B12 a deprese nemá šanci


Vitaminů skupiny B je celkem osm a každý z nich má specifický přínos pro lidský organismus. Jako první lidstvo objevilo vitamin B1 (odtud tedy pochází ta jednička). Vlastně to byl první objevený vitamin vůbec! Vitaminy skupiny B jsou rozpustné ve vodě a hrají důležitou úlohu v mnoha základních tělesných funkcích. Jsou vylučovány močí a mohou být snadno zničeny při vaření nebo zpracování potravin. A jedním z nejslavnějších „béček“ je ten s označením 12.

B12 je ve vodě rozpustný vitamin, který si člověk nedokáže sám syntetizovat. Proto je nutné přijímat B12 denně z potravy, nebo z doplňků stravy. Vitamin B12 plní v lidském těle velmi důležité úkoly při udržování širokého spektra životních pochodů – od růstu a dělení buněk přes tvorbu červených krvinek až po přeměnu živin z potravy na využitelnou energii. Je také nezbytný pro zdravé fungování nervového systému (odtud „béčka na nervy“), může pomoci během stresového období či podpořit při potížích se spaním.

Přispívá k normální funkci imunitního systému, k normální činnosti nervové soustavy, a tedy i psychické pohodě, snižuje míru vyčerpání a únavy. Vitamin B12 také pomáhá regulovat správnou funkci buněčných procesů souvisejících s tvorbou energie. Proto množství B12 může souviset dokonce i s naším pocitem vitality.

 

0448 - B12 a deprese nemá šanci 2

Vitamin B12 se téměř výhradně vyskytuje v živočišných potravinách, výjimkou jsou však tzv. zelené superpotraviny typu chlorella nebo spirulina. Dále ho najdeme hlavně ve štice, játrech, nebo vepřových, hovězích a telecích ledvinách. O poznání méně ho má losos, sleď, makrela, pstruh, králík, zrající sýry, vejce, vepřové, hovězí, telecí a kuřecí maso, mléko a mléčné výrobky.

0448 - B12 a deprese nemá šanci 3

Kolik je tak akorát?

Denní potřeba vitaminu B12 je 0,1-1 mikrogram/den. 0,1 mikrogramu je minimální množství chránící organismus před projevy jeho nedostatku, 1 mikrogram stačí, abyste měli normální červené krvinky. Přepočteno na potraviny - jedna porce masa nebo 1 vejce by mělo pokrýt denní potřebu vitaminu B12 u dospělého člověka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje:

 • u dospělých 2 μg/den
 • v těhotenství 3 μg denně
 • u kojících žen 2,5 μg /den.

Nejčastějšími příčinami nedostatku vitaminu B12 jsou špatná strava, vegetariánství a konzumace příliš velkého množství alkoholu.

 • Jedním z typických příznaků nedostatku vitaminu B12 je anémie. Jejími projevy mohou být únava, bledost a slabost, při vážných projevech až neurologické obtíže. Mezi další typické potíže patří deprese, poruchy paměti, ztráta psychické výkonnosti, poruchy zraku a mravenčení končetin.
 • Problémy s dostatečnou absorpcí vitaminu B12 mohou mít i lidé s celiakií (nesnášenlivostí lepku) či Crohnovou chorobou. Tento vitamin se totiž vstřebává v tenkém střevu a právě tyto nemoci mohou způsobit jeho nedostatečnou absorbci.

Kdo je nejvíce ohrožen nedostatkem vitaminu B12

 • Senioři nad 60 let
 • Osoby s nadměrnou a nekontrolovanou konzumací léků na pálení žáhy
 • Pacienti s chronickými chorobami žaludku, břišní slinivky a tenkého střeva
 • Pacienti po břišních operacích (resekce tenkého střeva, komplikace po gynekologických operacích, případně po odnětí slepého střeva)
 • Vegani a zejména děti těhotných a kojících matek/veganek. Nedostatek vitaminu B12 v těhotenství a u kojících žen je kritický. Dětem hrozí vývojové změny orgánů a poruchy psychomotorického vývoje.
 • Alkoholici
 • Pacienti s dlouhodobými chronickými virovými infekcemi
 • Diabetici dlouhodobě užívající metformin

Nedostatek vitaminu B12 a deprese

Studie ukazují, že nedostatek vitaminu B12 může stát také za rizikem vzniku deprese. Jedna taková studie byla provedena v Irsku a autoři sledovali účastníky 4 roky. Studie byla skutečně velká a čítala 3 849 osob 50 let a starších. Byly hodnoceny hladiny vitaminu B12 a kyseliny listové a přítomnost deprese (příznaků deprese).

 • U osob, které měly snížené hodnoty vitaminu B12 a kyseliny listové, se častěji vyskytovaly příznaky deprese.
 • Autoři dále zjistili, že hlavní roli hraje právě nedostatek vitaminu B12, nikoli nízké hladiny kyseliny listové.
 • Riziko vzniku deprese se při deficitu vitaminu B12 zvýšilo o 51 %, což už je velké číslo.

Je tedy patrné, že je potřeba hlídat si příjem vitaminu B12, jelikož jeho snížené hodnoty, obzvláště u osob nad 50 let, můžou být spojeny s výskytem depresí. Ty výrazně snižují kvalitu života a mohou mít negativní vliv na celkové zdraví. 

Kromě výše zmíněných potravin mohou být zdrojem vitaminu B12 také potravní doplňky a léčebné přípravky. Vitamin B12 se poměrně špatně vstřebává z doplňků, které se přijímají ústy. Mnohem lepší je vstřebávání z forem, které se vkládají pod jazyk či aplikují v podobě injekce do svalu. Zatímco podjazykové formy jsou volně dostupné v lékárnách, injekční vám musí předepsat lékař a aplikovat zdravotník.

0448 - B12 a deprese nemá šanci 4

Deprese pohledem tradiční čínské medicíny

Ve staré Číně deprese ve formě, v jaké se projevují dnes, neznali. Tato nemoc se začala objevovat až v moderní společnosti, tedy v době, kdy se lidé přestali řídit přírodou a sledovat přirozený cyklus vzestupu a pádu.

Číňané rozlišují psychické problémy podle toho, zda jsou provázeny úzkostí, nebo ne. V případě úzkosti říkají, že jde o touhu, která „zmenšuje srdce“ tak, že se do něj nevejde energie; cítíme, jakoby se srdce scvrklo do malého balónku. To se pak čínský lékař snaží energii rozhýbat. Pokud jde „pouze“ o deprese, pak se energie posiluje (a posiluje se konkrétně jin, který potlačujeme). Blahodárný účinek na tento typ diagnózy má například kořen jedlé, velmi sladké odrůdy lilie.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?

Zobrazit Článek

Čím by dětem prospěl český Mikuláš?
4 min

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl

Zobrazit Článek

BAZI – Pomocníci všude kolem – speciální hvězdy v astrologii – 5. díl
5 min

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně

Zobrazit Webinář

Detoxikace z pohledu integrativní výživy podle pětielementové kuchyně
60 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Zobrazit Video

Příčiny průjmu podle čínské medicíny

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury - 16. díl - Wai Guan (TE5)
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.