Co je to tradiční čínská medicína


Tradiční čínská medicína je prastarý léčebný systém, který vznikl ve staré Číně. To jak, kde a za jakých podmínek vznikl, je zahaleno tajemstvím dávných věků.

Tradiční čínská medicína představuje složitý a velmi dobře propracovaný systém, který dokonale popisuje, jak fungují naše vnitřní orgány, jak vznikají nemoci v našem těle, a jak se na jejich vzniku a vývoji podílejí tělesné a duševní pochody.

Jak stará je tradiční čínská medicína?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Základní dochovaná díla jsou asi 2 000 let stará, nicméně samotná tradiční čínská medicína existuje mnohem déle.

K zakladatelům tradiční čínské medicíny se řadí tři císaři: Fu Xi, Shen Nong a Huang Di.

Prvním v pořadí byl císař Fuxi (čti Fu-Si). Vládl v letech 2852–2737 před naším letopočtem. Za jeho života vznikly základy akupunktury. Po něm nastoupil na trůn císař Shen Nong (čti Šen-Nung). Je mimo jiné znám jako zakladatel čínské fytoterapie a farmakologie. Nejslavnější z nich byl třetí v pořadí zvaný Žlutý císař, Huang Di (čti Chuang-Ti). Vládl v letech 2697–2597. Po něm je také pojmenováno nejcennější literární dílo, skutečná „bible“ čínské medicíny - Vnitřní kniha Žlutého císaře.

Vnitřní kniha Žlutého císaře (Huang Di Nei Jing) je psána formou rozhovoru mezi císařem a moudrým rádcem jménem Qi Po. Je v ní popsána celá základní podstata čínské medicíny, včetně původu nemocí a způsobů jejich léčby. Zajímavé je, že ve Vnitřní knize Žlutého císaře jsou již ucelené informace o čínské medicíně, vše platí a v praxi se používá do dnešních dnů. Bohužel tato kniha dosud v českém jazyce nevyšla.

Na čínské medicíně je úžasná právě její kontinuita. Historicky samozřejmě vznikaly různé léčebné směry, některé se osvědčily a používají se do dnes, jiné byly zapomenuty. Ale to prapůvodní učení popsané ve Vnitřní knize je základem čínské medicíny dodnes. I dnešní terapeut vám doporučí bylinný recept, který sepsal lékař Zhang Zhong Jing ve 2 stol. n. l.

Na jakých základech staví tradiční čínská medicína?

Čínská medicína chápe lidské tělo a jeho fungování zcela odlišně než medicína západní. Je úzce propojena s čínskou filozofií a je považována za medicínu celostní. Vidí a popisuje vazby mezi jednotlivými orgány a jednotlivými systémy v našem těle. Jinými slovy říká, že vše souvisí se vším, a že pokud je v nerovnováze jeden orgán, tak tato nerovnováha úzce ovlivňuje i další orgány nebo systémy.

Naše tělo je zároveň ovlivněno prostředím, ve kterém žije - počasím, podnebím, ročním obdobím, geografií, vztahy s lidmi atd.

Úplným základem čínské medicíny, který se odráží jak v diagnostice, tak i léčbě, je učení o energii Qi (čti čchi) a o dvou protikladných silách Yin a Yang. Jakákoliv nerovnováha (nadbytek, nedostatek či blokáda) energie Qi je původem nemoci. Stejně tak nerovnováha mezi Yin a Yang, které by měl být v ideálním případě v rovnovážném stavu, má vliv na náš zdravotní a psychický stav.

Co je tradiční čínská medicína 2

Jaké léčebné metody používá tradiční čínská medicína?

Existují dva hlavní pilíře léčby: fytoterapie a akupunktura. Fytoterapie je léčba bylinami, ale i minerály nebo částmi živočichů tzv. Yao. Čínská medicína používá velké množství různých Yao a z nich sestavuje jednotlivé léčebné receptury.

Akupunktura je léčba pomocí tenkých kovových jehliček, které stimulují akupunkturní body na našem těle. Pomocí jehel se ovlivňuje proudění energie Qi a tím fungování jednotlivých orgánů.

Mezi další léčebné metody patří propracované učení o stravování, masáže Tuina, baňkování, moxa, guasha, energetická cvičení jako je Qi Gong nebo Tai Ji, meditační techniky apod.

Velmi důležitou oblastí čínské medicíny je Yang Sheng Fa neboli umění pěstování života. Na tomto základě je postavena i Cesta želvy. Vychází z toho, že základem zdraví je prevence a předcházení nemocem. Ve staré Číně byl lékař placen za to, že člověk neonemocněl.

Musím v ní věřit, když ji chci poznat?

Ano i ne. Když máte zánět dásní a na postižené místo si aplikujete roztok ze šalvěje, bude té moudré bylince zcela jedno, jestli v její účinky věříte, nebo ne. Uzdraví vás tak či tak. Bude-li ale zánět příliš silný, nebo to bude něco jiného než zánět, pak bylinka nepomůže.

Podobně můžeme mluvit o jednotlivých praktikách tradiční či klasické čínské medicíny. Stimulace akupunkturního bodu ST36 vám dodá energii, ať chcete, nebo ne.

Ale protože čínská medicína bere velmi vážně duchovní stránku člověka a duchovní podstatu takřka všech nemocí, nebudu vám tvrdit, že nezáleží na přístupu. Záleží. Když věříte ve své uzdravení, když si ho vroucně přejete, zvyšujete šanci, že se tak stane. A myslím, že na tom je něco velmi krásného.

Co čínská medicína a západní věda?

Západní vědecký přístup má s fungováním čínské medicíny často problém. Energie Qi a yinyangové síly jsou pro západní vědu neuchopitelné, neměřitelné, nezobrazitelné. Symbolice čínského chápání organismu nerozumí.

Problém je i v odlišném chápání diagnostiky a léčby jednotlivých nemocí. Čínská medicína se dívá na organismus každého člověka individuálně a hledá individuální příčiny nemocí. Co tím chci říct? Astma jednoho člověka se bude léčit jiným způsobem než astma u druhého člověka, protože každý z nich má jinou příčinu nemoci. A k té se zkušený terapeut dopátrá díky důkladně propracovanému diagnostickému systému.

Pokud máte zdravotní problém, nebojte se čínskou medicínu vyzkoušet. Je funkční a bezpečná. Léčba čínskou medicínou je sice obvykle běh na delší trať, ale pokud o to stojíte, výsledky se vždy dostaví. Jedna poučka říká: „Kolik roků nemoc trvá, tolik měsíců se léčí“, takže akutní problémy se dají vyřešit v řádech dnů, kdežto chronické letité problémy se mohou řešit i několik let.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.