Cholesterol a zbytečná panika: Jaké jsou možné příčiny jeho zvýšení


Zdálo by se, jako by Česko zachvátila mánie spojená s cholesterolem. Můžete být zdraví, cítit se zdravě, ale protože máte zvýšenou hladinu cholesterolu, tak jste najednou adeptem na pilulku, která Vám hodnoty zase upraví. Nikdo vám neřekne, proč to tak je nebo jak dlouho budete pilulku užívat. Že jde mnohdy o zbytečnou paniku? Tak se na to podíváme.

Cholesterol je důležitý

Cholesterol je pro tělo nepostradatelný a organismus ho ke svému zdravému fungování potřebuje. Je stavebním kamenem každé buňky a zabudovává se do buněčných membrán. Také se podílí na mnoha procesech v těle. Jedná se například o syntézu vitaminu D nebo tvorbu hormonů. Tělo si ho z větší části vytváří samo v játrech, ale dokáže to skoro každá buňka. Můžeme ho samozřejmě také lehce přijmout ze stravy. Je zásadní pro tvorbu žluči, sloužící k trávení tuků, a toto je také mechanismus, jak se tělo přebytečného cholesterolu zbavuje.

Nejčastěji se řeší celkový cholesterol, nebo ten „zlý“ LDL cholesterol. Je třeba připomenout, že před pár lety byla ještě horní „zdravá hodnota“ celkového cholesterolu 6,0 mmol/l. Proč se to změnilo a jestli to nezavání byznysem s léky na jeho snížení nechám na vaší úvaze.

Na hodnoty má vliv stres, genetická dispozice a věk, nicméně nejvýznamnějším a nejlépe ovlivnitelným faktorem je životní styl, do kterého spadá i vyvážený jídelníček. Problémem je zejména nízký příjem vlákniny, špatný pitný režim a nedostatek vitaminů a minerálů. Víte, že za poslední dvě desetiletí obsah vitaminů a minerálů v ovoci a zelenině klesl o více než 50 %?

Nejlépe ovlivnitelné faktory

Jak jsme si již řekli, hlavní příčinou je životospráva, nikoliv genetika. Za genetikou jsou často schovány nesprávné návyky, které se předávají z generace na generaci. Začneme tím nejjednodušším.

  1. Pitný režim ovlivňuje všechny pochody v těle, tvorbu žluči nevyjímaje. Žlučové kyseliny, které se z cholesterolu v játrech vytváří, potřebují dále naředit, aby mohly odtékat. Ze žlučníku pak rovnou do tenkého střeva, kde pomáhají emulgovat tuky do menších kapiček. Žluč také dráždí sliznici střeva, a tím podporuje peristaltiku.
  2. Vláknina, nejlépe ta v zelenině, na sebe váže přebytečný cholesterol, ale také tuky a bílkoviny, které pak odchází stolicí. Takto navázaná molekula cholesterolu již nemůže přejít zpátky do krve. Pro zajímavost. Lipoproteiny, tedy částice z tuku, cholesterolu a bílkovin, jsou považovány za větší riziko než samotný cholesterol.
  3. Stres zvyšuje produkci stresových hormonů, a ty jsou tvořeny také z cholesterolu. Když dokážete stres snížit, sníží se i endogenní (vnitřní) produkce cholesterolu. Nejlepším, nejlevnějším a nejdostupnějším prostředkem na snížení stresu je hluboké, klidné dýchání.
  4. Hýbejte se. Pravidelný pohyb nejenže snižuje stres a zlepšuje dýchání, a tím i cévní systém, ale také pomáhá uvolňovat endorfiny, zajišťující dobrou náladu.
  5. Čerstvá strava plná vitaminů je plná Qi. Používejte sezónní zeleninu, pěstujte si zelené bylinky (microgreens), případně nejen v zimě sáhněte po vitaminech, které v komerčně pěstované zelenině a ovoci téměř chybí. Kdo si může spojit pěstování s pobytem na čerstvém vzduchu, ten se nejlíp má!
  6. Nechoďte na odběr krve na jaře. Je to nejnešťastnější období na zjišťování hodnot spojených s krví. Jste unavení po zimě, počasí je jako na houpačce, mění se čas, prostě stresujících faktorů je víc než dost. Takový květen je mnohem lepší.
cholesterol-doclanku

Kdo by měl cholesterol řešit?

Zbystřit by měli ti, kteří mají nadváhu, neradi se hýbou, stresují se a zanedbávají spánek. Konzumace alkoholu a kouření jsou třešničkou na dortu, který si na sebe upekli. Ateroskleróza, tedy vznik sklerotických plátů, ucpávajících cévy, je obrovské riziko, o kterém se mluví v rámci kardiovaskulárních onemocnění. Všichni tito lidé by měli navštívit nutričního poradce, který jim nastaví jídelníček a pitný režim.

Pak tu máme jedince s normální váhou nebo podváhou. Často rádi sportují, ale i těm mohou zjistit zvýšený cholesterol. Na rozdíl od první skupiny, která se vyznačuje plností (nadbytkem), zde hovoříme o prázdnotě. Nejčastěji krve, s čímž je spojená nedostatečná regenerace, a to včetně cév. A co udělá tělo, když najde křehkou cévu a nemá materiál na opravu? Zaplácne to cholesterolem a rovnou tím lepivějším LDL. Ovšem nejdříve musí zvýšit jeho tělní produkci.

Další skupinu tvoří ti, kteří se vzdali živočišných produktů. Ať už k tomu mají důvod jakýkoliv, vždy by k sobě měli být upřímní a v případě, že jim něco chybí, udělat ústupek. Když není příjem cholesterolu z potravy dostatečný, o to více si ho budou vytvářet endogenně. Zvýšená únava je prvním znamením, že se něco neblahého děje. Pro tyto připomínám, že množství energie, kterou denně přijmeme z tuků, by nemělo klesnout pod 30 %. Ani v létě, natož v zimě. Záchranou jim mohou být vejce, což je ideální zdroj bílkovin a tuků – včetně cholesterolu, ale také lecitinu, který cholesterol reguluje. Mýtus o škodlivých vejcích padl, byť se to k mnohým lékařům zatím nedoneslo.

Zajímavé je, že zvýšený cholesterol provází hormonální změny. Ať už se jedná o menopauzu, andropauzu nebo jiné kolísání hormonů, s hladinou cholesterolu to vždy pohne.

A co betaglukany?

Celkový příjem vlákniny by měl být kolem 30 g. V Česku je však v průměru příjem poloviční. Jak jsme si už řekli, na snižování cholesterolu má vliv zejména rozpustná vláknina, obsažená v zelenině a také v celozrnných obilovinách a pečivu. Obzvlášť pozitivní efekt na snížení cholesterolu mají i naši dobří známí – betaglukany. Tedy rozpustná vláknina nacházející se zejména v ovesných a ječných vločkách a samozřejmě ve vitálních houbách.

Když se řekne krev, tak je třeba zmínit také Reishi. Ganoderma je jednou z hub, kterou můžete při zvýšeném cholesterolu použít. Navozuje podmínky pro krvetvorbu, zklidňuje, a tím zmírňuje stres a zlepšuje spánek. Kdo má nadváhu, měl by sáhnout také po Maitake, která pročišťuje a odvádí vlhko, případně i horko. Říká se o ní, že nadlehčuje tělo. Dokáže rovněž regulovat krevní cukr.

Vitamin C zvyšuje využití vitálních hub a je také nezbytný pro opravu cév, protože podporuje tvorbu kolagenu. Bioflavonoidy, které se v přírodních zdrojích nachází, ochraňují výstelku cév – tzv. cévní endotel. To je živá část cév, aktivní tkáň, produkující celou řadu látek a ovlivňující homeostázu a také rozšíření nebo zúžení cév. Ideální kombinaci najdete v šípcích, nebo ještě lépe v Acerole.

Pokud se vám příčí užívat chemické statiny, nebo je vám po nich zle a slabo, máte možnost přírodní varianty, kterou je fermentovaná červená rýže. Kromě přírodního statinu Monakolinu K obsahuje další prospěšné látky, které mají pozitivní účinky na kardiovaskulární systém, regulaci glukózy, mají protirakovinné účinky a napomáhají při hubnutí. Fermentovaná červená rýže má pozitivní efekt při osteoporóze, omezuje ukládání tuků v játrech a zmírňuje zánětlivé procesy. V produktu MycoCholest ji najdete s koenzymem Q10, rutinem a houbou Shiitake.

Závěrem bych rád připomenul, že lidské tělo je jeden celek a posuzovat zdraví podle čísel v lékařské zprávě je mírně řečeno krátkozraké. Každé vybočení z někým nastaveného normálu nemusí nutně znamenat nemoc. I v autě se rozsvítí kontrolka dříve, než dojde k nevratnému poškození systému. Nestresujte se kvůli nějaké desetině cholesterolu navíc, namísto toho se zamyslete, co děláte špatně. A společně s užíváním doplňků udělejte pozitivní změny ve svém životě. Své zdraví máte v rukou vy.

 



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.


Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Houbové betaglukany umí víc

Zobrazit Článek

Houbové betaglukany umí víc
3 min

Proč je třeba na jaře posílit Žlučník?

Zobrazit Článek

Proč je třeba na jaře posílit Žlučník?
5 min

Revmatoidní artritida pohledem čínské medicíny

Zobrazit Článek

Revmatoidní artritida pohledem čínské medicíny
9 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Tlusté střevo

Zobrazit Článek

Tlusté střevo
4 min

Proč je třeba na jaře posílit Žlučník?

Zobrazit Článek

Proč je třeba na jaře posílit Žlučník?
5 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.