Yang Sheng Fa aneb Umění pěstování života


"Často procvičuj tělo, málo jez, méně se znepokojuj, vyhýbej se přílišné radosti a hněvu a buď umírněný v sexu."

Liu Zhengcai - Tajemství dlouhověkosti

Žil kdysi dávno jeden moudrý císař. Moudrý byl a starý zároveň. Nebo byl moudrý, protože se dožil vysokého, tehdy vpravdě víc než neobvyklého věku? Nebo se dožil tolika let, protože byl moudrý? V každém případě císař Qian Long vládl v 18. století. Na trůnu seděl celých 60 let a dožil se více než 80 let. A to bylo v době, kdy císaři běžně umírali ve třiceti. Tak tenhle Qian Long po sobě zanechal odkaz v podobě pravidel a doporučení, jak žít, abychom se dožili vysokého věku v plném zdraví. A právě tehdy se oficiálně zrodilo Yang Shen Fa, čili umění pěstování života.

Nenechte se mýlit kdejakým prohlášením o tom, že se v roce X zrodilo cosi moudrého. Metoda pěstování zdravého a dlouhého života v harmonii s přírodou a vesmírem se v tradici taoismu i lidové čínské medicíně pěstovala a vyvíjela už v roce X-tisíc, nebo dva tisíce, přesně nevíme.

Tradiční pojem yangsheng (jang-šeng) se skládá ze dvou čínských znaků: yang (jang, pěstovat nebo vyživovat) a sheng (šeng, život nebo vitalita). Proto se většinou překládá jako umění pěstování života a toto umění je známé již nejméně dva a půl tisíce let. Tato filosofie prevence i tak trochu sebe-léčebná praxe zahrnuje různé kultivační metody, duchovní i tělesné, harmonický přístup k životu, životnímu prostředí, světu kolem nás, k osobním vztahům, k vesmíru… Ale onen císař-dědeček to před dvěma sty lety řekl naplno:

 • Zařiď si klidný a pravidelný denní režim,
 • Jez správnou stravu a jez ji správně,
 • Vyhýbej se všemu, co by mohl narušit tvou duševní rovnováhu,
 • Odpočívej dostatečně dlouho a dostatečně často,
 • Věnuj svůj čas a pozornost pravidelnému cvičení, hýbej se, cvič a protahuj tělo,
 • Zdokonaluj se v umění správného a hlubokého dýchání,
 • V mnoha věcech buď umírněný – rozhodně však v sexu a v požívání alkoholu.

No a pak ještě říkal mnoho moudrého o léčivých bylinách, o umění automasáže apod. Ale umírněnost, harmonie, klid, odpočinek, to všechno je nám docela povědomé, zvlášť nám, moderním lidem, kteří žijí své životy povětšinou jinak než umírněně, harmonicky, klidně.

Pokud člověk nechce v Yang Sheng vidět jen nějaký nový zdravotní trend, nedej bože nějakou divnou esoteriku, měl by si uvědomit, v čem je umění pěstování života specifické a specificky moudré. Vychází totiž z principů taoismu a základních pilířů tradiční čínské medicíny.

Pro pochopení pěstování života je nezbytné uvědomit si roli esence Jing. Mnozí z nás vědí, že esence představuje původní materiál, ze kterého se vytváří naše tělo. Jing dostáváme v okamžiku početí od našich rodičů, to je prenatální esence, tu neovlivníme, tu jsme dostali darem. Ale pak je tu ještě esence takzvaně postnatální a o ní, její kvalitě a množství si rozhodujeme sami. Čím? Svým životem přece.

Esence Jing se během života spotřebovává při každém pohybu energie Qi - každý metabolický proces, pohyb i myšlenka jsou vyjádřením Qi. Pokud během dne například vytvoříme větší množství Qi, než spotřebujeme, přemění se tento nadbytek v hlubokém spánku do postnatální esence. A naše zásoby životní energie se tak doplňují. Když ale žijeme, jak se říká „na dluh“, spotřebováváme-li zásoby esence a nedodáváme novou, přibližujeme se smrti rychleji, než je nutné. Proto je metoda Yang Sheng úzce spojena s kultivací esence, čímž zlepšuje kvalitu funkce orgánů a zpomaluje jejich opotřebovávání.

Ale omylem by bylo myslet si, že cílem yang shengu je udržovat pouze fyzické zdraví. Umění pěstování života se snaží o vytvoření harmonie, plynulého spojení mysli a těla, fyzickou a duševní rovnováhu, klid, odpoutání od příliš silných emocí…

Mimochodem, emoce, to je také kapitola samo o sobě. Slovo emoce je odvozeno od latinského slova "emovere", což znamená rozvířit. Je důležité si uvědomit, co emoce dělají s energií v našem těle. Emoce rozvíří a nastaví energii do pohybu. Jen pro představu lehké vyjádření toho, co která emoce v těle dělá s energií Qi:

 • Xi - emoce radosti - uvolňuje stagnace a zajišťuje distribuci Qi,
 • Jing - šok - uvádí Qi v nepořádek,
 • Si - přemýšlení - zauzluje Qi,
 • Bei - smutek - stahuje energii Qi do sebe (dělá úbytek Qi),
 • You - sklíčenost - zpomaluje rychlost Qi,
 • Kong - strach - Qi má tendenci klesat,
 • Nu - hněv - má tendenci Qi zvedat.

Už jen kvůli nevyváženým emocím je u mnoha lidí současného světa energie v pořádném chaosu. No a jak už to bývá, skrze neuvolněné tělo a mysl nemůže proudit Qi, a kde není Qi, není vitalita, zdraví ani spokojený život. 

Yang Sheng Fa 1

Tři hlavní způsoby kultivace zdraví a dlouhověkosti

Umění Yang Sheng Fa nás učí, že žít zdravě a dlouho není žádný div, ani odměna pro vyvolené. Odměna ano, ale vyvolenými jsme všichni. Tedy alespoň ti z nás, kdo pochopí, že cesta za dlouhým a spokojeným životem může být překvapivě jednoduchá:

 • vyhýbejte se chování, které škodí, přílišnému pití, kouření, zhoubným emocím ničícím fyzické a duševní zdraví, přijímání nekvalitních potravin a fyzické neaktivitě,
 • aktivně podporujte zdraví a duševní pohodu, snažte se potlačit škodlivé emoce a pěstujte ty pozitivní, dobře se stravujte, přiměřeně cvičte, dostatečně a pravidelně spěte, buďte hodně v přírodě, s přáteli a rodinou,
 • naučte se meditovat, pomalu a hluboce dýchat, zkuste praktikovat dobrá zdravotní či energetická cvičení a snažte se snížit objem zkonzumovaných potravin.

Prostě žijte v harmonii se svou duší, svým tělem, svým okolím, přírodou, vesmírem a ostatními lidmi. Uvidíte, jde to a je to překvapivě příjemná cesta životem.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl

Zobrazit Článek

Léčba alergické rýmy pomocí akupunktury - 1. díl
13 min

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 28. díl - Bai Hui (GV-20)
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.