalšího. Mnohé složky mohou pozitivně působit na srdečně-cévní systém.

Srdečně-cévní choroby mají vysokou prevalenci (výskyt v populaci). Jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí, včetně náhlé smrti z důvodu srdečního selhání či srdečních a mozkových příhod. Vysokým krevním tlakem a aterosklerózou trpí stále mladší lidé, mnohdy i děti.

Jak čaj působí na srdečně-cévní soustavu?

Čaj ovlivňuje míru zánětu v těle, tj. je protizánětlivý, čímž snižuje také poškození cév, kterým se zánět nevyhýbá. Ten se rozvíjí hlavně v přítomnosti aterosklerózy, která je též známá jako kornatění tepen. I tomu může čaj předejít, neboť snižuje hladiny tuků, které se ukládají do cévní stěny, a naopak zvyšuje hladinu „hodného cholesterolu“ HDL. Ateroskleróza je spojená se zmenšením průsvitu cévy a poškozením cévní stěny. To má za následek zhoršení průtoku krve těmito cévami a zvýšení rizika vzniku krevních zátek (trombů). Hrozí ischemie, zvýšení krevního tlaku i akutní příhody, srdeční i mozkové. Čaj také snižuje oxidační stres, který může poškozovat buňky, včetně jejich DNA (genetické informace) a způsobovat zánět. A zánět může také zvyšovat oxidační stres. Jeho snížení je tedy nesmírně důležité.

Woman,Dressed,In,Knitted,Sweater,Pours,Hot,Tea,From,Glass

Studie o účinnosti čaje

V dalším textu si představíme studie, které účinky čaje potvrzují. Nejlepší vhled do účinků mají metaanalýzy, tedy studie, které shrnují výsledky z mnoha kvalitních studií.

Jedna velká metaanalýza pracovala s daty 24 studií se zeleným a 11 studiemi s černým čajem. Jeden šálek čaje měl objem 237 mililitrů. Autoři zjistili, že popíjení méně než čtyř šálků černého čaje denně snižuje riziko vzniku srdečně-cévních nemocí, ale pokud lidé pijí více než čtyři šálky, může se riziko naopak zvýšit. U zeleného čaje je to naopak, zvýšení počtu šálků snižuje riziko srdečně-cévních nemocí.

Další velmi zajímavá metaanalýza pracovala se sedmi studiemi, v nichž bylo 772 922 osob, z nichž 9 211 trpělo srdečně-cévními nemocemi (ischemiemi /nedokrevnostmi z důvodu zhoršení průtoku krve cévou/, srdečním selháváním atd.). I zde se prokázalo, že i jen jeden šálek denně (300 ml) snižuje riziko srdečně-cévních nemocí. Nejvyšší efekt měla konzumace dvou šálků denně. Konzumace pěti šálků riziko nezvyšovala, ale také nesnižovala. 

Důležité výsledky přinesla metaanalýza pracující s 55 studiemi. Autoři se zaměřili na efekt extraktu zeleného čaje na srdečně-cévní systém. Zelený čaj snižoval hladinu celkového cholesterolu, špatného cholesterolu LDL, krevní cukr nalačno a krevní tlak, a naopak zvyšoval hladinu hodného cholesterolu HDL.

Nemůžeme nezmínit také to, že čaj snižuje riziko mozkové mrtvice. Ta vzniká na základě poškození cév v mozku. Jedná se o závažnou zdravotní komplikaci, která může vést ke smrti nebo trvalým následkům, které mnohdy učiní člověka závislým na pomoci druhých. V této studii bylo 11 421 osob po mozkové mrtvici a 645 393 zdravých osob. Největší efekt měla konzumace 0,5 až 0,9 litru čaje denně.

Srdce a cévy mají čaj rády

Výsledky studií ukazují, že konzumace zeleného čaje může být velmi prospěšná v prevenci srdečně-cévních nemocí. Většinou jsou účinnější vyšší objemy čaje, ale i jeden hrnek kvalitního zeleného čaje je prospěšný.

Autor: Moudrá želva

Zdroje:

  • Luo Q, Luo L, Zhao J, Wang Y, Luo H. Biological potential and mechanisms of Tea's bioactive compounds: An Updated review. J Adv Res. 2023 Dec 5:S2090-1232(23)00378-8. doi: 10.1016/j.jare.2023.12.004.
  • Yang X, Dai H, Deng R, Zhang Z, Quan Y, Giri M, Shen J. Association between tea consumption and prevention of coronary artery disease: A systematic review and dose-response meta-analysis. Front Nutr. 2022 Nov 24;9:1021405. doi: 10.3389/fnut.2022.1021405.
  • Wang ZM, Zhao D, Wang H, Wang QM, Zhou B, Wang LS. Green tea consumption and the risk of coronary heart disease: A systematic review and meta-analysis of cohort studies. Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2023 Apr;33(4):715-723. doi: 10.1016/j.numecd.2023.01.017.
  • Zamani M, Kelishadi MR, Ashtary-Larky D, Amirani N, Goudarzi K, Torki IA, Bagheri R, Ghanavati M, Asbaghi O. The effects of green tea supplementation on cardiovascular risk factors: A systematic review and meta-analysis. Front Nutr. 2023 Jan 10;9:1084455. doi: 10.3389/fnut.2022.1084455.
  • Wang ZM, Chen B, Zhou B, Zhao D, Wang LS. Green tea consumption and the risk of stroke: A systematic review and meta-analysis of cohort studies. Nutrition. 2023 Mar;107:111936. doi: 10.1016/j.nut.2022.111936.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.