Poznejte vnitřní vítr, příčinu závratí, bolestí hlavy či nespavosti


Vítr je jednou ze šesti energií a přísluší elementu Dřevo. Jeho přirozeností je pohyb, nadnášení a proměnlivost. Když je mírný, bývá příjemný, je-li silný, škodí. Lidské tělo je tvořeno energií Zemskou i Nebeskou. Proto i nás trápí vítr, v TCM nazývaný „vnitřní vítr“ (Nei Feng).

Na rozdíl od příjemného vánku není ani slabý vnitřní vítr dobrý. Vzniká totiž z vyčerpání. Konkrétně Yin a krve Jater, případně i prázdnoty Yin Ledvin. Svou roli na vzniku vnitřního větru hraje stoupající Yang, případně jaterní oheň, které „generují vnitřní vítr“.

Při oslabené Yin ztrácí Yang svou kotvu. Jako balón, který se utrhne od kotvy.

Když se ke stoupajícímu Yangu přidá horko ze stagnace Qi, mluvíme o jaterním ohni.

Aby toho nebylo málo, může vnitřní vítr vzniknout i z „pouhé“ prázdnoty krve, trvá-li déle.

Projevy vnitřního větru

Máme tedy tři scénáře vzniku vnitřního větru. Ten mívá různou intenzitu a projevuje se jako:

 • závratě, bolesti hlavy
 • neklid, podrážděnost
 • skřípání zubů ve spánku
 • neklidný spánek, nespavost, děsy
 • křeče v končetinách, neklid nohou

Pokud je přítomné horko, přidává se:

 • horečka
 • febrilní křeče
 • poruchy vědomí

Do nemocí z větru spadají choroby, jako jsou:

 • hypertenze, faciální spazmy
 • migrény, mozková mrtvice
 • záchvaty, epilepsie a další

Oslabené Ledviny a Játra způsobují další nepříjemné projevy, jako jsou hučení nebo pískání v uších, bolesti očí a mžitky před očima.

Není vítr jako vítr

Z fyziologického hlediska se samozřejmě žádný vítr v krevním řečišti nehoní. Staří Číňané si všimli, že při větrném počasí se zhoršují jisté příznaky. Neznali pojem atmosférický tlak, pouze dali rovnítko mezi projevy větru v krajině a vnitřního větru v těle.

Představme si krevní cévy. Ty se dělí na tepny, žíly a kapiláry. Zaujímají velkou plochu, včetně podkoží. Samotná céva mění svůj průsvit neboli vnitřní průměr. To se děje díky svalovým snopcům podél cév. Ty se podle potřeby stahují, nebo povolují. Svaly jsou inervovány nervy. Cévy samozřejmě reagují na atmosférický tlak – sloupec vzduchu, který tlačí na povrch těla.

Když je nízký tlak, sníží se průsvit cévy, aby krev dosáhla až do periferií (hlava, končetiny).

Když je vysoký tlak, průsvit se zvětší, aby krev příliš netlačila na stěnu cévy. Jinak by mohlo v některém oslabeném místě dojít ke krvácení.

Rozšiřování nebo smršťování cév je důležitá práce, kterou zajišťují hladké svaly. Jak známo, svaly patří Slezině, vyrábějící Qi a krev. Ta stojí ve středu, reaguje na změny a urovnává ostatní energie. Oslabená Slezina nestíhá zásobovat Qi a krví svaly, ani ty cévní. Při změně tlaku tak může docházet k nedokrvování periferií, nebo naopak k městnání krve v periferiích, jako tomu bývá v případě horka v krvi.

I nervy potřebují ke své práci krev, jinak nefungují správně. Navíc krevní plazma obsahuje vápník pro nervosvalový přenos. Když je ho málo, snižuje se přenos nervového vzruchu. Společně to způsobuje křeče v končetinách, svalové spazmy i záchvaty.

Jídlo, spánek, psychika

Terapie zahrnuje úpravu stravy a také denního režimu. Vnitřní vítr se týká Jater a ty mají největší aktivitu mezi 1–3 hod. ranní. To znamená, že v té době by měl trpící vnitřním větrem již spát. Ponocování vyčerpává oči – smyslový orgán Jater a „stravuje krev“. Kdo nemůže usnout, měl by alespoň ležet a počítat od 500 dolů. Zpravidla pak usne.

Strava má doplnit velký deficit, proto musí být výživná. Největší množství energie mají tuky. Zároveň nezvedají hladinu krevního cukru, což je také žádoucí. Potravinám s vysokým GI je třeba se vyhnout. Třeba cukru v kombinaci se škrobem nebo alkoholu. Játrová paštika, játrové knedlíčky, prejt a další potraviny s vysokým obsahem železa doplní nejrychleji krev a Yin Jater. Stejně tak i tučné maso v kombinaci se zeleninou a tučné mléčné produkty.

Selection,Of,Healthy,Fat,Sources,On,Wooden,Background.

Pokud ve stravě převládá rostlinná strava, je nutné přidat lžíci oleje do každé porce.

Vitamin C, B-komplex a vitamin E podpoří krvetvorbu a mají příznivý vliv na Játra.

Alkohol je zakázaný! Svou ostrou a horkou povahou podporuje jaterní Yang i oheň a zvedá vnitřní vítr.

Sladkosti a káva kradou Qi a tekutiny. Lze je nahradit čajem a moučníky typu cheesecake, než se stav stabilizuje. I poté by se měly konzumovat minimálně.

Doporučuje se konzumovat ořechy, ideálně jako odpolední svačinu. Jejich energie je yinová a mají schopnost vyživit a uklidnit ducha. Nejlepší jsou vlašské a lískové ořechy nebo mandle.

Kotva pro Yang a vítr

Pro terapii a léčbu můžeme vnitřní vítr zjednodušeně rozdělit podle intenzity na vnitřní vítr z nedostatku a nadbytku. To je důležité, protože nesmíme vypouštět prázdnotu, nebo naopak posilovat plnost. Mnohdy napoví samotný konstituční typ. Drobnější, hubenější lidé mají zpravidla sklony k prázdnotě. Robustnější a silnější zase k plnosti.

Yi Gan San (Zklidnění Jater) – uvolňuje Játra, harmonizuje Játra a Slezinu, posiluje Qi, doplňuje a rozhýbává krev, přeměňuje hlen (Tan) a utišuje jaterní vítr. Původně byla sestavená zejména pro děti. Působí jak na trávení, tak i na psychiku zlepšením spánku. Je to směs pro posílení a zklidnění.

Tian Ma Gou Teng Yin – stahuje stoupající Yang Jater, tiší vnitřní vítr, ochlazuje vnitřní horko, rozhýbává krev a stabilizuje Játra a Ledviny. Směs obsahuje silně uklidňující byliny, včetně skořepiny mušle. Doslova ponořuje řádící Yang a vítr a posiluje bedra a dolní část těla. Je to směs určená pro vnitřní vítr z plnosti. Tradičně se podává při vysokém krevním tlaku, migrénách, epilepsii či krvácivých a ischemických mozkových příhodách.

 

 

Vnitřní vítr není radno podceňovat. Dokáže potrápit a zanechat po sobě spoušť, náprava trvá dlouho a vyžaduje odbornou pomoc terapeuta TCM.

 

Autor: Radim JakešČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl

Zobrazit Článek

Bojujete s alergickou rýmou? Co za ní stojí a jak ji léčit - 2. díl
10 min

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Prvek Voda

Zobrazit Článek

Prvek Voda
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém

Zobrazit Článek

Borelióza: Zrádný nepřítel, který tiše napadá nervový systém
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.