Trpíte cukrovkou II. typu? Byliny TCM vám mohou pomoci


Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické onemocnění, při němž dochází ke zvýšení hladin krevního cukru (glykémie). Na vině může být několik faktorů, které se výrazně liší podle toho, zda hovoříme o diabetu prvního nebo druhého typu.

Typy a léčba diabetu

Diabetes prvního typu bývá diagnostikován u dětí či mladých lidí. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při němž dochází k destrukci slinivky, která ztrácí schopnost produkovat inzulin, který je nezbytný pro regulaci krevního cukru. Jedinou možností léčby je podávání inzulinu a dodržování specifické sacharidové diety.

Diabetes druhého typu je většinou diagnostikován u lidí starších, popř. trpících nadváhou a obezitou. Je spojený se špatným životním stylem. V tomto případě se často setkáváme s inzulinorezistencí, tedy se stavem, kdy je inzulinu dostatek, mnohdy i více, ale tkáň na něj nereaguje, jako by v organismu nebyl. Samozřejmě i u těchto pacientů může postupně docházet ke snižování produkce inzulinu. Léčba je zaměřená na změnu životního stylu, zlepšení stravování, zařazení pohybových aktivit. V těžších případech se podávají léky snižující glykémii, antidiabetika. U velmi těžkých případů se musí podávat inzulin.

Může tradiční čínská medicína (TCM) pomoci s cukrovkou?

Než vám dáme odpověď na tuto otázku, a jistě tušíte, jaká bude, musíme nejprve zdůraznit, že zde hovoříme o diabetu druhého typu. Navíc musíme apelovat na to, abyste sami rozhodně nevysazovali léčbu, kterou vám lékař předepsal. Je potřeba s ním váš stav konzultovat, např. pokud zařadíte přírodní léčbu a dojde ke snížení hladin cukru (snížení glykémie) a glykovaného hemoglobinu (hemoglobin, na němž je navázán cukr a odráží dlouhodobě zvýšené hodnoty cukru v krvi), může se snížit podávaná dávka léku a později třeba i užívání ukončit. Vše je však na zvážení lékaře.

TCM používá k léčbě diabetu mnoho postupů a bylinných formulí, které jsou tisíciletími ověřené. Z dostupných zdrojů se zdá, že TCM pracovala s problémem, který byl nazýván Xiaoke a jeho příznaky připomínají cukrovku, již před naším letopočtem. Výrazněji se Xiaoke zabývaly texty dynastie Han (kolem roku 220 našeho letopočtu), ale až ve 20. století se začalo hovořit o Xiaoke jako o cukrovce či stavu, který cukrovce předchází, tj. prediabetu. TCM tedy léčí cukrovku tisíce let.

My se zaměříme hlavně na postupy TCM, které prošly také klinickými studiemi. Pokud jste připraveni na to, že vám dá věda odpověď na položenou otázku, můžeme začít.

Image,Of,Female,Hand,Holding,Ginseng,Root,On,Brown,Background

Zmíníme např. zajímavou meta-analýzu z roku 2023 (studii shrnující výsledky velmi kvalitních studií), která pracovala s daty ze 64 studií, v nichž bylo dohromady 6 204 pacientů. Autoři se zaměřili na účinnost TCM ve spojení s tradiční léčbou diabetu druhého typu. Výsledky ukázaly, že pokud se shengqi jiangtang granule kombinují se sulfonylreou nebo metforminem a jinlida granule s inzulinem, je dosaženo lepších výsledků ve snižování glykémie než při podávání léků samostatně. Je tak možné dávky léků snížit se zachováním stejného efektu ve snižování krevního cukru (1).

V roce 2022 vyšla velká meta-analýza. Ta se zaměřila čistě na jinlida granule. Její autoři vyhodnotili řady systematických přehledových článků a dvě starší meta-analýzy. Získali tedy velmi komplexní data. Při zpracování výsledků došli k závěru, že užívání jinlida snižuje hladiny glykovaného hemoglobinu, což může dávat tušit, že by mohl dlouhodobě snižovat i hladiny krevního cukru (2).

Po vydání zmíněných meta-analýz vyšel článek, v němž autoři testovali granule jinlida a potvrdili jejich pozitivní efekt v kombinaci s metforminem na diabetes druhého typu (3). Je možné říci, že se zdá, že právě tyto granule mohou být při léčbě diabetu druhého typu velmi účinné. Dokazuje to mnoho dalších studií.

Asi vás nyní napadá, z čeho jsou vůbec jinlida granule složené. Obsahují 17 složek, pokud vás zajímá jakých, čtěte dál:

 • Kořen a oddenek ženšene, Panax gindeng
 • Oddenek Polygonatum kingianum
 • Oddenek plaménku, Atractylodes lancea
 • Kořen jerlínu žlutavého, Sophora flavescens Ait
 • Kořen sedoulku japonského, Ophiopogon japonicas
 • Kořen rehmánie lepkové, Rehmannia glutinosa
 • Kořen rdesna mnohokvětého, Polygonum multiflorum 
 • Plod dřínu lékařského, Cornus officinalis
 • Pornatka kokosová, Poria cocos
 • Květ sadce, Eupatorium fortunei
 • Oddenek koptise čínského, Coptis chinensis
 • Oddenek sasanky asfodelovité, Anemarrhena asphodgfoides
 • List škornice šípolisté, Epimedium brevicornu
 • Oddenek a kořen šalvěje červenokořenné, Salvia miltiorrhiza
 • Kustovnice čínská, Lycium chinense
 • Kořen kudzu, Pueraria lobata
 • Semena liči čínské, Litchi chinensis
Miniature,People,:,Doctor,And,Couple,Oldman,With,Glucose,Meter

Zajímavé jsou i výsledky studií, které sledují jednotlivé byliny používané v TCM. V kombinacích však může dojít ke zvýšení účinku. Samostatně se na základě zkušeností tradiční čínské medicíny i studií používají byliny, které jsme zmínili již výše a patří do formule jinlida. Jedná se o kořen a oddenek ženšenu, kořen rehmánie lepkavé, kořen kudzu, oddenek koptisu, kořen sedoulku japonského. Dále může samostatně pomoci kořen kozince blanitého (Astragalus membranaceus), oddenek jamu čínského (Dioscorea opposita), kořen Tricosanthis, oddenek a listy morušovníku bílého (Morus alba), kořen pazvonku chloupkatého (Codonopsis pilosula).

Tyto rostliny obsahují složky, např. polysacharidy, saponiny, flavonoidy, triterpeny, které mohou snižovat zánět a oxidační stres v těle, čímž se může zvýšit citlivost buněk na inzulin (omezí se inzulinorezistence). Dále mohou chránit a podpořit regeneraci slinivky, zvýšit produkci inzulinu, zasahovat do metabolismu cukrů a podpořit syntézu zásobního cukru glykogenu a mnoho dalšího (4).

Rostliny tedy působí komplexně a skutečně mají dle studií potenciál pomoci lidem s cukrovkou druhého typu.

Varování

Nikdy si nelečte cukrovku sami. Pokud se rozhodnete využít tradiční čínskou medicínu, vyhledejte terapeuta TCM. Určení správné bylinné léčby je velmi komplexní, vycházející z celkového stavu, nikoli jen z přítomnosti nemoci samotné. A i když užíváte preparáty tradiční čínské medicíny, nevysazujte léčbu, kterou vám předepsal lékař! Vysoké či nízké hladiny cukru v krvi mohou způsobit řadu zdravotních komplikací. Od těch akutních jako jsou hypo- či hyperglykemické šokové stavy až po poškození cév, srdce, imunitního a nervového systému. Je nezbytné mít svůj cukr pod kontrolou!

 

Autor: Moudrá želva

Zdroje:

 1. Ma K, Zhou L, Zhang Y, Zhao J, Yao C, Tian C, Li M. Efficacy and safety of traditional Chinese medicines combined with conventional Western medicines in the treatment of type 2 diabetes mellitus: a network meta-analysis of randomized controlled trials. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 May 8;14:1134297. doi: 10.3389/fendo.2023.1134297.
 2. Zhao X, Liu L, Liu J. Treatment of type 2 diabetes mellitus using the traditional Chinese medicine Jinlida as an add-on medication: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Front Endocrinol (Lausanne). 2022 Oct 17;13:1018450. doi: 10.3389/fendo.2022.1018450.
 3. Kang X, Sun Y, Duan Y, Zhang Y, An X, Jin D, Lian F, Tong X. Jinlida granules combined with metformin improved the standard-reaching rate of blood glucose and clinical symptoms of patients with type 2 diabetes: secondary analysis of a randomized controlled trial. Front Endocrinol (Lausanne). 2023 May 25;14:1142327. doi: 10.3389/fendo.2023.1142327.
 4. Meng, X., Liu, X., Tan, J. et al. From Xiaoke to diabetes mellitus: a review of the research progress in traditional Chinese medicine for diabetes mellitus treatment. Chin Med 18, 75 (2023). https://doi.org/10.1186/s13020-023-00783-z.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.