Jak posílit imunitu dětí, abyste zastavili kolotoč nemocí
Ačkoliv se v současné době stále více zohledňují světlé stránky konopí a jeho léčebné schopnosti, které významně ulehčují život lidem trpícím celou řadou závažných chorob, faktem zůstává, že je konopí droga, která Vás může svést na temnou stranu. Pojďme v tomto článku nejprve krátce nahlédnout do historie, načež probereme několik málo látek v této rostlině obsažených (píši několik málo, protože dosud bylo v konopí nalezeno minimálně 1 252 chemických látek, které se vzájemně ovlivňují). Poté si ve stručnosti uvedeme přehled zdraví prospěšných účinků konopí, ale také jeho případná rizika, a nakonec se zaměříme na Huo Ma Ren, což je v rámci čínské fytoterapie semínko konopí setého.
Podle českých prací zabývajících se historií využívání léčebných účinků konopí znali tuto rostlinu již 28 století před naším letopočtem ve starověké Číně. Nicméně první písemné záznamy o využívání konopí se objevují až v Kánonu Božského zemědělce Shen Nong Ben Cao Jing ze 3. století našeho letopočtu. Od té doby se s písemnými doklady o blahodárných účincích konopí doslova roztrhl pytel, například Paul Aeginet v 7. století našeho letopočtu uvedl, že vývar ze semen konopí vysouší a větry rozhání, tlumí sexus (a hašiš právě opačně), zatímco semeno v mléce vařené a pité za tepla tlumí a zahání suchý sípavý kašel. A údajně také zvyšuje plodnost slepic, které pak nesou i v zimě. Indové znali konopí a hašiš nejméně od 4. století př. n. l., nicméně ho tehdy využívali spíše kvůli jeho psychotropním účinkům. V ájurvédské kultuře je první léčebné užívání konopí doloženo až na přelomu 12. a 13. století, kdy se s jeho pomocí léčili lidé i zvířata.
Podle profesora mikrobiologie a epidemiologie Jana Kabelíka, který začátkem 50. let 20. století předběhl se svým týmem na poli moderního výzkumu účinků konopí svou dobu, jen byl bohužel „skryt“ za tzv. železnou oponou, se v polovině 20. století konopí v lidovém léčitelství využívalo např. k léčbě neuralgie, migrén, revmatismu, bolestí žaludku, nechutenství apod., a to především ve formě konopného másla a/nebo lihového extraktu. Vodný roztok se pak využíval na zácpu, plicní tuberkulózu, a dokonce i na uspávání dětí. V Čechách se listy využívaly jako obklad na záněty a při bolestech hlavy se aplikovaly obklady v kombinaci s octem a jalovcem.
Fytokanabinoidy jsou přirozeně se vyskytující molekuly s afinitou ke kanabinoidním receptorům savců. Laicky a zjednodušeně řečeno, jsou to rostlinné látky, které ovlivňují organismus savců. Pro zajímavost si uvedeme dva fytokanabinoidy působící tak trochu jako hodný a zlý polda. Nebo spíš jako sjetý a zdravotnický polda. Prvním je D9-tetrahydrokanabinol, aneb slavné THC. Jedná se o primární psychoaktivní složku konopí, která při akutní intoxikaci u lidí vyvolává například poruchy učení, paměti, prostorové orientace a pozornosti.
Další látkou obsaženou v konopí je kanabidiol zvaný zkráceně CBD, který postrádá omamné vlastnosti, jež vyvolává THC. Oproti tomu u něj byly pozorovány mimo jiné protizánětlivé a neuroprotektivní účinky, díky čemuž zmírňuje a potlačuje psychózu vyvolanou THC. Mimo tyto dva hlavní hráče se v konopí vyskytují také kanabigeroly se svou antibakteriální aktivitou, kanabinol se sedativními vlastnostmi a tetrahydro-kanabivarin, který má antiepileptické účinky.
Ačkoliv se seznam stavů, při kterých je léčebné konopí dovoleno využívat, mezi různými státy liší, většina států povoluje jeho využívání u Alzheimerovy choroby, amyotrofické laterální sklerózy, kachexie / syndromu vyčerpání, rakoviny, Crohnovy choroby, epilepsie a záchvatů, glaukomu, infekce hepatitidy C, AIDS, roztroušené sklerózy (RS) se svalovou spasticitou, silné a chronické bolesti, silné nevolnosti, Tourettova syndromu a posttraumatické stresové poruchy. NASEM (National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine) dospěl k závěru, že existují přesvědčivé nebo podstatné důkazy o tom, že konopí nebo kanabinoidy jsou účinné (1) při léčbě chronické bolesti u dospělých, (2) jako antiemetika při léčbě nevolnosti a zvracení vyvolaných chemoterapií a (3) pro zlepšení syndromů svalové spasticity u RS.
Protože nic není černobílé, a konopí už vůbec ne, je třeba brát na vědomí, že byla na základě výzkumů prokázána souvislost kouření konopí s onemocněními dýchacích cest, zaviněním dopravních nehod, nižší porodní hmotností novorozenců a schizofrenií nebo jinými psychózami. Kouření konopí je spojeno s chronickým kašlem a produkcí hlenu. Dopravní nehody asi není třeba nikterak rozebírat. Pokud jde o těhotné a kojící ženy, kouření konopí je spojeno s nižší porodní hmotností novorozence i se zpomaleným růstem kojených dětí, protože THC prochází placentou a proniká do mateřského mléka.
Pojďme se ale na konopí podívat z perspektivy tradiční čínské medicíny. Huo Ma Ren aneb semeno konopí setého je povahy neutrální a chuti sladké, přičemž má tropismus ke Slezině, Žaludku a Tlustému střevu. V tradiční čínské medicíně je tato léčivka známa především pro svou schopnost svlažovat střevo, a tím pádem se užívá (orálně) při zácpě, a to především z nedostatečnosti Yinu (krev a tekutiny), ale také jako pomocník u zácpy způsobené nedostatečností Qi a Yangu. Dále také při jakýchkoliv projevech suchosti, jako jsou suchá kůže, suché vlasy a suché sliznice. Nicméně v případě nedostatečnosti Sleziny s vlhkostí je třeba postupovat obezřetně.
Pokud bychom chtěli přeložit čínský název této byliny do češtiny, dostaneme „ohnivé konopné semínko“, přičemž se ohnivý a yangový charakter konopí ještě zesílí při kouření jeho květů. Oheň se váže k Srdci, což v praxi znamená znásobení vlastního srdečního ohně a změnu vnímání reality ducha Shen, který právě v Srdci sídlí. Z toho vyplývá, že si lze při krátkodobém užívání přivodit vize, ujasnit si myšlenky, podpořit kreativitu a získat chuť k životu a pocit zakořenění. Nicméně čím častěji si tímto způsobem otevíráme mysl, tím více se blížíme k hranici, kdy se spektrum příznivých účinků zužuje a ve výsledku může dojít ke ztrátě směru a vůle se do něčeho pouštět. Mimo to má kouření marihuany vzhledem k její schopnosti přehřívat a vysušovat negativní dopad na Plíce a Slezinu, kterou na rozdíl od semínka vysušuje až do vzniku zácpy, a navíc narušuje její funkci, díky čemuž vzniká například nadměrný hlad. Dále může negativně ovlivnit také Srdce, jak jsme již uváděli, Játra s následkem např. depresí a rozhozené menstruace a Ledviny, u nichž dochází k oslabení esence.
Co tedy říct na závěr. Určitě konopí nezatracujte, protože má spoustu příznivých účinků, které mohou výrazně zvýšit kvalitu života lidem trpícím závažnými onemocněními. Nicméně s ním zacházejte jako se šafránem a využívejte ho jen ve vhodné formě a při zohlednění Vašeho aktuálního stavu.
Autor: Moudrá želva
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.