Seriál o bylinkách TCM - Zlatice převislá
Zima a temná část roku začíná druhým listopadovým týdnem. Příroda se pohrouží do spánku, zmizí teplé barvy a Yin se blíží svému vrcholu. Některá zvířata se ukládají k zimnímu spánku. Člověk však musí fungovat dál. Chybějící Yang – slunce si může dodat v podobě barev. V TCM každému elementu (prvku) přináleží charakteristická barva. Ta zase ovlivňuje fungování přidruženého orgánu, smyslového orgánu a také tkáně. S barvami pracuje i tradiční čínské učení Feng Shui, zabývající se vztahem člověka a jeho životního prostoru v čase.
Základní dělení barev je na studené a teplé barvy.
Pěti prvkům odpovídá šestero energií. Ty daly v lidském těle vzniknout šestici orgánů. Vhodnou kombinací barev můžeme stimulovat a posilovat jejich Qi.
Dřevo
vítr – zelená – Játra – uklidňuje, vyrovnává emoce, léčí oči
Oheň
teplo – červená – Srdce – dodává energii a sílu, pomáhá při rozvoji, barva lásky
žár – oranžová – osrdečník – dodává vitalitu a optimismus, barva mládí
Země
vlhko – žlutá – Slezina – přináší inspiraci a radost, zlepšuje paměť a trávení, barva slunce
Kov
sucho – bílá – Plíce – očišťuje tělo i duši, působí spokojenou prázdnotou, barva harmonie
Voda
chlad – modrá – Ledviny – uvolňuje, dodává jistotu a klid, barva prostoru
Každý člověk je originál. Podobně jako máme sezónní naladění ve výživě, i náš duch Shen potřebuje vyladit podle sezóny a mít kolem sebe barvy. Nastavení je individuální. Můžeme naši energii obrátit dovnitř nebo ven a výběrem barev to mimoděk děláme. Jedná se o barvy oblečení, našeho nejbližšího okolí a barvy na talíři.
V zimě potřebujeme obzvláště slunce (žlutou) a oheň (červenou a oranžovou). Tyto teplé barvy podporují tělesný Yang, posilují Srdce a krevní oběh a stimulují chuť k jídlu. Ve stravě nám je doplní například dýně, mrkev a řepa, z koření např. chilli papričky a hořčice. Šťávy z rakytníku nebo černého bezu nahradí absenci sezónního ovoce. Z výživového hlediska se jedná o zdroje betakarotenu, bioflavonoidů a vitaminu A.
Betakaroten: zprůchodňuje Játra a napravuje Qi, pročišťuje horkost a rozpouští toxiny a transformuje stáze.
Bioflavonoidy: pročišťují horkost z krve a zastavují krvácení, zrychlují krev a transformují stáze.
Vitamin A: doplňuje krev a esenci, projasňuje oči a pročišťuje horkost z krve, léčí syndromy prázdné horkosti (projevují se hlavně v noci).
Společně podporují doplnění krve a zajišťují, aby se nepřehřívala a hladce proudila bez vzniku stagnací (sraženiny) a krvácení. Jejich zařazením do stravy se vyhnete únavě z prázdnoty krve nebo horku, obtěžujícího ducha Shen.
Infračervené záření je jedno z pásem viditelného spektra. Vyzařuje ho slunce, oheň i živé bytosti. Působí do hloubky, prohřívá tkáně a podporuje krvetvorbu a regeneraci tkání. Nejsilnějším zdrojem jsou infrazářiče nebo infrasauny, kde teplota dosahuje max. 60 °C. Pobyt by neměl být dlouhý, aby nedocházelo k velké ztrátě potu.
Tepelná energie působí na rychlejší lymfatické odvodňování a proti stárnutí kůže. Platí však, že všeho moc škodí. Nadměrná expozice vede k přehřívání.
Kdo může, zapálí si v zimě oheň v krbu. Hledění do plamenů zlepšuje náladu, navozuje pocit bezpečí a jistoty. Příjemnou dekorací je solná lampa v barvách oranžové.
Vitalitou se rozumí spojení se zdrojem vnitřní energie, kterou dokážeme využívat a znásobovat, sdílet s ostatními a přispívat tak k jejich zdraví, úspěchu, spokojenosti a pohodlí.
Vnitřním zdrojem energie je naše trávení a Yang Ledvin. Ne vždy nedostatek vitality znamená nedostatek energie. Často jí máme dost, ale schovanou v nitru. Spojení mezi vnitřkem a povrchem zajišťují cévy. Ty jsou třeba trénovat pohybem.
Pohyb v zimě by nás neměl příliš vyčerpat a upotit. Důležité je vytáhnout část tepla z nitra do povrchu, konkrétně do svalů a podkoží. Tam, kde sídlí naše obranná Qi (Wei Qi). Ideální jsou procházky a zimní sporty. Bruslení a běh na lyžích kladou vysoké nároky na Srdce, není třeba přílišné intenzity k dosažení efektu tepelného čerpadla. Teplo vytáhnuté z hloubky cévním systémem nám prohřeje končetiny. Zároveň se zvýší prokrvení tkání a fungování orgánů. Přebytečné teplo odchází dechem. Pravidelným a přiměřeným pohybem se zlepší termoregulace těla a krvetvorba.
Konstitučně silné typy s nadbytkem Yangu si můžou dovolit v zimě i plavání a otužování. Voda odvádí 25× více tepla než vzduch a funguje jako celková lymfodrenáž. Tyto aktivity se pro oslabené nebo zimomřivé jedince (s vnitřním chladem) nedoporučují.
Pohled na hlubokou nebeskou modř uklidňuje, dodává jistotu a navozuje pocit vnitřního míru. Kombinace nebesky modré, sluneční žluté, sněhově bílé a k tomu pohyb na čerstvém vzduchu nás v zimě vyvede z přílišného rozjímání a trudnomyslnosti.
Autor: Radim Jakeš
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.