Videorozhovor s Vlastimilem Vondruškou
Janu Kubíčkovou můžete klidně považovat za úspěšnou podnikatelku, je totiž spolumajitelkou známého e-shopu prirodnilekarna.cz. Její klienti a studenti ji však znají hlavně jako terapeutku TCM a lektorku na Shanti Academii. Když jsme si u ní doma povídali, přišla řeč na největší vzrušení z tradiční čínské medicíny, na to, že nám v moderní medicíně často chybí srdce a také jestli je tradiční medicína esoterická, či nikoli.
Vzrušení? To mi přináší už jen prostý fakt, že mě tahle medicína dokáže kdykoli znovu a znovu překvapit. Víte, když se člověk na začátku bifluje tuny teorie, tak to často bývá strašlivá nuda. Ale teprve mnohem, mnohem později vám začne všechna ta teorie zapadat do komplexních souvislostí. Já osobně miluji všechny ty chvilky, kdy mi roky známý fakt náhle přinese jiný pohled na věc, kdy se objeví nějaká nová nuance, nějaký nový detail a mně secvakne ta teorie a dojde mi, jak to ti staří mudrcové mysleli!
Myslím, že se překvapujeme oboustranně. Ale upřímně řečeno, já si nemyslím, že mám vztah jen s tradiční čínskou medicínou. V mém světě je dost prostoru pro mnoho východních systémů, japonský, korejský a jiné. Myslím si, že učit se jen to čínské a zavírat oči před jinými, podobně moudrými systémy, by bylo nemoudré a nepokorné.
Jéje, takových věcí je mnoho. Ale k těm nejdůležitějším podle mého názoru patří hloubka moudrosti, snaha pokorně porozumět fungování lidského těla a světa jako celku, a také schopnost nahlížet pod pokličku věcí a jevů jaksi srdcem. Víte, my už dávno zapomněli na to, že nejen rozumem lze chápat svět kolem nás. A tak se čím dál častěji stává, že nad čísly z nejnovějšího lékařského výzkumu žasneme: to, na co jsme právě přišli, znala tradiční východní medicína už před několika tisíci lety. Ona totiž kromě mozku používala i srdce. A to bychom se my na takzvaném moderním západě měli zkusit znovu naučit. Bez toho není život úplný. A léčba teprve ne.
Termín „založený na důkazech“ je znakem moderní vědy. Je to termín statistický. Čísla v něm hrají primární roli. Zafungovalo to 61x z 80 případů, hurá, máme vědecký důkaz. Jenže východní medicína je už tisíce let postavená na starším principu, principu přirozeném. Na zkušenostech. Takže já klidně mohu říci, že například tradiční čínská medicína je systém postavený na tisíciletých zkušenostech tisíců moudrých lidí a statisíců vyléčených. Co je víc? Tahle dišputace nemá výherce. Obě medicíny by spolu měly spolupracovat, vždyť snad oběma jde o dobro pacientů, nikoli o přetahovanou, kdo z koho?
Pod tímhle starodávným pojmem, jehož význam v řečtině znamená vnitřní, nebo uzavřený, můžeme každý vidět něco jiného. Už od starých Řeků až třeba po hnutí New Age jde většinou o školy či systémy nauk, jejímž cílem je proniknout kamsi do mystična. Takzvaná klasická čínská medicína pak skutečně obsahovala části své nauky, které se snažily třeba spojit se s vnitřní silou přírody, nebo hledaly odpověď na, řekněme, duchařské otázky. Tehdejším lidem bylo takové hledání přirozené. Vládnoucí velké církve to ale nikdy v historii neměly rády. Stejně tak komunisté, kteří převzali moc v Číně po druhé světové válce. Současná čínská medicína není esoterická ani trochu, stejně jako v žádné pražské nemocnici nenajdete zaříkávače. Tedy doufám…
Ne, takhle odpovědět nemohu. Někdy však cítím zklamání z hranic svých znalostí. Někdy nepřijdu na to, o co jde. Někdy nenajdu odpověď na důležitou otázku. Ale to vlastně já zklamávám tradiční medicínu, nikoli ona mne.
Pořád ještě poměrně malá. Jistě, za posledních 30 let se situace změnila k nepoznání. Dnes existuje několik špičkových škol, které poskytují vzdělání na úrovni vysokoškolského studia. Své ordinace provozuje mnoho terapeutů, jejichž kvalita je zcela srovnatelná se zahraničím a kteří by velmi dobře uspěli i v samotné Číně. O TCM už lidé vědí – vědí, že existuje, vědí, že léčí a znají někoho ze svého okolí, kterému pomohla. Ale pořád jde ještě o znalost značně povrchní. Já bych byla mnohem raději, kdyby víc lidí znalo praktické způsoby, jak žít zdravě a dlouho podle tradiční čínské medicíny a učení Yang Sheng Fa. To by pak ubylo fyzických i duševních nemocí. To by pak ubylo stresu a civilizačních neduhů. Ale na to je většina z nás příliš pohodlná. Měnit život k lepšímu se někomu jen tak nechce. Dokud nepřijde nemoc…
Můžu být hrdá na spoustu věcí, které se mi povedly, ale jsou tak nějak součástí té cesty, která začala před dvaceti lety, kdy mě osud zavál směrem k celostní přírodní medicíně.
Našla jsem se v oblasti gynekologie. Tam šlo mé studium opravdu do hloubky.
Léčíte-li ženu, vždycky musíte řešit i její emoce.
Jedním z mých talentů je vidět věci v souvislostech. Umím dobře najít příčinu toho či onoho stavu tak nějak z ptačí perspektivy, kdy se podíváte na bludiště shůry a vidíte řešení. A proto mě velmi naplňuje říkat lidem, v čem je problém, jak se ho zbavit, jak žít, aby znovu nenastal apod. Ráda lidem ukazuji cestu, kterou by právě oni vzhledem ke své konstituci a aktuálnímu stavu mohli kráčet. Ale pečovat a léčit je, na to nemám software, nejsem moc pečovatelský typ.
Upřímně řečeno, nemám svět nastavený podle vzorů. Nevzhlížím k ostatním, stejně jako nejsem sama sobě Bohem. Každého z kolegů či spolužáků si vážím pro tu či jinou schopnost, ve které jsou lepší nebo jiní než já. Ale mám-li uvést jedno jediné jméno, je to Giovanni Maciocia. Jeho styl vyjadřování, jeho pokorná moudrost a jeho schopnost vysvětlit i ty nejsložitější principy TCM jsou nedostižné.
Nejdůležitější filozofií života, kterou mne tradiční čínská medicína naučila, je nechat věci plynout.
Aktuálně přednáším na ostravské Shanti Academy. Přednášení mě baví a doufám, že studenty bavím já. A co se týká léčby? Nejsem klasický léčebný terapeut, jak už jsem říkala, ráda svým pacientům řeknu, jak jejich stav vidím a vysvětlím jim, jak by měla probíhat léčba. V takovém případě je nejlepší podívat se na stránky prirodnilekarna.cz a tam si objednat online konzultaci, nebo mi napsat svůj dotaz mailem. Ale raději nepište neurčité maily typu „máte něco na klouby“. Poctivá celostní medicína je o tom, že najdete příčinu toho, proč vás klouby bolí a tu řešíte.
Továrna na miliardy to opravdu není, ale mám tenhle obor ráda, i když má svá úskalí. Hlavně v oblasti legislativy. Jsem na tomto trhu už 20 let, takže vidím ty změny k mnohem tvrdším pravidlům. Před těmi 20 lety jsme začínali s jedním jediným produktem. Dnes máme v nabídce desítky krásných a čistých přírodních produktů od kvalitních výrobců. Navíc jsme v posledních pěti letech rozšířili sortiment o produkty vlastní značky Sibyl. Značka má svůj krásný příběh, a protože jsme se jí snažili dát do vínku dobrou energii, tak se nám nyní odvděčuje dobrými prodeji.
Nechte to plynout. Nebojte, to není žádné klišé. V těch slovech není - přestaňte se snažit otěhotnět, nebo přestaňte na to myslet. Já radím: uvolněte se. Nechte to plynout. Napětí je jeden z největších nepřátel plodnosti. Ale jakákoli další rada už by musela být postavená na poctivé individuální diagnostice.
Přeji všem uživatelům Cesty želvy, aby zde našli, cokoli hledají, cokoli může jejich životu pomoci získat správný směr. Směr harmonie, štěstí a zdraví.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.