Kauzalita v čínské medicíně: Jak porozumění příčinám zlepšuje léčbu
Shiitake je přezdívána jako královna mezi houbami. Z pohledu tradiční čínské medicíny nejvíce ze všech vitálních hub vyživuje střed. To znamená, že doplňuje Qi, vyživuje krev a také rozpouští vlhkost a hlen.
V současné době jsou i moderními vědeckými postupy potvrzovány účinky Shiitake, a to jak na buněčných kulturách, tak i v klinických studiích. Bylo potvrzeno, že Shiitake má imunomodulační vliv na imunitní systém, má protirakovinné účinky, má protiinfekční účinky, vyrovnává hladinu cukrů, ochraňuje orgány, např. Játra aj.
V této studii vědci potvrzovali schopnost Shiitake ovlivnit virus hepatitidy C. Jedná se o závažnou formu žloutenky, která ve většině případů nebývá včas rozpoznána a přechází do chronické fáze. Přenos viru probíhá především krví, někdy také prostřednictvím tělních tekutin. Na rozdíl od typů A a B proti hepatitidě C neexistuje očkování, existují ale účinné metody léčby.
Virus byl objeven až v roce 1989, teprve od roku 1992 se plošně testuje krev dárců. U 80–90 % nakažených přechází nemoc do chronické podoby, u 30 % infikovaných osob se vyvine cirhóza. Právě infekce tímto virem ve většině případů přechází do chronického stadia s poškozením jater, vznikem nádorů či jaterním selháním. Je tedy velmi důležité najít možnou léčbu této infekce. Extrakt ze Shiitake obsahuje mnohé bioaktivní molekuly, včetně polyfenolů, které mají schopnost působit na viry.
V pokusu vědci použili extrakt z mycelií Shiitake a dále pak nízkomolekulární lignin, také z této houby. Ukázalo se, že oba tyto léčebné přípravky mají schopnost snižovat vstup hepatických virů do buněk, což samozřejmě vede k úhynu viru, který nemůže žít mimo buňky. V tomto ohledu byl účinnější lignin, stačila ho menší koncentrace na vyvolání stejného účinku, naproti tomu myceliární extrakt inhiboval subgenomovou replikaci viru. Lignin neprokázal žádný vliv na replikaci. Je tedy jasné, že v extraktu obsahuje látku, která toto dokáže, ta v tomto pokusu nebyla definovaná.
Ze studie vyplývá, že lignin a extrakt z mycelií mají jednak hepatoprotektivní účinky, jak bylo potvrzeno v jiných studiích, ale také protivirové účinky, už samotné zabránění vstupu viru do buňky je velmi přínosné a zabránění replikace viru jen dokazuje účinnost Shiitake proti viru hepatitidy C.
Autor: Moudrá želva
Zdroj:
Matsuhisa K, Yamane S, Okamoto T, Watari A, Kondoh M, Matsuura Y, Yagi K.
Anti-HCV effect of Lentinula edodes mycelia solid culture extracts and low-molecular-weight lignin. Biochem Biophys Res Commun. 2015 Apr 29. pii: S0006-291X(15)00808-6.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.