Slezina - základ našeho vesmíru
V tradiční čínské medicíně je šestinedělí „Zuo Yue Zi“, v překladu „Sezení v měsíci“, považováno za nejdůležitější období pro obnovu energie a vitality matky po porodu. Jak již čínský název napovídá, pro ženu by to mělo být období klidu, regenerace a podpory výživy. Správná péče v tomto období může zásadně ovlivnit zdraví ženy na mnoho let dopředu. Jak vidíte, šestinedělí není ani tak obdobím miminka, ale obdobím maminky, která je velmi oslabená a náchylná k emocionálním výkyvům.
Z pohledu čínské medicíny je porod náročný hlavně na velkou ztrátu krve a energie Qi. A protože krev vyživuje naše orgány a Qi je hnací silou našeho organismu, jejich oslabení může vést k únavě, pocitům chladu, emocionálním výkyvům – hlavně smutku. Je důležité maminku chránit před chladem, průvanem a fyzickým vyčerpáním.
Pokud žena tuto obnovu energie podcení a tělo nebude mít čas na regeneraci, mohla by se později potýkat s chronickými problémy, jako je únava, snížená imunita, potíže s menstruací či psychické problémy.
Nošení teplého oblečení, ponožky přes kotníky, strava, která projde tepelnou úpravou, a jemně prohřívající bylinky. Tak to vše chrání tělo po porodu před vznikem patogenního chladu, který by v budoucnu mohl vést k bolestem kloubů, beder, kolen, zimomřivosti a oslabení ledvin.
Obnova energie Qi je nejlepší prostřednictvím spánku a klidového režimu. Eliminovat vnější vlivy, jako jsou časté návštěvy a trávení času s obrazovkou počítače nebo mobilního telefonu.
Výkyvy hormonů v době šestinedělí mohou způsobit smutek, úzkost nebo podrážděnost. Proto je vhodné své pocity sdílet se svými blízkými a nebát se o nich hovořit.
Porodem přichází na svět nové dítě a z ženy se stává matka. Čínská medicína chápe matku a dítě jako propojený celek, protože energie matky výrazně ovlivňuje stav dítěte. Pokud bude maminka zregenerovaná a klidná, bude i její miminko spokojené a klidné. Proto je klíčové, aby si žena nastavila rytmus, který podpoří nejen její zotavení, ale i zdravý vývoj miminka.
Společné chvíle s miminkem, společný spánek a kojení posilují pouto mezi matkou a dítětem a podporují stabilitu emocí.
Jakmile to tělo dovolí, je vhodné pomalu zařazovat lehké protahování, dechová cvičení a krátké procházky s kočárkem. Tyto jednoduché činnosti pomáhají obnovit tok energie Qi a posilují tělo.
Masáž břicha teplým olejem s jemně krouživými pohyby po směru hodinových ručiček kolem pupíku pomáhá obnovit tok energie v oblasti dělohy.
Strava v šestinedělí by měla být teplá, snadno stravitelná a vyživující. Doporučují se polévky, vývary, dušená zelenina a lehké maso. Potraviny jako rýže s oblými zrníčky, proso, polenta, sladká rýže, černý sezam, mrkev, karotka, batáty, čínská datle, zázvor, krůtí, kuřecí a hovězí maso nebo ryby, nákypy z prosa a polenty pomáhají doplnit krev a energii Qi, dušené ovoce nebo domácí kompoty s medem jemně dochucené prohřívajícím kořením, jako je skořice, mletý hřebíček nebo anýz, podporují jemné prohřátí těla. Kvalitní, teplé a výživné jídlo je důležité jak pro regeneraci matky, tak pro tvorbu kvalitního mateřského mléka.
Vyhýbejte se cibuli, česneku, ostrému koření, kyselým nápojům a potravinám, jako jsou nakládané okurky, zelenina, ocet, kyselé plody ovoce. Kyselá chuť navíc může omezit i množství mateřského mléka a u dítěte může vyvolat neklid a problémy s trávením.
Nadýmání u dítěte bývá nejčastěji způsobeno některými druhy potravin. Z obilovin to jsou nejčastěji žito, oves, špalda – hlavně ve formě vloček, protože nejsou dostatečně uvařené. Ze zeleniny pak kapusta, topinambury, černý kořen, syrová zelenina a saláty.
Rýžová kaše s černým sezamem
Podporuje vitalitu, krvetvorbu, doplní hořčík a železo, má pozitivní vliv na regeneraci sil po porodu a podporu kojení.
Co potřebujeme:
Jak na to: Rýži se sezamem a vodou přivedeme k varu, stáhneme a dusíme 45 minut. Přidáme máslo, posypeme kokosem nebo oříšky a jíme k snídani či večeři.
Ovesný čaj při únavě a špatné tvorbě mateřského mléka
Co potřebujeme:
Jak na to: celé zrno ovsa namočíme přes noc do 2 l vody. Pak ho přivedeme k varu, stáhneme a vaříme 2 hodiny.
Scedíme, ochutíme šťávou nebo sirupem a pijeme 2× denně alespoň 1 týden
Kuřecí bujón na podporu krvetvorby, prohřátí a posílení energie po porodu
Co potřebujeme:
Jak na to: Do vody vložíme kosti, omytou a nakrájenou zeleninu, kterou neoloupeme, koření, sůl, bylinky a přivedeme k varu.
Stáhneme na minimální teplotu a vaříme alespoň 8 až 12 hodin.
Vývar přecedíme, maso obereme a nakrájíme do vývaru, rosolovku propasírujeme do vývaru.
Ostatní vyhodíme.
Servírujeme jako čistý vývar 3× denně. Pro zesílení účinku do něho můžeme na másle orestovat droždí.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.