Yinový oheň v čínské medicíně


Koncepci yinového ohně poprvé představil Li Dong-Yuan ve své knize „Pojednání o slezině a žaludku“ (Pi Wei Lun) z roku 1249. Následující text je překladem jedné z kapitol této knihy, která pojednává o yinovém ohni.

„Nepravidelné stravování společně s nadměrnou konzumací studených nebo teplých pokrmů zraňují Slezinu a Žaludek. Nadměrná radost, vztek, starosti a strach zase oslabují Yuan Qi (to je naše původní/vrozená energie). Pokud dojde k vyčerpání Sleziny a Žaludku a současně k oslabení Yuan Qi, oheň v Srdci nebude ničím regulován a nadměrně se rozhoří. Oheň Srdce je yinovým ohněm. Začíná v Dolním zářiči a napojí se na Srdce, které je nad ním. Srdce samo o sobě nevládne, ale dělá to za něj spíše jeho zástupce, kterým je Ministerský oheň. Ministerský oheň je ohněm perikardu (Bao Luo), který sálá z Dolního zářiče. Jedná se o zloděje „Yuan Qi“. Zmíněný yinový oheň a Yuan Qi představují vzájemně protichůdce síly, které nemohou zaujímat stejné místo: pokud jedna z těchto energií zvítězí, druhá prohraje. Jestliže dojde k vyčerpání Qi Sleziny a Žaludku, tato Qi klesne dolů k ledvinám, čímž získá yinový oheň příležitost pohltit zemský element. Z toho důvodu se u patologií Sleziny zvedá Qi s příznaky, jako jsou dušnost, horečka, rozbředlý pulz [Hong, Da], bolest hlavy a žízeň. U dotyčné osoby se střídají pocity chladu a tepla. S tím, jak yinový oheň stoupá vzhůru [Shang Chong] dochází ke zvedání Qi, což je doprovázeno dušností, horečkou, bolestí hlavy, žízní a rozbředlým pulzem. Protože zde dochází k poklesu Qi Žaludku a Sleziny, Gu Qi (energie z potravy) nemůže stoupat a plynout. Z toho důvodu zde není žádný Yang, který by podporoval Ying a Wei Qi (vyživující a obranná Qi). Ty tím pádem nejsou schopny odolávat větru a chladu, z čehož vznikají pocity horka a chladu. To vše je způsobeno nedostatkem Qi Žaludku a Sleziny. Léčba tohoto stavu spočívá v podávání ostrých a sladkých léčivek teplé povahy, které tonizují Střední zářič a zvedají ponořený Yang, v kombinaci se sladkými bylinkami studené povahy, jejichž úkolem je odvést oheň. Použití hořkých bylin studené povahy by v tomto případě bylo absolutně kontraproduktivní.“

Směs BU ZHONG YI QI TANG

Huang Qi kozinec blanitý, kořen (Radix Astragali) 5 fenů. U onemocnění Lao nebo v případě horka zvyšte dávku na 1 qian.

Zhi Gan Cao lékořice, kořen (Radix Glycyrrhizae) 5 fenů

Ren Shen ženšen (Panax Ginseng) 3 feny. V případě kašle odeberte. Tři výše uvedené ingredience představují „božské“ přísady, jejichž úkolem je vyloučit vlhké horko a duševní neklid s horkem [fan re].

Dang Gui děhel čínský, kořen (Radix Angelicae sinensis) 2 feny. Usušený pečením s vínem nebo usušený na slunci, díky čemuž harmonizuje krev.

Chen Pi mandarinka obecná, kůra (Pericarpium Citri) 2-3 feny. Je třeba, aby slupka zahrnovala i vnitřní bílou část, která vede Qi a posiluje Yuan Qi. V kombinaci se sladkými léčivkami je tato přísada v pořádku. Jestliže by se užívala samostatně, mohla by vysušovat Žaludek a Slezinu.

Sheng Ma škumpa smrdutá (Rhizoma Cimicifugae) 2-3 feny. Pozvedá Qi Žaludku na její správné místo a rozhýbá stoupající jarní Qi.

Chai Hu prorostlík čínský, nať (Radix Bupleuri) 2-3 feny. Přitahuje čistou Qi a rozhýbá Qi oddílu Shao Yang směrem nahoru.

Bai Zhu atraktylis velkoúborový, oddenek (Rhizoma Atractylodis) 3 feny. Pročišťuje horko Žaludku a „prospívá“ (harmonizuje) krvi v oblasti mezi zády a pupkem.

POZNÁMKA: 1 qian odpovídá 3,125 g, zatímco 1 fen je 1/10 qianu, což je přibližně 0,3 g.

Komentáře

Výše uvedený text je překladem z knihy Pi Wei Lun napsané Li Dong-Yuanem. Já osobně diagnostikuji yinový oheň, na jehož léčbu využívám různé variance odvaru Bu Zhong Yi Qi Tang, vždy když se objevují příznaky horka v horní části těla, které neodpovídají horku z plnosti ani horku z prázdnoty, protože jsou kombinovány s některými příznaky chladu, jako jsou například studená chodidla a bledý jazyk.

Výše uvedené projevy horka mohou zahrnovat také pocity horka v obličeji, červené tváře, žízeň a afty. Na základě mých zkušeností jsou afty v ústech obvykle způsobeny yinovým horkem.

Dalším důležitým klinickým projevem je celková únava (z nedostatku Yuan Qi) a některé klinické projevy nedostatečnosti Žaludku a Sleziny.

Yinový oheň se liší od horka z plnosti i od horka z prázdnoty, přičemž se prostě jedná o jiný druh horka v důsledku nedostatku Yuan Qi. Z toho vyplývá, že se tento typ horka nebude ošetřovat pročištěním horka pomocí ostrých směsí s chladnou povahou ani odvedením ohně prostřednictvím hořkých chladných bylin, ale je třeba tonizovat Yuan Qi pomocí sladkých směsí a jemně pročistit horko směrem nahoru. A přesně to je v rámci uvedené směsi úkolem bylin Sheng Ma a Chai Hu: kromě nadzvedávání Qi také pročišťují horko.

Pamatujte, že základní charakteristikou yinového ohně je určité horko v horní části těla (to není způsobeno ani plností ani prázdnotou) způsobené vzestupem Ministerského ohně a nedostatkem Yuan Qi, k němuž došlo v důsledku nepravidelného stravování a přepracovanosti. Vzestup Ministerského ohně je způsoben především emočním stresem.

Proto je třeba zvažovat obraz yinového ohně kdykoliv, kdy se objevují následující příznaky:
a) nedostatek Yuan Qi projevující se velkou únavou
b) určité projevy horka (červený obličej, žízeň, afty)
c) určité projevy chladu (pocity chladu obecně, bledý jazyk).

Na yinový oheň bych měl podezření vždy, když se objevují symptomy v podobě horka a bledého jazyka. Yinový oheň může být mimo to aspektem některých autoimunitních onemocnění.

Vlhkost v rámci yinového ohně

Patologie yinového ohně souvisí také s vlhkostí a středním zářičem. Pokud je souběžně v nedostatku Slezina, vytváří se vlhkost, která proniká do dolního zářiče. Zde dojde k „zaplavení“ Yuan Qi a Ministerského ohně, který je tím pádem vytlačen ze svého místa v Dolním zářiči, kde by měl být „ukryt“. Vlhkostí je pohlcen také Střední zářič, přičemž je v nedostatku Qi Sleziny (a dokonce i Yang Sleziny) a nemůže stoupat.

Z toho důvodu slouží směs Bu Zhong Yi Qi Tang také ke zvednutí Qi Sleziny a zahřátí Yangu Sleziny, čímž se zabrání dalšímu pronikání vlhkosti dolů směrem k Dolnímu zářiči. Nadzvedávání Qi ve chvíli, kdy se v horní části těla objevují příznaky horka, se může jevit jako kontraproduktivní. Nicméně pokud je Dolní zářič otevřený a již není blokovaný vlhkostí, Ministerský oheň se vrátí do svého úkrytu v Dolním zářiči, čímž dojde k odstranění příznaků yinového ohně.

Emoce

Důležitým etiologickým faktorem yinového ohně je emoční stres, což platí obzvláště při deficitu Yuan Qi, jak píše sám Li Dong-Yuan. K vytvoření yinového ohně mohou vést jakékoliv emoce, protože veškeré emoce mají schopnost vypudit Ministerský oheň z jeho sídla v Dolním zářiči Dan Tian. Zhu Dan-Xi na to konto uvedl: „V životě člověka neuběhne den, kdy by nebyl rozdmýchán Ministerský oheň“. Veškeré emoce vedou ke stagnaci Qi, což se eventuálně může projevit určitou formou horka. Situaci může zhoršit přítomnost vlhkosti v Dolním zářiči (jak se to stává při studu).

Yinový oheň je zodpovědný za příznaky horka při řešení duševně-emočních problémů, které mohou odporovat klasifikaci plného nebo prázdného ohně v případě, že se objevují protichůdné symptomy horka a chladu (především bledý jazyk). Emoční stres pravděpodobně povede k yinovému ohni v případech, kdy je spojen s přepracovaností a nepravidelným stravováním.

Close-up,Of,Young,Woman,With,Problems,Crying

Akupunkturní léčba yinového ohně

– Tonizace Yuan Qi: Ren-4 Guan Yuan.
– Tonizace Žaludku a Sleziny: Ren-12 Zhong Wan, BL-20 Pi Shu, ST-36 Zu San Li.
– Nadzvednutí Qi: Du-20 Bai Hui a Ren-6 Qi Hai.
– Řešení problémů s vlhkostí: Ren-9 Shui Fen, Ren-5 Shi Men, BL-22 San Jiao Shu, SP-9 Yin Ling Guan.

Prosím pamatujte, že se může snaha o zvedání Qi jevit kontraproduktivně, protože patologie yinového ohně zahrnuje zvedání Ministerského ohně. My nicméně chceme zvednout Qi, aby se nadzvedla Qi Sleziny a došlo k odstranění vlhkosti ze Středního a Dolního zářiče. Pokud se zbavíme vlhkosti v Dolním zářiči, odblokujeme ho, aby se mohla Yuan Qi vrátit na své místo a Ministerský oheň se mohl opět ukrýt ve svém sídle.

Akupunkturní léčba emočních nerovnováh v rámci yinového ohně

– Tonizace Yuan Qi: Ren-4 Guan Yuan.
– Tonizace a zvednutí Qi Sleziny: Ren-12 Zhong Wan, Ren-6 Qi Hai, ST-36 Zu San Li.
– Uklidnění ducha Shen a sestoupení horka: Du-24 Shen Ting, Du-19 Hou Ding, Ren-15 Jiu Wei, HT-5 Tong Li.
– Pročištění horka směrem nahoru: PC-8 Lao Gong, PC-7 Da Ling.
– Regulace trojitého zářiče: TE-5 Wai Guan.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Buďte ve střehu! Náhlé oteplení můžete v zimě ošklivě odstonat

Zobrazit Článek

Buďte ve střehu! Náhlé oteplení můžete v zimě ošklivě odstonat
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.