Videorozhovor s Vlastimilem Vondruškou
Rozhovor s přední terapeutkou tradiční čínské medicíny, Janou Dedkovou, neprobíhal kupodivu v Ostravě, kde provozuje svou praxi, ale v centru staré Prahy. Seděli jsme na zahrádce kavárny na pražské Kampě a dívali se na davy lidí proudících po Karlově mostě. A povídali jsme si. O tom, jak vnímá čínskou medicínu a velkou zemi, ve které vznikla. O tom, jak se k ní chodí léčit celé rodiny. A také o životě a věčné otázce, jestli je lepší o něm přemýšlet, nebo ho zkrátka naplno žít.
Proces uzdravování – je to cesta od hledání střípků, které člověka ovlivnily až po konečné řešení. Které je opět cestou k návratu ke zdraví…
Jelikož ještě neumím vše a ani nikdy umět nebudu, nezklamalo mne nic…
Pro lidi, kteří hledají odpovědi dobré.
Velmi dobré, v dnešní on-line době i velmi dobře dostupné. Ale já když jsem končila základní studium, řekl nám náš profesor: „a teď se teprve začnete učit“. Chtělo se mi smát, ale opravdu celých 13 let od té doby se stále učím a objevuji.
Určitě ne. Ale co podstatné má?
Na svou praxi. Vždy se mi líbil systém rodinných lékařů. Ke mně chodí celé rodiny. Ví, že s akutní nemoci, úrazy mohou přijít hned. Všichni mají doma základní kapičky, wany, houby. Takže často stačí jen zavolat a poradím dávkování. A tak si svoje rýmečky, teploty, bolesti v krku, kašle léčí v pohodlí domova…
Nemám příliš ráda výzvy. Nebo možná jen to slovo? Mám ráda harmonii, málo co v životě se dá uspěchat. A tak mou výzvou je každý nový pacient, který se přišel uzdravit.
Moc ráda čtu, ale disciplínu život se z nich podle mne naučit nedá. Člověk musí především poznat sám sebe, naučit se si rozumět. Často si přiznat chyby, poučit se z nich a jít dál. Milovat život, lidi a sám sebe. Já život nepozoruji, ale žiju.
Studovat bych šla tam, kde studoval můj terapeut a já jsem spokojená s jeho praxí. A určitě základní studium musí trvat minimálně 3 roky. Ale i tam se Vám nemusí líbit. Netrápit se někde, kde necítíte dobrou energii. Vědomosti nejsou všechno.
MUDr. Štefánia Ebenová. Studnice znalostí. Ale hlavně člověk, který neztratil pokoru k lidem i oboru.
Nikdo Vás nezná lépe než Vy sám. Nasadit si správnou bylinnou směs, by terapeut měl umět.
Pokud poslouchá sám sebe, svou intuici neudělá chybu. A i když pak obor opustí, určitě studium nebylo promarněným časem.
Zlomem pro mne byla první stáž v Číně v rove 2009. Od té doby Čínu miluji. Jídlo, které je nejrozmanitější na světě. Obyčejní lidé v nemocnicích, kteří věří a ctí své lékaře. Lékaři, kteří jsou pokorní k lidem i životu. Velmi si vážili našeho zájmu o „jejich“ medicínu. Na ulicích se usmívali na „dlouhé nosy“, tak se v překladu říká bělochům. Tolik žádostí o společnou fotku, jako na čínské zdi, už asi nikde jinde nedostanu. Lidé tančící v parku i na ulici. Tančila jsem v Nan Jingu, Šanghaji
i Hongonku. V Šangaji jsme zastavili dopravu, jelikož 3 bílé dámy a čínský taneční mistr, tančící na Michaela Jacksona se přece jenom nevidí každý den… Na každém kousku zeleně se cvičí. Před domy staří lidé hrají šachy, dámu. Sportovní stadiony kde opravdu i 80tiletí důchodci hráli ping pong, jako Maruška Hrachová. Tohle je pro mne Čína. Lidé, které jsem potkala, chutě, které jsem ochutnala.
A radost, kterou jsem cítila.
Je to radost a naplnění.
Hledejte na všem jen to dobré a budete mít dobrý život.
Aby jim Cesta želvy pomohla na jejich Cestě života.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.