Čekáte, kdy vám začnou tikat biologické hodiny? A co když nezačnou?


Současná doba klade velké nároky na nás všechny. Na jednu stranu máme pomyslně větší svobodu, ale na druhou stranu svou svobodu sami dobrovolně odevzdáváme a měníme za různé výhody zvyšující náš komfort. Nicméně stále se můžeme sami rozhodnout, kde je ta naše vlastní rovnováha.

Aniž bych chtěla jakýmkoliv způsobem bagatelizovat situaci mužů ve společnosti, řekla bych, že pokud jde o lidskou přirozenost a svobodu, ženy jsou stále v trochu větší nevýhodě. To je dáno tlakem na výkon a snahou vyrovnat nevyrovnatelné, což vede k postupnému odpojování ženy od přirozených instinktů a následné frustraci. Hned na úvod raději píšu, že smyslem tohoto článku není moralizovat, ale spíše nasměrovat tápající ženy na cestu k vnitřní harmonii uvedením určitých principů ženství a mužství v rámci TCM. Konečné rozhodnutí je na každém jednotlivci, respektive jednotlivkyni, protože nikdo nemůže soudit nikoho druhého, dokud nebude žít jeho život.

Abychom si trochu nastínili, v jakém rytmu se podle TCM odehrává život ženy a muže, níže uvedu ve zkratce popis životních cyklů podle tradičního třídílného díla čínské medicíny, kterým je Vnitřní kánon Žlutého císaře. Jedná se o všeobecné principy, které ve výsledku fungují i přes lehké evoluční/civilizační posuny až dodnes. Samozřejmě je vždy třeba brát v potaz, že lidé jsou individuální bytosti.

Životní cykly ženy

V souladu s filozofií tradiční čínské medicíny probíhá život ženy v sedmiletých cyklech, které jsou řízeny esencí a Qi Ledvin. V sedmi letech dívky začíná Qi Ledvin mohutnět, s čímž souvisí vypadávání mléčných zubů a růst druhých zubů nebo houstnutí vlasů. Ve čtrnácti letech se u dívky probouzí Tian Gui (nebeská voda) a přichází menstruace. Od této chvíle dívka může rodit děti. Ve 21 letech je Qi Ledvin silná a vyrovnaná, dorůstají zuby moudrosti a počet zubů je již kompletní. Ve věku 28 let jsou šlachy a kosti pevné, hustota vlasů je na svém maximu a ženské tělo je pevné a mocné. Je to +/- sedm let ideální doba na početí dítěte. Po dovršení 35 let Qi v yangmingových drahách slábne, objevují se vrásky a začnou postupně vypadávat vlasy. Ve 42 letech Qi nahoře v drahách tří Yangů slábne, přibývají vrásky a vlasy začínají šedivět. Ve věku sedm krát sedm let je již Ren Mai (dráha početí) prázdná, zeslábne a ubude Qi v dráze Chong Mai a nebeská voda Tian Gui je vyčerpána, což se projevuje ztrátou menstruace a pozvolným chřadnutím ženy.

zeny-matka-dcera-vnucka

Životní cykly muže

Život muže probíhá v osmiletých cyklech, což na jednu stranu odpovídá pomalejšímu vyzrávání mužů, ale na druhou stranu se tím prodlužuje období jejich síly. Když chlapec dovrší osmi let, Qi Ledvin u něj začíná nabírat na síle, rostou mu druhé zuby a houstnou mu vlasy. V jeho šestnácti letech se v něm probouzí Tian Gui a plodivá síla v něm začíná překypovat a může se vyronit ven. Odteď je schopný plodit děti. Ve 24 letech je Qi jeho Ledvin silná a vyrovnaná, silné jsou i jeho kosti a šlachy, dorůstají mu zuby moudrosti a má tím pádem plný počet zubů. Když muž dovrší 32 let, jsou jeho šlachy a kosti silné, zatímco svalstvo je pevné a plné. Tento věk +/- osm let je ideální pro početí dítěte. Qi Ledvin začíná slábnout ve 40 letech, což je doprovázeno padáním vlasů a vysycháním zubů. Ve 48 letech slábne Yang Qi nahoře, takže se objevují vrásky a šediny. V 56 letech slábne jaterní Qi a šlachy ztrácí svou pružnost a pohyblivost. Při dosažení osm krát osm let je Tian Gui vyčerpána a muž ztrácí schopnost plodit, tělo je unavené, vypadávají zuby a bělají vlasy.

Proč je lepší početí příliš neodkládat

Ačkoliv opakuji, že se jedná o obecné principy a vždy záleží na konkrétním člověku a jeho životním stylu, z výše uvedených informací jasně vyplývá, že pokud jde o plození dětí, muži jsou ve značné výhodě. Mají prostě více času na rozmyšlenou a na realizaci. Zatímco u ženy nastává poslední cyklus (rozhodně to neznamená, že žena s posledním cyklem umírá) ve 49 letech, což víceméně odpovídá nástupu menopauzy, muži mají teoreticky 15 let k dobru. Optimální doba pro početí potomků je také výrazně posunutá. Já rozhodně podporuji ženy, které se snaží ve svém životě něčeho dosáhnout, a je mi proti srsti někoho do čehokoliv nutit, ale přirozené životní cykly mluví jasně. A dává to smysl i pokud jde tzv. nervy na dítě. S přibývajícím věkem ubývá vitalita a také síla na to zvládnout interakci s ratolestmi bez vyčerpání na dřeň.

zena-v-lese

Je dobré poslouchat své vnitřní já

Nicméně jsou situace, kdy početí dítěte není pro ženu prioritou. V takovém případě by měla plně využít svůj nejproduktivnější věk k tomu, co jí naplňuje. Pokud ovšem dobře zvážila své preference. Ačkoliv se člověk mění a jeho touhy se vyvíjejí, v tomto ohledu je dobré stanovit si priority včas. A hlavně podle sebe, protože pokud žena cítí, že dítě opravdu nechce, nikomu neprospěje, když se nechá do těhotenství tzv. natlačit okolím. Navíc, někdy je odpor k mateřské roli i sebezáchovným mechanismem, kdy tělo tak nějak ví, že má žena například málo ledvinové esence a těhotenství, porod a kojení by pro ni mohly znamenat ohrožení na životě. Má rada tedy zní, ať se rozhodnete jak chcete, udělejte to v tom nejlepším souladu se sebou samou.

Autor: Moudrá želva

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.