Řekni mi, jak spíš


Energie a krevní oběh jsou podle TCM základem zdraví. Správná poloha při spánku může pomoci zajistit hladké proudění krve a energie po celou noc, a tím zmírnit únavu a zvýšit vitalitu během bdění. Mnoho z nás si neuvědomuje, jak moc pozice při spánku ovlivňuje naše fyzické a psychické procesy. Poloha, ve které spíte, je pro zdraví stejně důležitá jako správné držení těla a pravidelné cvičení během bdělého stavu. Navíc může říct hodně i o vaší osobnosti. Podle nových výzkumů vypovídá o povaze člověka mnohem více, než se možná domníváte. Své spánkové projevy totiž vědomě neovládáme a jsou upřímným vyjádřením našeho nejniternějšího já.

Na boku

Na boku usíná a spí nejvíce lidí. Spaní na levém boku zlepšuje funkce trávicího systému a krevní oběh a podporuje správnou funkci lymfatického systému. Naopak spaní na pravém boku celý lymfatický systém zpomaluje a brání správnému vylučování toxinů z těla. Spánek na levém boku zlepšuje také činnost sleziny, zmírňuje otoky rukou a nohou, pomáhá snižovat kyselý reflux a chrápání. Spánek pouze na jedné straně však může způsobit tlak na vaši paži a rameno. Pokud pociťujete napětí nebo bolesti ramen, polohu změňte. Spánek na pravém boku vám prospěje, pokud trpíte syndromem neklidných nohou nebo nočními křečemi. 

Nejčastější poloha na straně se nazývá poloha plodu. Pokud v ní usínáte, ležíte na boku s koleny pokrčenými a přitaženými k tělu. Usnadňuje dýchání a je v souladu s přirozeným zakřivením páteře, takže ji pomáhá protáhnout a zmírňuje bolesti zad. Nejlepší je vybrat polštář, který pomůže mít krk a páteř ve stejné výšce. V opačném případě se mohou vyskytnout bolesti svalů a namáhání krku. Tuto pozici preferují lidé, kteří jsou, ač se to na první pohled často nezdá, citliví a zranitelní. Cítí se v ní v bezpečí podobně jako plod v břiše matky.

Druhou polohou na boku je poloha polena, v níž usínáme s pažemi rovně podél těla a nataženýma nohama, a páteř a krk jsou při ní v přirozené, rovné poloze. Lidé spící v této pozici jsou dobráčtí, společenští, ale mohou být někdy přehnaně důvěřiví. Neradi mění zažité zvyklosti.

Třetí polohou na boku je poloha toužení, ve které usínáte s jednou nohou pokrčenou a rukama vztaženýma, jako by se k něčemu natahovaly. Často je spojena s přeleželýma rukama a rameny, pomůže ale vyšší polštář. Podobně jako ostatní polohy na boku, i tato prospívá zažívání a do jisté míry předchází chrápání. Lidé, kteří takto spí, jsou přívětiví, přístupní a trochu snílci. Na druhou stranu mohou být i cyničtí a podezřívaví. Když mají učinit nějaké rozhodnutí, dlouho se rozmýšlejí a na svém rozhodnutí pak tvrdohlavě lpí.

Na břiše

Usínáte-li na břiše s hlavou na stranu a rukama složenýma pod polštářem v poloze nazvané volný pád, jste podle psychologů bezstarostný, společenský a citlivý extrovert. Můžete být ale také poměrně nedůtklivý a těžce snášíte kritiku své osoby. Tato poloha může vést k bolestem zad a krku a vyvíjí také tlak na srdce a játra, což může mít za následek špatný krevní oběh. Na druhou stranu se takto spící člověk může cítit bezpečně a také je podle odborníků užitečná pro dobré trávení.

Řekni mi, jak spíš 2

Na zádech

Na zádech se dá spát ve dvou polohách. První je poloha vojáka, druhá hvězdice. Zatímco v poloze vojáka, jsou ruce podél těla, v poloze hvězdice spíte s pažemi ohnutými v loktech, s rukama u hlavy a nohama od sebe.

V poloze na zádech obecně nedochází k žádnému zkroucení a tlaku v oblastech hlavy, krku a páteře nebo tlaku na vnitřní orgány. Spánek na zádech ale může mít za následek syndrom spánkové apnoe, tedy opakovaného nekontrolovaného zadržení dechu nebo chrápání, protože jazyk je nakloněn dozadu a brání dýchání. Kromě toho mohou do dýchací trubice proudit sliny a způsobit kašel.

Pokud usínáte v poloze hvězdice, jste skvělým přítelem, který umí v nouzi nezištně pomoci, rád naslouchá lidem a je velkorysý. Sami jste ale uzavření a nijak si neužíváte pozornost okolí. A vojáci? Jsou disciplinovaní a mají rádi v životě řád. Navenek působí rezervovaně, ale své blízké dokážou zahrnovat láskou.

Jaká poloha je tedy pro spánek nejlepší? Ve skutečnosti je to ta, která je prospěšná pro vaše tělo, mysl a náladu, samozřejmě v závislosti na zdravotním stavu. Každý člověk má svou vlastní polohu, ve které nejraději spí a která mu nejlépe vyhovuje. A každá má své benefity a svá úskalí. Ideální poloha na spaní je taková, která je pohodlná, udržuje páteř rovně a nebrání toku energie do žádné části těla.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.