Co ovlivňuje kvalitu spermií z pohledu čínské medicíny?


Zatímco dříve byla neplodnost považována převážně za problém žen, dnes se na neplodnosti páru muži podílejí mezi 10 až 30 % případů, ženy v 30 až 40 % a 15 až 30% párů má problém jak u muže, tak u ženy. Přibližně ¼ párů v České republice má problém s početím potomka.

Víte, že ještě před patnácti lety měli muži v jednom mililitru ejakulátu 120 milionů spermií? Dnes bychom takového muže hledali tak těžko, jako pověstnou jehlu v kupce sena. Dnes mají zdraví muži okolo 20 až 30 milionů spermií. Pokud někdo má 60 milionů spermií, pak se může cítit jako muž s velkým „M“. Pokud muž nemá alespoň 20 milionů spermií v jednom mililitru ejakulátu, je pro něj prakticky nemožné přirozeně zplodit potomka a pak většinou přichází na řadu centra asistované reprodukce. U mužů se nejčastěji vyskytuje problém s pohyblivostí spermií a jejich tvarem.

Toť statistiky a smutná realita dnešní hektické doby. Ale protože my se na tuto problematiku budeme dívat z pohledu čínské medicíny, přesuňme se od statistik k reálným problémům a jejich řešení. Nejdříve si řekneme něco o hlavních příčinách, které mohou ovlivnit kvalitu spermií z pohledu čínské medicíny.

Hlavní příčinou nízkého počtu spermií bývá nedostatečná energie ledvin. Jejich vitalitu mohou ovlivnit špatná genetická výbava, dlouhodobý stres, velké pracovní vytížení, náročná duševní práce, málo pohybu, špatný spánkový režim a nevhodná strava. Abyste podpořili energii ledvin, je potřeba se pravidelně stravovat a preferovat jídla, která prošla tepelnou úpravou. Nezachlazovat se studenými nápoji, šťávami ze syrového ovoce a zeleniny. Podporovat ledviny vývary z masa nebo zeleniny, využívat při vaření zahřívající koření (syrový zázvor, hřebíček, skořici) a upřednostňovat potraviny, jako jsou například ryby a mořské plody, hovězí a kachní maso, fenykl, česnek, zázvor, cibule, jáhly.

Nezapomínat na dostatečný pohyb, ale i odpočinek. Pokud byste vitalitu ledvin rádi podpořili i některými doplňky stravy, tak se nebojte sáhnout po Cordycepsu nebo kotvičníku.

Muži, kteří mají problém s uvolněním, mají stísněná játra, která pak nejsou schopna poslat krev tam, kde je jí potřeba. To způsobuje problém s erekcí nebo nedostatečnou erekci.

Z potravin pak preferujte mrkev, špenát, hlávkové zelí, batáty, tuřín, brambory, dýni hokkaido, shiitake, jidášovo ucho, hrušky, meruňky, jablka, olivy, kachnu, hovězí maso. Nejezte ostrá jídla, opatrně s cukrem, kávou a tvrdým alkoholem, ať nepodporujete svoji vznětlivost.

Milk,Thistle,Plant,Herbal,Remedy.,Thistle,,Blessed,Milk,

Při vznětlivosti hýčkejte svá játra v průběhu března a dubna ostropestřecem a kořenem pampelišky a pak je doplňte například Reishi.

Večer se spíš zklidněte procházkou, či cvičením jógy, tajchi nebo qigongem, rozhodně se nevěnujte v tuto dobu sportu, který rychle zvyšuje tepovou frekvenci (tenis, běh apod.).

Nedostatečná kvalita krve, která vyživuje orgány a zajišťuje hladkou činnost našeho srdce, ovlivňuje hlavně správný tvar spermií. V tomto případě je důležitá pravidelná plnohodnotná strava, ve které opět můžete využít výživnou vlastnost vývarů z kostí nebo zeleniny, potraviny, které mají černou, žlutou nebo oranžovou barvu (černý sezam, slunečnicové semínko, brambory, batáty, hokkaido) a maso kachny, krůty nebo králíka.

Pokud byste chtěli podpořit svoji krvetvorbu, pak pravidelně můžete pít kopřivový čaj, 2x denně sníst 1 kávovou lžičku černého sezamu, z potravinových doplňků pak je vhodná například Reishi. Nezapomeňte dostatečně odpočívat a chodit spát do 23:00 hod., aby se vaše tělo dostatečně osvěžilo a doplnilo.

A poslední z problémů, který způsobuje špatnou pohyblivost spermií, je vlhkost. Ta může být důsledkem nadváhy, nedostatkem pohybu nebo stravy, která zachlazuje a zahleňuje.

Stravujte se pravidelně, nepřejídejte se, vyhněte se zahleňujícím potravinám (mléčné výrobky, lepek a výrobky z něj, studené nápoje, jídlo z ledničky), jezte v klidu a jídlo pořádně rozžvýkejte. Nepijte před jídlem a během jídla, abyste dobře trávili.

Co ovlivňuje kvalitu spermií 3

Pokud máte problémy s pohybem spermií, tak vlhko pomůže z organismu odstranit slzovka. Na trhu jsou k dispozici dva výrobky MycoClean a Nápoj mudrců, které slzovku obsahují. Po detoxikaci slzovkou pak podpořte aktivitu spermií například Cordycepsem nebo kotvičníkem.

Přesto, že jsme si rozebrali hlavní viníky, velmi často nebývají osamoceni a problémy se kombinují. Z mé praxe mohu říci, že prakticky vždy se objevuje vlhkost, která je často kombinována s určitým vyčerpáním (krve, ledvin, energie). Zde jde spíš o to, jak hluboké toto vyčerpání je.

Takže kdybychom shrnuli celkové doporučení pro muže, tak důležité jsou pohyb a uvolnění hlavně u těch, kteří nepracují fyzicky. Pravidelná kvalitní a dostatečně pestrá strava, která prošla tepelnou úpravou a střídání zátěže, pohybu a odpočinku. Důležité je, aby naše populace pochopila slovo odpočinek. Není to sport, je to sezení s knížkou, poslouchání hudby, koukání do zeleně, procházka a sezení v přírodě, prostě naučit se jen tak být.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.