Cestovní lékárnička: Nezbytné vybavení pro klidnou dovolenou


Ačkoliv je v době zveřejnění tohoto článku již léto v plném proudu, spoustu z nás teprve čeká letní dovolená. Ta bývá vrcholem letních prázdnin nejen pro rodiny s dítky školou povinnými, ale pro všechny napříč v podstatě všemi věkovými i dalšími kategoriemi. 

Protože je dovolená časem odpočinku a relaxování, je dobré lehce se připravit na případné zdravotní komplikace, které by mohly nastat a kýženou pohodičku narušit. Mezi takové hlavní patří: cestovatelský průjem, bolesti hlavy, zvracení, pálení žáhy, bolest v krku a případně i poštípání nebo pokousání bodavě-savým hmyzem.

Cestovatelský průjem a zvracení

Jedním z nejčastějších problémů bývá na dovolené, a to nejen na cestách po exotických zemích, průjem. Nejde jen o ochutnávání nových pokrmů, na které není naše zažívání zvyklé, nebo o pozření potravin, které se místo chlazení vyhřívaly na slunci nebo na místě s vysokou teplotou, aby v nich mohl bujet nový život, ale také o průjem, který se dostaví po tom, co člověk opustí stresující práci, ve které jede na doraz, a najednou zvolní a dá tělu prostor se z toho konečně „pokadit“. I když, abych to vysvětlila správně: pokud je tělo dlouhodobě vystaveno stresu, odnáší to mimo jiné Střední zářič, jehož součástí je Slezina. A oslabená Slezina, jak jistě víte, snáze podlehne vnějšímu patogenu, přičemž je i bez něj už tak v těle dost vlhkosti.

Pro tento případ doporučuji recepturu Huo Xiang Zheng Qi Pian, která je u nás dostupná například pod názvem „Divoká voda“. Jedná se o směs bylin, které se umí vypořádat s vlhkou horkostí ve střevech a současně harmonizují Střední zářič. Konkrétně vylučují vnější škodlivinu a uvolňují povrch; pročišťují vlhké horko a vylučují vlhkost, nechávají sestoupit Qi Žaludku a harmonizují Střední zářič. Prakticky to znamená, že zastavují zvracení a průjem, klidně i s doprovodnou horečkou či střídáním horečky a zimnice. Směs lze využít také při kinetóze (nevolnost za jízdy v dopravních prostředcích).

nevolnost-dite

Bolesti hlavy

Dovolenou mohou kromě průjmu nebo zvracení značně znepříjemnit také bolesti hlavy, přičemž se ani nemusí nutně jednat o migrénu. Pro takový případ má čínská medicína „pilulku na bolest hlavy“, kterou představuje receptura Pian Tou Tong Pian. Tato směs je známá také pod názvem „Větrná věž“. Bylinky v této směsi vylučují patologický vnější vítr, zprůchodňují dráhy a spojky v oblasti hlavy, rozhýbávají krev a uvolňují bolest. Receptura, jejíž hlavní bylinkou je koprníček Wallichiův, se užívala na bolesti hlavy při napadení chladným větrem již v 11. století. Směs je nicméně upravena tak, aby si dokázala poradit i s horkým větrem působícím v oblasti hlavy, k čemuž silně přispívá děhel čínský. Tinktura je vhodná při ofouknutí, virózách a alergiích, neprůchodnosti nosu s rýmou a bolestmi těla, bolestech hlavy při otravě jídlem, ostrých pulzujících bolestech hlavy, rozpínavých bolestech hlavy i při bolestech hlavy při změnách počasí.

Pálení žáhy

Věřím, že čtenářů Cesty želvy se to netýká, ale někteří lidé, kteří si zaplatí dovolenou tzv. all inclusive, mají tendenci se lidově řečeno přežírat, následkem čehož je často začne pálit žáha. Ideální je samozřejmě prevence a vědomé stravování, ale v případě, že prostě nemůžete odolat a jedná se o výjimečný stav, můžete zkusit recepturu Ban Xia Xie Xin Tang, jejímž úkolem je harmonizovat Žaludek, upravit Qi Ni (energie Qi se pohybuje v protisměru) Žaludku, rozptýlit blokádu vzniklou v důsledku promíchání horka a chladu ve Středním zářiči a uvolnit napětí v nadbřišku a břichu. Prakticky lze směs využít při říhání, pálení žáhy, zápachu z úst, škroukání v břiše nebo nadýmání.

Napadení bodavě-savým hmyzem

I pro případ poštípání nebo pokousání hmyzem má čínská medicína směs. Tentokrát se jedná o moderní směs, která sice vychází z tradičních poznatků, ale přizpůsobuje se potřebám dnešní doby. Kapsle MyRemover 1 představuje kombinaci hub a bylin pro akutní napadení skrytým patogenem, což jsou právě toxiny vypouštěné hmyzem do těla. Součástí směsi, kterou lze užívat vnitřně i zevně, jsou: Chaga, zimolez japonský, křídlatka, zlatice převislá, přestup, pelyněk metlatý, pelyněk roční, právenka latnatá a hřebíčkovec vonný.

Ačkoliv bych vám výše uvedené směsi doporučila mít u sebe jako první pomoc na dovolené, doufám, že je nebudete muset použít. Ale jak se říká: „Štěstí přeje připraveným“.

 

Autor: Moudrá želva

Sledujte nás na FB a řešte s námi problémy, které vás pálí!
Sledujte nás na FBSledujte nás na FBSledujte nás na FB

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.