Kašel jako následek horka


V rámci západního přemýšlení je kašel diagnóza. Je to popis zdravotního problému, který bychom vůbec neměli používat. Dle platné legislativy se u bylin může používat pouze „pro normální funkci dýchacího systému.“  Protože byliny neléči. A to je fakt. Byliny uzdravují.

Zajímavé je, že pro východní pohled je kašel pouze symptom. Objevuje se, když je nějakým způsobem narušena rovnováha kovu (rozuměj plic). A ty mohou být narušeny mnohým. Od emocí po jídlo. Kašel může být např. způsobený nadměrnou konzumací ostrého jídla. V tomto případě je pak jakákoliv léčba sirupy „na kašel“ úplně zbytečná.

Kašel spojený s nachlazením

Nejčastěji máme kašel spojený s nachlazením. Plíce, jako tvůrce a kontrolor WEI QI (obranná Qi), jsou vnikem škodliviny chladu zasaženy jako první.

Chlad a větrné počasí velmi rychle vniknou do těla a způsobí to, že se zastaví tzv. rozptylovací funkce plic. Jejich Qi pak stoupá v protisměru (kašel) a ucpe se nos (nos je vývodem plic). Vzhledem k tomu, že plíce rozptylují i tekutiny, vznikne velmi rychle nadměrný hlen.  Je-li WEI QI slabá, já často používám příměr – potrhaný kondom, může škodlivina do těla vnikat častěji a vzniká to, co bychom nazvali jako častá nemocnost. V tomto případě může velmi dobře fungovat bylina – kozinec blanitý.

Takové malé doporučení, pokud trpíte častým nachlazením, nevycházejte ven do větrného a chladného počasí hladoví a vždy mějte zakrytou oblast šíje a ramen.

Kašel jako následek horka 2

Kašel z horka

Již mnohem méně si spojíme kašel, který je následkem horka. Zde můžeme mluvit o vnější škodlivině, ale i o vnitřní (oheň napadá kov). Tento kašel je často velmi silný, může se zhoršovat večer a v noci a máte pocit, že vás „roztrhne“.

Horko jako vnější patogen

Horkem můžeme být „napadeni“ v horkém letním počasí. Mnohem častěji se však s tímto kašlem setkávám začátkem podzimu (babí léto). Kdy v těle zůstává zbytková škodlivina z léta, která nebyla dostatečně vyloučena. Často je s kašlem spojena horečka, silné pálení v krku a chrapot. V tomto případě se pak nasazují směsi, které vylučují FEI RE (horko z Plic).

Alergie jako horko

Možná by bylo dobré si říci, že když mluvíme o horku z pohledu TČM, mluvíme o jakési jedovatosti – toxinu. Toxické mohou být emoce, ale i ovzduší. U alergie se toto možná tak trochu snoubí. Jsou-li plíce zatěžovány „jedovatou-horkou“ stravou (junk food a alkohol) a „jedovatými-horkými“ emocemi, je toho na plíce příliš a začnou přehnaně reagovat. Kašlem, kýcháním, otokem sliznic a výtokem z nosu. Vzhledem k tomu, že plíce kontrolují pokožku, jsou tyto projevy spojeny i s „horkými“ projevy na kůži – zarudlý a svědivý ekzém, který na pohmat bývá horký. Při rozškrábání z něj může vytékat lepkavá nažloutlá tekutiny. To se děje, pokud se horko snoubí s vlhkem.

Horko jako vnitřní patogen

Kašel z tohoto důvodu často není jen o plících, ale i o srdci. V rámci pěti hybatelů, jejich rození a ovládání - oheň (Srdce) ovládá kov (Plíce). Pokud je oheň příliš silný, začne plíce zahřívat a často vysušovat. Zde už vás možná napadá, že příčinou tohoto stavu jsou emoce. Dotyčný může trpět nějakým dlouhodobým smutkem, který si často ani nemusí uvědomovat. Může tam být nějaká nevyřešení křivda atd. Toto je možná trochu hůře uchopitelné téma, než když popisujeme kašel jako důsledek nějakého napadení vnější škodlivinou. Navíc se vůbec nemusí jednat o žádnou složitou nebo silnou emoci. Pamatuji si, když se mi tento kašel objevil. Zemřela nám kočička a já neměla úplně prostor to zpracovat. Každodenní život ten smutek pak zastrčil někam do pozadí. Asi rok na to, se mi o ní zdálo, že přišla domů, zaškrábala si na okno, jak to uměla jen ona a pak si mi lehla jako vždy k nohám. Ráno jsem se probudila s tak silným kašlem, který mi doslova pálil hrudník. Hned mi došlo, co byla příčina a sáhla po akupunktuře. Napíchla jsem si bod plicní 7 Lieque. Je to jeden z nejsilnějších bodů na dráze plic a jeden z jeho účinků je i tzv. „let it go“. Je to takový ten pocit, že otevřete dlaně a necháte jít. Napichuje se třeba i při smutku z rozchodu. Během pár hodin bylo po kašli.

Závěrem bych se nebála říci, že kašel je i pro praktika čínské medicíny občas velmi těžce uchopitelný. Chronický kašel může ležet na mnoha terénech a nemálo vzniká uvnitř v naší duši. Na to nezapomínejte, pokud kupujete už pátý sirup na kašel a žádná změna se nedostavila. Zkuste se zastavit, zhluboka se nadechnou a říct si, co zůstalo v plících uloženo. Určitě jim také prospěje vyřazení studených nápojů a jídla a dostatečný přísun čerstvých a zdravých potravin. Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Chronický únavový syndrom

Zobrazit Článek

Chronický únavový syndrom
15 min

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?

Zobrazit Článek

Bradavice nikdy více! Jak se jich zbavit a zabránit dalšímu vzniku?
7 min

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd

Zobrazit Recept

Piškotový dort s jahodami, mascarpone a lemon curd
do 2 hodin

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.