Srdeční palpitace


Buší vám někdy srdce? Určitě ano, když cítíte vzrušení, když sportujete, přijmete příliš velké množství kofeinu…, ale to je normální, když se zrychlí srdeční (tepová) frekvence, můžete aktivitu srdce více vnímat. Ale my nemyslíme tento typ bušení. Myslíme typ bušení srdce, při němž můžete vnímat, že vaše srdce bije rychleji, nebo dokonce nepravidelně a není to vázáno na psychické vzrušení, fyzickou aktivitu či konzumaci látek, které mohou ovlivnit srdeční rytmus.

Nyní se podíváme, co všechno, kromě přirozených příčin, může vést ke vzniku palpitací.

Druhy a příčiny palpitací

Rozeznáváme více typů palpitací a každé mohou mít jiné, nebo i stejné příčiny.

 1. Zrychlení srdeční akce bez toho, aby byla nepravidelná (tachykardie), můžou vyvolat např.:
 • Fyzická aktivita
 • Stimulační látky
 • Psychické vzrušení
 • Bolest
 • Šokové stavy, tj. stavy, kdy dochází k selhávání krevního oběhu a klesá krevní tlak. Srdce se zrychlením pumpování snaží udržet krevní oběh, aby byly tkáně, hlavně mozek, zásobeny kyslíkem.
 • Chudokrevnost (anémie) je spojená se snížením hemoglobinu, který přenáší kyslík, v tkáních ho může být nedostatek. Rychlejší přečerpávání krve srdcem může zajistit, že se k tkáním přece jen dostane potřebné množství kyslíku.
 • Pokles cukrů v krvi (hypoglykémie) je spojený se zvýšením tepové frekvence, objevuje se také zvýšení krevního tlaku, opocení či poruchy vědomí.
 • Zvýšená funkce štítné žlázy, jejíž hormony stimulují srdeční aktivitu.
 • Léky také mohou zvýšit srdeční aktivitu, jsou to např. léky na uvolnění průdušek u astmatu nebo některé druhy antidepresiv.

 

 1. Změny srdeční akce, extrasystoly:

Někdy může dojít k tomu, že se tepová frekvence nemusí zvýšit, či snížit a můžeme pocítit bušení srdce. To mohou způsobit extrasystoly. Abychom si to představili, srdce bije v určitém rytmu, pravidelně a nejednou se objeví stažení srdce mimo rytmus. Může to vypadat například takto: -…-…-…-.-…..- Většinou bývají neškodné, pokud se jich nenakupí mnoho za sebou.

 

 1. Velmi zrychlená srdeční aktivita

Pokud je srdeční aktivita velmi rychlá, již to bývá problém.

Postiženy mohou být síně nebo komory. V případě síňového flutteru bývá frekvence 250 až 350, u komor je za flutter považován stav, kdy se komory stahují rychlostí přes 200, tj. máme ten vyšší než 200 tepů za minutu. Kromě flutteru se rozeznávají ještě fibrilace, které opět mohou postihnout jak síně, tak komory. V obou případech se jedná o rychlou aktivitu srdeční svaloviny, která je ale navíc neuspořádaná. Pokud postihne komory, vede k poruše vědomí až smrti, protože srdce přestává plnit svou funkci a nepumpuje krev do těla.

Tyto stavy většinou způsobují nějaká onemocnění srdce, např. srdeční infarkt, poškození srdečního svalu (kardiomyopatie), akutní zánět osrdečníku, minerálový rozvrat atd.

Srdeční palpita 2

Jak se odhalí palpitace?

Palpitace není složité odhalit. Mnohdy je to možné i poslechem fonendoskopem. Přesný stav však určí EKG nebo srdeční ultrazvuk. Když se odhalí palpitace, je dále potřeba zjistit jejich příčinu. Léčba se odvíjí od zjištěné příčiny. Je možné podávat léky, ale třeba také implantovat kardiostimulátor.

Máte palpitace?

Pokud máte pocit, že je vaše srdce nějak nepokojné, vyhledejte raději lékaře. Pokud váš stav není závažný, stačí navštívit praktického lékaře, který může provést základní vyšetření a odeslat vás ke kardiologovi. Pokud jsou však palpitace provázeny např. bolestmi, poruchami vědomí, opocením, slabostí, zavolejte si záchrannou službu, popř. se nechce dopravit do nemocnice. Může jít o život.

Palpitace pohledem čínské medicíny

Neobvyklým bušením srdce označuje čínská medicína nepříjemné, subjektivní pocity bušení srdce. Nesouvisí úplně s rychlostí či tepovou frekvencí. Tento symptom je spojený s nějakou nerovnováhou systému Srdce a dráhou Srdce. Může se objevit u obrazů z nedostatečnosti, typicky nedostatečnosti Qi Srdce, ale i krve, Yin či Yangu Srdce. U nedostatečnosti Qi Srdce se palpitace typicky zhoršují námahou. Stejně tak se palpitace objevují u stavů nadbytku, třeba u šlehajícího ohně Srdce či ohně hlenů obtěžujících Srdce. Palpitace nacházíme u celkového vyčerpání Qi a/či krve. Srdce je také velmi úzce propojené s Ledvinami a musí mezi nimi docházet k neustálé komunikaci. Bušení srdce bývá i příznakem nerovnováhy mezi Srdcem a Ledvinami.

Výborná tradiční bylinná směs na palpitace se jmenuje An Shen Bu Sin Tang (překládá se jako Pokojná komnata). Původní receptura je patentní směs od Minshanu, ve které 44 % složení směsi tvoří lastura perlorodky – těžký́ produkt, který́ usazuje stoupající Yang. Jeho vzestup vyvolala příliš aktivní mysl a nemožnost usnout. Yang stoupá, protože ztratil své oslabení v ledvinné Yin (tu tvoří esence, Yin jako taková, ale především krev – palivo pro ducha Shen) – jeho kořen je oslabený. Směs prostřednictvím bylin jako eklipta, ptačí zob a rehmánie jej opět posiluje. Společně s lasturou perlorodky stlačují Yang velmi efektivně dolů. Ostatní byliny tento efekt podporují a stejně tak zklidňují ducha Shen. Nezanedbatelným faktorem je i doplnění krve prostřednictvím rehmánie a šalvěje, ta ji i rozhýbává. Schizandra – bylinka pěti chutí, ochraňuje vše doplněné a propojuje Srdíčko s Ledvinami. Proto je tato směs velmi efektivním prostředkem na nespavost z přílišné mentální aktivity, stejně jako palpitace – bušení srdíčka, které se objevuje v klidu, nejčastěji při ulehnutí ke spánku. To zdánlivě „máme klid“, a začneme naopak přemýšlet o věcech, které nás zneklidní a způsobí uvedené symptomy. Srdíčko – to fyzické i psychické se po směsi krásně zklidní, a nás už čeká jenom hluboký osvěžující spánek.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.