Zdravé semínko: Jak posilovat imunitní systém dětí
Gua Sha (čteme kvaša) je starověká léčebná technika, která má hluboké kořeny v tradiční čínské medicíně. Poprvé byla zmíněna v jejím klasickém textu Shan Han Lun z období kolem roku 220 n. l. Gua Sha má za cíl zmírnit stagnaci krve (Xue) a rozpohybovat energii, známou jako Qi. Ta podle zásad TCM musí volně proudit celým tělem. Pokud Qi v určitých oblastech stagnuje, může dojít ke zdravotním problémům. Stagnace vzniká z různých důvodů. Patří mezi ně přítomnost horka nebo chladu v těle, nedostatek krve, nedostatek Qi nebo jejich prázdnota, stres či emoční výkyvy.
Gua Sha se tradičně používá v čínské medicíně k úlevě od bolesti. V podstatě se jedná o druh masáže pomocí nástrojů s hladkými hranami, které umožňují dokonale promasírovat hlubší vrstvy pokožky a efektivně fungovat i tam, kde by masáž pomocí prstů neúčinkovala. Obvykle pacient leží v poloze na břiše, tj. tváří dolů. Na vybranou část těla je aplikován lubrikant, většinou masážní olej, a pomocí zmíněného nástroje začne praktik vyvíjet pevný a přímý tlak na kůži. Při masáži zasahuje do meridiánových drah a působí na akupunkturní body.
Na ošetřovaných partiích se zpravidla vytváří větší nebo menší modřiny. Vznikají popraskáním drobných krevních cév, tzv. kapilár, v blízkosti povrchu kůže. Označují se jako „Sha“, česky výsev, který se individuálně projeví v různé intenzitě a formě. U někoho může být výsev okamžitý, na velké ploše, u někoho se projeví jen v malém rozsahu nebo slabý. Modřiny se obvykle hojí během několika hodin až dní a během hojení mohou být citlivé.
K tomuto problému nám dal svůj komentář terapeut TCM pan Schirlo: „Gua Sha je velmi zajímavá a hlavně funkční metoda. Používám ji hlavně u chronických bolestí krční páteře a horní části zad. Bolest je podle čínské medicíny vždy způsobená blokádou na dráze, kde proudí Qi. V této oblasti se jedná obvykle o blokádu z tzv. krevní stáze (z dlouhodobého namáhání krční páteře apod.) nebo vpádem větrného chladu (třeba po ofouknutí). Gua Sha pomáhá uvolnit tyto blokády. Drobné modřinky vidím vždy po prvním ošetření. Pokud udělám Gua Shu další týden, tak se tam ty modřinky znovu neobjeví. Vidíme, že se blokády uvolnily. A hlavně se pacientovi zmírní obtíže.“
Nejčastěji se tato technika používá k úlevě při akutních i chronických muskuloskeletálních problémech, účinná je i po úrazech, kdy odstraňuje stagnace a blokády. Praktici uvádějí, že Gua Sha prospívá imunitnímu systému a pomáhá zmírnit zánět, léčí nachlazení, horečky nebo problémy s plícemi. Využít ji můžeme při tenzních bolestech hlavy, úzkosti a únavě, k řešení problémů spojených s menstruačním cyklem, obdobím klimakteria a menopauzy. Pomoci může i při problémech s trávením, váhou, otoky a všude tam, kde je potřebná regenerace. Zkušení praktici navíc využívají Gua Sha jako prostředek k určení nebo potvrzení diagnózy. Orientují se podle barvy, intenzity a umístění výsevu, což vypovídá mnoho o stavu klienta.
Většinou se k terapii Gua Sha používají nástroje z nerezové oceli nebo ploché kameny, obvykle vyrobené z polodrahokamů, jako jsou růžový křemen, nefertit nebo jadeit. V Číně se také používá zakulacená keramická polévková lžíce, ve Vietnamu se často dává přednost použití mincí a jako lubrikant pokožky mnohdy poslouží vaječný žloutek.
Gua Sha by neměla mít závažnější vedlejší účinky, existují ale i lidé, kteří by se měli této technice vyhnout. Patří mezi ně ti, kteří trpí záněty kůže, mají akutní poranění, zlomeniny, nádory nebo nezhojené jizvy. Pacient by neměl trpět nedostatečnou, nebo naopak zvýšenou srážlivostí krve a brát léky na ředění krve. Překážkou je i voperovaný kardiostimulátor nebo interní defibrilátor. S terapií by určitě měly počkat i těhotné ženy.
Gua Sha sama o sobě není bolestivá, někdy se však u citlivých jedinců mohou individuálně pocity mírné bolesti objevit, většinou v místech stagnace. Při masáži může pacient pociťovat spíše příjemné teplo. Po masáži se doporučuje dopřát si odpočinek, protože se často dostaví celková únava a ospalost. V těle se totiž rozbíhá lymfatický systém, startuje se imunita a harmonizuje se tok Qi. Po odeznění všech těchto bezprostředních projevů masáže se však pacienti cítí svěže a lehce. Masáže Gua Sha je ideální opakovat 5-10x. Maximum je však jedna masáž za týden.
Můžete si zkusit sami uvolnit napětí krčních svalů. Začněte použitím masážního oleje, který pomůže nástroji Gua Sha hladce klouzat po kůži. Mírně zatlačte na konec nástroje a opakovaně jím táhněte jedním směrem – například dolů po krku od ucha k rameni. Vyvarujte se tzv. škrábání přes kost.
V poslední době se hitem stala obličejová Gua Sha, i když v tradiční čínské medicíně se na tváři neprovádí. Pracuje s mnohem menším tlakem a žádné modřiny by rozhodně neměly vzniknout. Masáž přirozeně stimuluje krevní oběh a podporuje lymfatickou drenáž. Může být použita pro pozvednutí a tvarování vybraných obličejových partií a uvolnění napjatých svalů, které přispívají k tvorbě vrásek. Jako další benefit bývá zmiňováno odstranění otoků pod očima a na tvářích. Zatímco u působení v oblastech, jako jsou lícní kosti a podoční partie, můžete pozorovat poměrně rychlé zlepšení, vyhlazení jemných linek a vrásek bude trvat určitě déle. Masáž může být také užitečná při napětí čelistí, sezonních alergiích a ucpaných dutinách.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.