Prolaps rekta – onemocnění, které vám dokáže znepříjemnit život


Prolaps rekta je znám také jako výhřez konečníku. Asi nemusíme zdůrazňovat, že se jedná o velmi nepříjemný problém, který s sebou nese mnohé komplikace, které přímo neohrožují na životě, ale mohou ho velmi limitovat a znepříjemnit.  Pokud vás zajímá, o co se jedná a jak je možné prolaps řešit, pokračujte ve čtení.

Proč dojde k prolapsu rekta?

Příčin prolapsu rekta je více, ale tou nejobvyklejší je oslabení svalů v oblasti pánevního dna a okolo konečníku. Není tedy překvapením, že prolaps rekta postihuje hlavně osoby vyššího věku, ženy po častých porodech a gynekologických operacích, osoby s chronickou zácpou atd. U těchto lidí dochází k oslabení svaloviny.  Za prolapsem může stát také přítomnost nezhoubného polypu (výrůstku na sliznici) nebo zhoubného nádoru konečníku.

Jak se prolaps rekta projeví?

Při prolapsu rekta dochází k vyhřeznutí tkáně konečníku na povrch přes oblast řiti (anus). To se projeví objevením červená masy v oblasti řiti a velkou bolestí.

Lidé s prolapsem také trpí na obtíže s udržením stolice (inkontinence stolice), neboť je narušena funkce svěrače, který nezadrží stolici. Může se také objevit krev ve stolici a pocity nedostatečného vyprázdnění střeva.

V lehkých stadiích je možné vyhřezlou masu vsunout zpět do místa, odkud vyhřezla. V případě pokročilých forem se již vyhřezlou tkáň zatlačit nelze a konečník je stále viditelný. 

Komplikace prolapsu rekta

Pokud se prolaps rekta neřeší, může dojít ke komplikacím.  Sliznice rekta není uzpůsobená na vystavení podmínkám mimo trávicí systém. To může vést k tomu, že se na vyhřezlé sliznici konečníku mohou objevit vředy, které nezřídka silně krvácejí.

V případě, že konečníku nelze zatlačit zpět a zůstává za svěračem, může také dojít k uskřinutí cév, které tkáň zásobují krví, tedy i kyslíkem a živinami. Pokud není stav řešen, může dojít až k odumření vyhřezlé tkáně, k nekróze. Tento stav je nevratný.

Dlouhodobý výhřez také narušuje jak svěrač sval jako takový i jeho inervací, což zvyšuje riziko již zmíněné inkontinence stolice, která nekontrolovaně uniká.

Je vám tedy jasné, že pokud dojde k prolapsu rekta, je nutné jej řešit. Odhodit stud a vyhledat lékaře a zahájit léčbu, aby se těmto komplikacím předešlo.

Jak lékař zjistí, že se jedná o prolaps rekta?

Problematiku v oblasti konečníku řeší specialista proktolog. Prolaps rekta je možné poznat již od pohledu a pohmatu v oblasti konečníku. Pro ověření se může provést vyšetření, které do konečníku nahlédne, tj. rektoskopie, aby se vyloučila další možná onemocnění konečníku, např. vnitřní hemoroidy či trhliny ve sliznici.

Mám prolaps rekta, co teď?

Pokud lékař potvrdí, že máte prolaps rekta, navrhne vám léčebné postupy, které váš stav upraví. Cílem je udržet tkáň, která vyhřezává, na svém místě. Řešením je chirurgický zákrok. Chirurg musí dostat konečník do přirozené polohy a tam jej zafixovat, aby opět nemohl vyklouznout. Tento výkon se nazývá rektopexe. Lékař připevní konečník ke křížové kosti. Jiná léčebná možnost prolapsu rekta není.

Nurse,Hand,Taking,Surgical,Instrument,For,Group,Of,Surgeons,At

Prolaps rekta a tradiční čínská medicína

Podle čínské medicíny je problematika prolapsu rekta spojená s naší Slezinou. Tedy s tím čínským pojetím Sleziny jako jedním z pěti orgánů či spíš systémů. A to ze dvou důvodů.

Slezina ovládá svaly. Pokud je její energie Qi oslabená, tak jsou oslabené i svaly a to se může projevit prolapsem rekta.

Druhý důvod je ten, že Qi Sleziny má za úkol zvedat a udržovat v organismu vše na svém místě. Pokud je její Qi oslabená, tak nedokáže udržet orgány na svém místě a dochází k prolapsům. Typicky je to příčina hemeroidů či prolapsu dělohy. A prolaps rekta je stejný případ.

V časných stádiích prolapsu rekta je vhodná akupunktura, která podpoří zvedací funkci sleziny nebo některý z bylinných odvarů. V tomto případě je výborný recept Bu Zhong Yi Qi Tang (možná znáte pod názvem Probuzení energie), který podporuje zvedací funkci Sleziny.

Pokud je ale problém dlouhotrvající či již výrazný, chirurgická léčba je dobrou volbou. Nicméně i po chirurgickém zákroku je smysluplné podporovat zvedací funkci Sleziny, protože tu chirurgický zákrok nevyřešil. A problém by se mohl objevit někde jinde.

Netrapte se prolapsem

Na závěr opět zdůrazníme, že potíže v oblasti konečníku se nevyplatí podceňovat a je vhodné vyhledat terapeuta, ve vážných případech lékaře, který vás nasměruje ke specialistovi.

 

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Zdroje:

Mayoclinic NIDDK

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Zobrazit Článek

Klid v bouři: Jak zvládat zoufalství rodičů při onemocnění dětí

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.