Co jíst po porodu?


Stravování v poporodní době je velmi důležité pro maminku i pro miminko. Pro maminku je to doba, kdy její tělo najednou přechází ze stavu, kdy miminko vyživovalo vevnitř, do stavu, kdy by mělo miminko vyživovat vně, prostřednictvím kojení.

Pro miminko je to doba, kdy se z prostředí, které pro něj bylo známé, teplé, pohodlné a kde byly všechny jeho potřeby neustále uspokojovány, najednou dostává do prostředí venku, kde se mění teplota, lidé, pocity na těle i v těle, kde se musí o svou výživu hlásit a musí se samo přičinit o to, aby se do něj výživa dostala.

U přirozeného porodu miminko i maminka zažili průchod porodními cestami, což je pro oba obvykle bolestivé a unavující, i když pro každého jinak. Oba potřebují vyživit, obejmout, přitulit a nabrat nové síly na péči a poznávání nového světa odděleně, i když každý jinak.

Oba svým způsobem potřebují mateřskou náruč. Maminka ji včetně výživy poskytne miminku a mamince takovou vyživující mateřskou náruč může poskytnout právě správná strava.

Z pohledu čínské medicíny je to strava patřící zejména k prvku Země, nejvíc mateřskému prvku ze všech. Posilování tohoto prvku a k němu patřících orgánů zajistí tělu dostatek čchi, krve i tělesných tekutin pro doplnění toho, co z těla uniklo, a toho, co je třeba k tvorbě mléka a regeneraci obou organismů.

Základem takové stravy jsou polévky, kaše, dušená jídla, přesnídávky, kompoty, oříšky a semínka. Potraviny patřící k Zemi mají jemně sladkou, tzv. fádní chuť, jakou je chuť třeba vařených obilovin. Strava by měla být teplá a pravidelná – a zároveň nemusí jít o nějaké složité vaření. U jídel jako kaše, eintopf nebo masový vývar obvykle stačí dát suroviny do hrnce, uvaří se pod pokličkou samy a dostanete vyvážené vyživující jídlo, které prospěje mamince i miminku.

Oatmeal,Porrige,With,Milk,And,Berries,Top,View.

Je dobré dbát na to, aby v každém jídle byla zastoupena nějaká bílkovina – ideálně maso, vejce nebo mléčné výrobky. Bílkoviny jsou nutné pro vývoj miminka i pro dobrou imunitu obou zúčastněných. Pro vegetariánské maminky bude doplňování bílkovin trochu obtížnější, protože některá miminka mají citlivá bříška a luštěniny nebo výrobky z nich ve stravě nezvládají, stejně jako některé druhy zeleniny.

Při plném kojení je také dobré dbát na dostatečný přísun vápníku. Nejen kvůli miminku, ale i kvůli mamince. K miminku se, pokud to jenom trochu jde, dostane z těla maminky vše potřebné. Pokud maminka nemá daných živin dostatek, mohou se u ní po nějaké době projevit zdravotní obtíže a toto riziko se projevuje právě třeba u nedostatku vápníku v maminčině těle. U plného kojení je tedy vhodné zařadit častěji mléčné výrobky, pokud vám nedělají zle, protože mají poměrně vysoký obsah bílkovin i vápníku. Vápník můžete získávat i z jiných potravin, například z mandlí, sezamu, máku, tofu, sardinek s kostičkami nebo brokolice, ale zase v rámci toho, co citlivé bříško miminka zvládne přijmout.

Close,Up,Of,Of,Smiling,Woman,Having,A,Healthy,Breakfast

Je potřeba myslet na to, že vše, co sní a vypije maminka, se dostane i k miminku. Platí tedy, že by neměla pít alkohol, ideálně ani kávu a silné čaje, neměla jíst příliš kořeněná jídla, u citlivých miminek i nadýmavá jídla a je dobré dát pozor i na alergeny. Jahodový jogurt nemusí mamince udělat nic, ale u citlivého miminka se může projevit alergickou vyrážkou.

Nicméně stravování po porodu by nemělo být o tom, co nesmíte, ale o tom, co můžete, vyživí vás a udělá vám oběma dobře. Vyzkoušejte opatrně všechny doporučené potraviny a vynechávejte je, až kdybyste zjistili, že z nějakého důvodu vadí.

A nejlepší lék po porodu? Přece masový vývar. U nás tradiční „koutová“ slepičí polévka, v Číně 8 hodin vařená polévka z kapra a kořenové zeleniny, ale stejně dobrou službu udělá i dlouho tažený hovězí nebo krůtí vývar. To je elixír pro maminku i miminko, který by měl být podáván i denně, aspoň v prvních dnech i týdnech. Ideálním nápojem je teplá převařená voda.

Strava v porodnicích těmto zásadám sice ne vždy odpovídá, ale poprosit rodinu o první dárek v podobě sklenice vývaru není špatný nápad.

 

Autor: MUDr. Petra UríkováČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.