Ženšen – znovuobjevený všelék


Když se řekne ženšen, představíme si tradiční východní medicínu. Ale naši předkové, ti ho znali také. Říkali mu Všehoj ženšenový. Ženšen se používá ve východní medicíně již více než 4 000 let k posilování životní energie čchi. Staří východní lékaři a léčitelé věřili, že má schopnost ve svých kořenech absorbovat a ukládat životní energii země. Podle tradiční čínské medicíny užívání korejského ženšenu přivádí do těla velké množství energie jang. Ta je potřebná především pro lidi, kteří tuto energii začínají ztrácet v důsledku stárnutí, nebo kvůli vleklým těžkým chorobám či chronickým zdravotním obtížím.

Ženšen pravý zastává významnou roli v lidové medicíně zejména v Číně, Japonsku a Koreji. V čínské knize o bylinách, pocházející z 1. století před naším letopočtem, je ženšen zmiňován jako bylina podporující 5 vnitřních orgánů, tišící nervy, zklidňující mysl, zastavující křeče, vyhánějící zlé duchy, čistící zrak a zlepšující paměť. Ženšen byl v historii mnohokrát opěvován a představa o jeho účinnosti dosáhla téměř mytických rozměrů. Po dlouhá staletí bylo jeho pěstování a sklizeň v Číně výsadou pouze panovníka a oblasti, kde se vyskytoval, byly běžným lidem uzavřeny. Místní obyvatelé často riskovali život, aby ženšen získali, ať již pro svoji potřebu nebo na obchod. Do Evropy jej poprvé přivezl ve 13. století Marco Polo, po dlouhý čas však byl dostupný pouze aristokracii.

Ženšen pravý je středně vysoká vytrvalá bylina, která zpravidla mívá v nadzemní částí 3-5 lístku a červený plod. Nadzemní část ovšem není tak zajímavá, zázračnou částí ženšenu je kořen. Ten je zhruba 20 cm dlouhý a 3 cm široký, má žlutohnědou barvu a podle mnoha publikací má tvar připomínající siluetu člověka. My bychom ho spíše přirovnali k nepravidelnému tvaru, podobnému třeba zázvoru.

Ženšen není jeden

S jakými druhy rodu ženšen (Panax) se můžeme setkat:

 • ženšen pravý (Panax ginseng),
 • ženšen americký neboli ženšen pětilistý (Panax quinquefolius),
 • ženšen japonský (Panax japonicus),
 • ženšen vietnamský (Panax vietnamensis),
 • ženšen trojliský (Panax trifolius).

Podle místa, kde ženšen roste, se rozlišují i jednotlivé druhy ženšenu. Přirozenou domovinou pravého ženšenu je Korea, Čína nebo Sibiř. 

Ženšen pravý pak podle místa výskytu rozlišujeme na ženšen korejský, mandžuský a čínský.

Pak ještě existují další rostliny, které se skrývají pod pojmem "ženšen", a to sibiřský ženšen, indický ženšen, peruánský ženšen (maca řeřicha peruánská) a děhel čínský označovaný jako "ženšen ženšen".

Základní rozdíly mezi pravým a sibiřským ženšenem

Nejzajímavější rozdíly mezi ženšenem pravým a ženšenem sibiřským spočívají především v obsahu aktivních látek a působení na organismus. Sibiřský ženšen neobsahuje tzv. ginsenosidy, které jsou typické pouze pro rod Panax. To ale neznamená, že by byl zcela bez efektu a bez aktivních látek. Sibiřský ženšen jen obsahuje jiný typ glykosidů než ženšen pravý. Dále je pak bohatý na draslík, fosfor a vápník, je plný silic, pryskyřic a lipidů a také obsahuje důležité rostlinné polysacharidy a flavonoidy. Podle některých studií je dokonce velice významný pro sportovce, neboť zlepšuje fyzickou zdatnost, navrací vitalitu a pomáhá se zotavit z celkového vyčerpání.

Co se týče působení na tělo, ženšen sibiřský se používá hlavně k potlačení míry stresu a únavy. Ženšen pravý má oproti tomu širší využití. Například působí na pohlavní ústrojí, čímž pomáhá při problémech s erekcí nebo sníženým libidem. Dále pak také dovede regulovat krevní tlak a přispívá k dosažení normální hladiny glukózy v krvi. To, co mají ale oba ženšeny společného je, že podporují přirozenou obranyschopnost a regeneraci těla.

Ženšen - znovuobjevený všelék 2

Ženšen je mistr lékař. Prokazatelně!

Zde je přehled těch nejdůležitějších zdravotních účinků ženšenu korejského:

 • Podporuje správnou činnost mozkových buněk. Saponiny obsažené v Korejském ženšenu zvyšují fyzický a duševní výkon člověka. Zlepšují paměť, soustředění, prostorovou orientaci a podporují schopnost učení. Bylinné látky v něm obsažené dokonce obnovují paměťové buňky.
 • Udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Klinické testy prokázaly, že Korejský červený ženšen snižuje hladinu cukru v krvi. U diabetiků celkově zmírňuje nežádoucí příznaky jejich onemocnění.
 • Reguluje krevní tlak. Korejský ženšen normalizuje krevní tlak. U lidí s vysokým tlakem ho snižuje a u lidí s nízkým naopak. Korejský ženšen snižuje jak systolický, tak diastolický krevní tlak.
 • Zabraňuje šíření nádorových buněk. Korejský ženšen obsahuje polyacetylenové sloučeniny, u kterých bylo zjištěno, že potlačují množení rakovinných buněk. Zároveň zvyšuje imunitní funkce a tím potlačuje vývoj těchto buněk a jejich metastáz.
 • Odbourává radioaktivitu z těla. Klinické testy prokázaly, že Korejský ženšen velice pomáhá onkologickým pacientům při léčbě radioterapií. Zvyšuje počet krevních destiček, bílých a červených krvinek. Normalizuje krevní ukazatele. Je to významný prostředek pro prevenci a ochranu před radiačním poškozením.
 • Zpomaluje stárnutí. Korejský ženšen obsahuje mnoho polyfenolových sloučenin, které potlačují oxidaci tuků a tím zpomalují stárnutí.
 • Podporuje srdeční činnost a krevní oběh. Saponinové složky pomáhají snižovat obsah krevního cholesterolu a vylučovat přebytečný. Korejský ženšen zlepšuje krevní oběh a potlačuje výskyt arteriosklerózy.
 • Pomáhá překonat stres. Korejský ženšen urychluje uvolňování hormonů, které jsou součástí přirozeného protistresového obranného mechanismu. Tím dochází k omezení fyziologických ukazatelů stresu. Zlepšuje depresivní stavy.
 • Podporuje správné trávení. Při užívání Korejského ženšenu dochází k zlepšení průtoku krve v žaludeční sliznici. Urychluje pohyb ve střevech a celkově podporuje střevní a žaludeční motilitu.
 • Podporuje správnou funkci imunitního systému. Posiluje metabolismus, asimilaci a látkovou výměnu vůbec. Urychluje léčebné a regenerační procesy organismu. Má antioxidační a protizánětlivé účinky. Tlumí chronické záněty, alergie, bolest a zároveň chrání před viry.
 • A kromě jiného ještě pomáhá udržet homeostázu životních funkcí, posiluje srdce, plíce, játra, slezinu a ledviny. Co myslíte, umí toho dost? 

Využití ženšenu v receptech

Při zpracování a přípravě ženšenu pamatujte, že není dobré, když přijde do styku s kovem, proto používejte skleněné a porcelánové nádoby.

 • Ženšenové víno. Připravte si několik lžic bylin: 1 lžíci kopřivy, 1 lžíci kořene hořce žlutého, 1 lžíci maralího kořene a 1 lžíci kořene ženšenu. Rostliny přelijte 1 litrem kvalitního vína a nechejte 14 dní louhovat. Každý den připravenou směs protřepejte a po 14 dnech přeceďte. Nápoj můžete konzumovat po dobu 3 měsíců a užívat 2x denně po 1 dcl.
 • Ženšenový čaj. Zatímco obvyklé bývají porcované čaje z listů ženšenu, je možné připravit si i velmi účinný čaj z kořene ženšenu. Na jeden plátek ženšenu si podle jeho velikosti i požadované síly výsledného čaje připravte 3 až 5 dcl vody, ve které ho 10 minut povaříte. Plátek ženšenu můžete v převařené vodě i louhovat, a to cca 20 minut. V obou případech můžete k ženšenu přidat váš oblíbený porcovaný čaj.
 • Ženšenové kapky. Na výrobu ženšenových kapek budete potřebovat 1 lžičku nadrceného kořene ženšenu a 2 dl ovocné pálenky či 60% lihu. Kořen ženšenu pálenkou přelijete a necháte 14 dní louhovat. Každý den je nutné připravenou směs protřepat, aby se z ní uvolňovaly potřebné látky. Po 14 dnech směs přeceďte a užívejte po dobu 4 týdnů 3x denně 25 kapek. Kapky si vždy nakapejte do 3 dcl vlažné vody a vypijte.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu

Zobrazit Článek

Neztrácejte čas! Naděje pro ženy s rakovinou prsu
3 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Zobrazit Článek

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?
8 min

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.