TCM jako pomocník v boji proti diabetu: Objevte sílu přírodní léčby
Astma patří mezi chronické onemocnění plic. V dýchacích cestách se udržuje sice mnohdy jen mírný, ale trvalý zánět. Pro astma je typické, že může docházet k nárazovým zhoršením, která jsou provázena dušností, tj. k astmatickým záchvatům a mimo ně nemusí člověk s astmatem pociťovat žádné obtíže.
Jaké že existují hlavní typy astmatu?
Nejdůležitější dělení je na alergické a nealergické astma.
Nyní se blíže podíváme na spouštěče astmatického záchvatu a budeme mluvit hlavně o té častější alergické formě.
Astmatický záchvat mohou spustit:
Před astmatickým záchvatem dojde k alergické reakci či podráždění nadměrně reagujících dýchacích cest. Rozvíjí se zánětlivá reakce, která vede k otokům v průduškách, stažení svaloviny (bronchokonstrikci, bronchospasmu), zvýšení produkce hlenu, čímž dochází k zúžení a zneprůchodnění dýchacích cest. Vzduch nemůže řádně proudit z plic a do plic.
Astmatici mají během záchvatu obtíže hlavně s výdechem. Mnoho vdechnutého vzduchu zůstává v plicích a není tedy prostor, kam nadechnout vzduch nový.
To je pociťováno jako výrazná dušnost, která je spojená s velkým stresem a strachem, který situaci dále zhoršuje. Dušnost je provázena chraptěním, pískáním, sípáním a bolestí a tlakem na hrudníku.
Velmi nebezpečný je status asthmaticus, těžký záchvat, který může ohrozit astmatika i na životě.
Je nutné zmínit, že u těžších forem astmatu probíhá i po zažehnání akutního stavu v plicích zánět. Ten vede k nevratné přestavbě dýchacích cest, poškození sliznice, zvětšení objemu svaloviny, zvýšení produkce hlenu atd.
Pokud se u vás objeví potíže s dechem, pokašlávání, dušnost a další projevy, které provázejí astma, je vhodné navštívit buď alergologa nebo plicního lékaře.
Nejdůležitější pro stanovení diagnózy je spirometrie, která hodnotí plicní funkce, včetně výdechové rychlosti (výdech je u astmatiků zhoršen).
Velmi dobrý obraz o alergickém zánětu podá vyšetření FeNO. Vyšetření měří hodnotu oxidu dusnatého ve vydechovaném vzduchu. Pokud je v plicích zánět, jsou hodnoty vyšší.
Vhodné je doplnit alergologické testy pro potvrzení možné alergie.
Řekl vám lékař, že trpíte astmatem? Můžete si být jisti, že vám předepíše léčbu na míru tak, aby se omezil výskyt astmatických záchvatů a mohli jste vést normální život.
Předním ale musí lékař vyhodnotit, jak závažné astma máte. Tíže astmatu je rozdělená do stupňů.
Již výše jsme nastínili, že existují různé typy léčby dle tíže astmatu. Léčba je jednak udržovací, a jednak úlevová.
Udržovací léčba je důležitá pro snížení zánětu v dýchacích cestách. Má za úkol předcházet záchvatům a poškození plic. Musí se užívat pravidelně, i když už obtíže zmizely.
Léky úlevové se podávají v případě akutního záchvatu, kdy je nutné rychle roztáhnout průdušky, aby bylo možné opět volně dýchat.
Existuje velké množství léků, které je možné k léčbě využít. Volí se vždy léky, či jejich kombinace, která pacientovi vyhovuje nejlépe.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.