Akupunktura jako jedna z metod pomoci při ženské neplodnosti


V dnešní uspěchané a stresuplné době je schopnost přirozeně počít a donosit dítě stále menší. Hektický životní styl, znečištěné životní prostředí, zvyšující se rodičovský věk a v neposlední řadě i dlouhodobě užívaná hormonální antikoncepce dramaticky snižují šanci na otěhotnění.

Podle statistik se v České republice s neplodností potýká každý pátý pár. Příčina na straně ženy přitom bývá zhruba ve 40 % případů, stejným procentem se na nemožnosti počít potomka podílí muž. Zhruba ve 20 % se příčinu problému nepodaří zjistit.

Mezi nejčastější důvody, proč žena nemůže otěhotnět, patří z hlediska západní medicíny anovulační cykly, neprůchodnost vejcovodů, syndrom polycystických ovarií, endometrióza a imunologické faktory. Konvenční léčba neplodnosti spočívá v užívání hormonálních preparátů, v chirurgických výkonech typu tuboplastiky nebo salpingektomie. Stále častěji využívají pacientky metod asistované reprodukce, jako je oplodnění in vitro (IVF) a související techniky. Tyto terapie však nevedou vždy k cíli, navíc mají celou řadu nežádoucích účinků. Proto stále více párů hledá alternativní řešení.

Cropped,Image,Of,Beautiful,Pregnant,Woman,And,Her,Handsome,Husband

Jednou z metod, které výrazně a bez rizika vedlejších účinků zlepšují plodnost, je bezesporu akupunktura. Dokáže zvýšit pravděpodobnost početí a donošení dítěte – a to jak přirozenou cestou, tak i v případě asistované reprodukce. Na mnoha klinikách umělého oplodnění v celém světě (Německo, Švýcarsko, Velká Británie, USA, Kanada) je akupunktura běžnou součástí celého procesu IVF.

S problematikou neplodnosti máme i u nás dlouholeté zkušenosti. Přibližně 3 měsíce před plánovaným početím doporučujeme pacientkám začít s akupunkturou a bylinnou léčbou, aby bylo dosaženo vyladění tělesných funkcí a harmonizace psychiky. Na základě diagnostiky podle principů tradiční čínské medicíny stanovíme individuální léčebnou strategii, kterou vždy doplňujeme úpravou životního stylu, dietetickými doporučeními a jednoduchým cvičením na podporu oslabených meridiánů. Vyžadujeme tedy aktivní spoluúčast pacientky na terapii – jinak nelze dosáhnout optimálních výsledků. Je pochopitelně výhodou, pokud na léčbu docházejí oba partneři, násobně se tak zvyšuje šance na úspěch.

Hlavní úkoly terapie jsou eliminace příčin neplodnosti, harmonizace menstruačního cyklu, zlepšení funkce vaječníků, redukce vedlejších účinků chemických preparátů (pokud pacientka nějaké užívá), posílení imunitního systému, redukce stresu a zlepšení spermiogramu partnera.

Acupuncture,Needles,On,Wooden,Table

Akupunkturní body vybíráme individuální podle cílené diagnostiky. Podle čínské medicíny je příčinou ženské neplodnosti nejčastěji stagnace Qi a krve (qizhi, xueyu), nedostatek Yangu Ledvin a Sleziny (shen-pi yang xu) a nedostatek Yinu Jater a Ledvin (gan-shen yin xu). Situaci ještě často komplikuje přítomnost tan a chladné vlhkosti. V terapii se nám osvědčilo také použití mimořádných drah (zejména meridiánů Ren mai a Chong mai), které jsou jakýmsi energetickým rezervoárem energie. Při léčbě tak závažné patologie, jako je problém s plodností, je potřeba harmonizovat právě tyto hluboké energetické vrstvy.

V případě umělého oplodnění aplikujeme jehličky ideálně 24 hodin před přenosem embrya. Cílem je usnadnění transferu – akupunkturou umíme napomoci roztažení děložního hrdla, zharmonizovat děložní činnost, optimalizovat usazení embrya a v neposlední řadě zklidnit psychiku pacientky. Do dvou dnů po embryotransferu přichází pacientka na akupunkturu znovu. Tentokrát podporujeme oběh energie a krve v děloze, udržujeme správné usazení embrya a podporujeme jeho růst. Akupunkturu během procesu IVF je vhodné doplnit čínskými bylinami.

Dojde-li k otěhotnění, dokáže čínská medicína působit preventivně proti potratu a po celou dobu gravidity harmonizovat energii maminky i plodu tak, aby vše proběhlo zcela bez komplikací.

Tradiční čínská medicína je tedy vynikající způsob, jakým můžeme přirozeně a nenásilně podpořit schopnost otěhotnění a následně správný vývoj miminka.

 

Autor: MUDr. Dagmar Komárková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Osvoboďte svoji hlavu od bolesti bez růžového pomocníka

Zobrazit Článek

Osvoboďte svoji hlavu od bolesti bez růžového pomocníka
6 min

Máj, lásky, srdce a ohně čas

Zobrazit Článek

Máj, lásky, srdce a ohně čas
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Máj, lásky, srdce a ohně čas

Zobrazit Článek

Máj, lásky, srdce a ohně čas
6 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.