Yin a Yang: Symbol rovnováhy v každodenním životě


Yin a Yang jsou klasickými pojmy čínské filozofie a kosmologie, reprezentující dvě základní, protikladné, ale vzájemně se doplňující síly vesmíru. Jsou často zobrazovány jako černá a bílá kruhová spirála, kde je v každém kruhu tečka opačné barvy. Tato symbolika ukazuje, že v každé síle je kousek té druhé. V kontextu každodenního života můžeme tyto pojmy využít k porozumění rovnováze, harmonii a vzájemnému doplnění.

Život podle Yinu a Yangu

V jedné ze základních knih čínské medicíny ve Vnitřní knize Žlutého císaře se píše: „Mudrcové dávných věků znali Tao a řídili se podle Yinu a Yangu. Byli umírnění v jídle a pití, pravidelně pracovali, ale také odpočívali, a vyhýbali se jakémukoliv přepětí. Pracovali, ale nikdy se nepřetěžovali, a proto jejich Qi proudila hladce. Byli spokojení se svým životem a užívali si chutná jídla, oblékali se přirozeně a měli prosté návyky. Netoužili po vysokém postavení a žili jednoduchým a přirozeným životem. To je také důvod, proč nemohly nepatřičná touha a hrabivost rozptylovat jejich zrak a sluch, zatímco oplzlost a klam nemohly poblouznit jejich mysl. Ani nevědomí, ani inteligentní, ani ctnostní a ani nečestní se ničeho nebáli. Jednoduše následovali Tao. A to je důvod, proč žili více než 100 let bez známek senility.“

Zjednodušeně řečeno ve svém životě hledali harmonii mezi Yinem a Yangem. Žili přiměřeně. Aby se ve zdraví dožili vysokého věku a byli přitom šťastní.

Cesta středu

V minulých dílech jsme mluvili o Zhong Yong o Cestě středu. Cesta středu je cesta harmonie Yinu a Yangu. Pokud chceme být zdraví, šťastní, žít v pokoji a míru, měli bychom jít po této Cestě středu.

Neznamená to žít život askety bez emocí a potěšení, které život nabízí. Jen by měly být přiměřené. A yinové aktivity by měly být vyrovnávány aktivitami yangovými a naopak. Z pohledu čínské medicíny je tedy problém každý extrém a jednostrannost.

Co to znamená v běžném životě?

1, Harmonie v osobním životě 

Yin a Yang mohou být považovány za archetypy mužských a ženských energií, ale výrazně přesahují toto zjednodušující rozdělení. Yin může reprezentovat klid, pasivitu, tmu a chlad, zatímco Yang je aktivní, světlý a horký. V každodenním životě je důležité najít rovnováhu mezi těmito dvěma energiemi. Můžeme například střídat období intenzivní práce (Yang) s chvílemi odpočinku a relaxace (Yin). Člověk si může říkat, že nejlepší je nepracovat, jen se někde povalovat na pláži. Ale to vede k disharmonii mezi Yinem a Yangem.

 

2, Rovnováha v mezilidských vztazích 

Vztahy, ať už partnerské, přátelské nebo rodinné, často vyžadují hledání rovnováhy mezi dáváním a přijímáním, mezi aktivním poslechem a vyjadřováním sebe sama. Uvědomění si Yin a Yang principů v těchto interakcích může napomoci k hlubšímu porozumění a harmonii.

Two,Beautiful,Young,Women,Drinking,Coffee,Outdoors,In,The,Autmn

3, Rovnováha v práci a kariéře 

I v profesním životě je důležité najít rovnováhu mezi Yin a Yang. Příliš mnoho Yangové energie, například v podobě přepracování, může vést k vyhoření. Na druhou stranu, příliš mnoho Yin energie může znamenat nedostatek motivace a pokroku.

Závěr

Yin a Yang nejsou jen abstraktními pojmy z dávné čínské filozofie. Jsou to živé principy, které můžeme pozorovat a uplatňovat v našem každodenním životě. Pochopením jejich významu a vědomým hledáním rovnováhy můžeme dosáhnout harmonie, pohody a celkového zlepšení kvality našeho života. Přemýšlejte o svém životě z perspektivy Yin a Yang. A snažte se obě energie vyrovnávat.

 

Autor: Milan Schirlo, terapeut čínské medicínyČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Prvek Kov

Zobrazit Článek

Prvek Kov
2 min

Prvek Země

Zobrazit Článek

Prvek Země
3 min

Prvek Oheň

Zobrazit Článek

Prvek Oheň
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.