Pět obvyklých mužských nemocí, kterým se lze vyhnout


Udržování a péče o zdraví je zásadním prvkem kvalitního a plnohodnotného života, a to jak žen, tak mužů. Vzhledem k odlišnosti obou pohlaví však existují rozdíly mezi dispozicemi k některým zdravotním problémům. Dobrou zprávou je, že mnohým se dá vyhnout nebo riziko zásadně omezit, pokud se zaměříte na zdravý životní styl. Důležité je dodržovat vhodné stravovací návyky a pravidelně cvičit a zároveň je zásadní, abyste v co největší míře předcházeli stresu. Ve světě moderní medicíny jsou tyto rady v kombinaci s včasnou diagnózou a pravidelnými preventivními prohlídkami klíčem pro dosažení dlouhého a aktivního života. V tomto článku se zaměříme na pět konkrétních nemocí, kterými jsou ohroženi více muži než ženy a seznámíme se s možnostmi, jak jim lze předejít.

1. Nemoci prostaty

Problémy s prostatou jsou časté hlavně u starších mužů. S věkem se prostata často zvětšuje, což může způsobovat potíže s močením. Četné bývají i záněty a bohužel i karcinomy. Podle čínské medicíny jsou nemoci prostaty spojeny s narušenou energetickou rovnováhou Ledvin, jejichž onemocnění muže také často postihuje. Prevence k udržení zdraví prostaty je založena na zdravém životním stylu a pravidelné fyzické a pohlavní aktivitě. Jezte vyváženou stravu bohatou na zeleninu a uvolněte stres pomocí meditace nebo cvičení jako je Tai Chi. Důležité je vyhýbat se nadměrné konzumaci kořeněných potravin a alkoholu. A pokud si chtějí pánové prospět medicinálními houbami, je dobré sáhnout po Coriolu a Cordycepsu.

2. Kardiovaskulární onemocnění

Nemoci srdce a cév jsou v mužské populaci jednou z nejčastějších příčin úmrtí. Podle čínské medicíny je Srdce hlavním orgánem, který řídí krevní oběh. Je spojeno s ohněm a emocemi. Pro udržení zdraví srdce je důležité vyhnout se stresu, který může ohrozit rovnováhu ohně. Prevence zahrnuje pravidelnou aerobní aktivitu, jako je chůze nebo jóga, omezení těžkých a mastných potravin, hlavně živočišných tuků, slaných jídel, cukru a alkoholu. Naopak se doporučují potraviny obsahující dostatečné množství vlákniny. Některé studie ukazují, že na zdraví srdce mohou mít příznivý vliv např. zelený čaj a houba Reishi.

Pět obvyklých mužských nemocí, kterým se lze vyhnout 2

3. Diabetes

Diabetes je chronické onemocnění, které může mít závažné důsledky. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou muži ve srovnání s ženami náchylnější k rozvoji diabetu typu 2. Je důležité zdůraznit, že diabetes typu 2 je často ovlivnitelný změnou životního stylu a včasnou diagnostikou. Pravidelné fyzické aktivity, zdravá strava, omezení konzumace sladkostí a udržování přiměřené tělesné hmotnosti jsou klíčové pro prevenci jeho vzniku. V čínské medicíně se diabetes přičítá vyčerpání Sleziny, která nedokáže využít Qi z potravy, po čemž následuje oslabení esence Ledvin. Ke zlepšení inzulínové tolerance lze využít např. houby maitake a Coprinus neboli hnojník obecný.

4. Nemoci ledvin

Ledviny jsou důležitým orgánem, který reguluje mnoho funkcí v těle. Podle čínské medicíny jsou skladištěm životní esence a tím pádem jsou spojeny s vitalitou, reprodukcí a dlouhověkostí. Prevence nemocí ledvin zahrnuje dostatečný příjem vody, omezení konzumace alkoholu a soli, vyhýbání se přílišné námaze a udržování oblasti ledvin v teple např. prostřednictvím vhodného oblečení nebo „beránka”. K podpoře zdraví ledvin jsou často doporučovány bylinky jako jsou šalvěj nebo ženšen. V rámci TCM je pak úžasným dobíječem medicinální houba Cordyceps.

5. Nemoci trávicího systému

Trávicí problémy mohou významně ovlivnit kvalitu života. U mužů jsou pozorovány častěji než u žen žaludeční vředy, kýla a některá onemocnění jater, např. cirhóza, která může být způsobena vyšší mírou požívání alkoholu. Ten způsobuje poškození jater a má také souvislost s vyšší prevalencí hepatitidy C u mužské populace. V rámci prevence a podpory trávicího systému lze hovořit o dodržování zásad racionální výživy a zdravého životního stylu. Zahrnuje stravovací návyky, jako je pomalé a důkladné žvýkání potravy, její pravidelný příjem a konzumaci teplých jídel.

Dodržováním správných principů zdravého životního stylu můžeme do velké míry předcházet zdravotním potížím, které mohou postihovat (nejen) muže v každém věku. Pravidelný pohyb, zdravá strava, uvolňování stresu a vhodné bylinné přípravky mohou být cennými nástroji pro udržení zdraví mužského těla. I čínská medicína nabízí řešení v prevenci a léčbě výše uvedených onemocnění. Doporučujeme však, tak jako u každé léčby, tyto postupy konzultovat s odborníkem.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.