Včelí vosk je tu pro zdraví


Včelí vosk je produkován voskotvornými žlázami včelích dělnic. Vzniká jako drobné šupinky vosku, které včely kusadly zpracují a postupně z nich vytvářejí plást. Udává se, že jeden plást je sestaven z cca 1,25 milionu voskových šupinek.  Včelí plástve jsou pro samotné autorky velmi důležité, neboť na nich a v nich skladují pyl a med a také se v nich vyvíjí včelí plod, tj. nová generace včel.  

Z čeho se včelí vosk skládá?

Včelí vosk je směs více než 300 různých složek, jedná se hlavně o uhlovodíky, mastné kyseliny, estery mastných kyselin atd. Obsahuje také různé příměsi, např. pyl, propolis, drobné součástí opylovaných květů, ale také látky, které znečišťují prostředí. 

 

Léčebné využití včelího vosku

Pokud se podíváme do historie, do dob před náš letopočet, tak například ve starém Egyptě byl včelí vosk používán jako součást mnoha druhů mastí. Ty se používaly pro léčbu různých druhů ran a popálenin. Otec medicíny Hippokrates používal včelí vosk k léčení hnisavého zánětu krčních mandlí. Včelí vosk byl používán také v Indii v rámci jejich léčebného systému ajurvédy.   

Dnes je včelí vosk stále běžnou součástí kosmetických produktů, různých druhů mastí, krémů a balzámů na rty. Dokáže totiž stabilizovat emulzi, zlepšuje udržení tekutiny v mastech a krémech, zvyšuje ochranu a elasticitu pokožky.  

Beekeeper,Removing,Honeycomb,From,Beehive.,Person,In,Beekeeper,Suit,Taking

To se ví, že naši předkové byli moudří a používali včelí vosk správně. Vždyť nám to dokazuje mnoho moderních vědeckých studií. Proto i my dnes víme, že včelí vosk má totiž protimikrobiální účinky. Ničí mnohé bakterie a kvasinky, třeba toho s kouzelným jménem Zlatý stafylokok, ale také jeho různé kolegy: Streptococcus pyogenes, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Candida albicans atd. 

Ve studiích se také ukázalo, že kombinace medu, včelího vosku a olivového oleje mírní projevy atopické dermatitidy, lupénky a plenkových opruzenin. Stejná směs má také hojivé účinky na hemeroidy a řitní trhliny. Včelí vosk v kombinaci s propolisem mírní projevy zánětu sliznice v ústech po protinádorové léčbě.  

Z včelího vosku byla také získána složka označená jako D-002. U ní se prokázalo, že má protivředové účinky (žaludeční a dvanácterníkové vředy), chrání střevní sliznici, snižuje překyselení v trávicím traktu, pomáhá s jícnovým refluxem, tlumí záněty, mírní příznaky osteoartritidy atd. 

Candles,From,Beeswax,And,Natural,Dried,Flowers,Clover

Potravinářské a dekorativní využití včelího vosku

Dekorační použití včelího vosku 

Snad každý se již setkal s krásně voňavými svíčkami ze včelího vosku, které se prodávají hlavně v období Vánoc.  

Pokud se podíváme na svátky jara, Velikonoce, tak včelí vosk je nedílnou součástí výroby tradičních kraslic. Tekutý vosk se nanáší špendlíkovou hlavičkou na skořápku, poté se vajíčko vloží do barvy. Místa pokrytá voskem se neobarví a vytvoří krásný ornament.  

Lze jej použít také k batikování tkanin, v malířství v metodě enkaustika, v restaurátorství atd. 

Použití v potravinářství  

Včelí vosk je přírodní netoxická látka, proto se používá také jako ochrana potravin. Může se jím např. pokrýt sýr během zrání. Chrání se jím také různé druhy ovoce, kterým dodává patřičný lesk, např. jablkům či citrusovým plodům. Hlavně však prodlužuje jejich čerstvost. Včelí vosk je obsažený také v různých cukrovinkách, žvýkačkách atd.  Kdybyste ho hledali, tak si pamatujte, že má potravinářské označení E901. 

Včelí vosk a dřevo  

Včelí vosk slouží také jako balzám na dřevo a výrobky z něj. Chrání ho před poškozením a znečištěním, proto se přidává do čistících a leštících přípravků na dřevo.  

Včelí vosk má široké využití a setkáváme se s ním v běžném životě téměr na každém kroku. A jestli nepěstujete včely a přesto máte zájem včelí vosk získat, stačí zadat na internetu slovní spojení "panenský včelí vosk" a hned vám vyjede spousta nabídek. Jen pro představu, 1 kg panenského vosku se prodává za cenu necelých tisíc korun. Mrkněte a vybírejte. Ať vám včelí vosk přispívá ke zdraví a ať provoní váš domov. 

Zdroje: Giampieri F, Quiles JL, Cianciosi D, Forbes-Hernández TY, Orantes-Bermejo FJ, Alvarez-Suarez JM, Battino M. Bee Products: An Emblematic Example of Underutilized Sources of Bioactive Compounds. J Agric Food Chem. 2022 Jun 15;70(23):6833-6848. doi: 10.1021/acs.jafc.1c05822.  

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Čaj jako ochránce před rakovinou

Zobrazit Článek

Čaj jako ochránce před rakovinou
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.