Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie


Káva je nápoj, který si lidi získal svou hořkou chutí a povzbuzujícími účinky. Obsahuje mnoho látek, které ovlivňují náš organismus. Může se jednat o pozitivní, ale také negativní efekt. My se podíváme na kávu ve vztahu k srdečně-cévnímu systému. Stále je zažité, že káva není pro srdečně-cévní systém nejvhodnějším nápojem a lidé s vysokým krevním tlakem by ji neměli vůbec pít. Je to však pravda?

Srdečně-cévní nemoci

Nejprve se krátce podíváme na nemoci srdečně-cévního systému. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v České republice. Nejčastěji se vyskytují chronické stavy jako ateroskleróza (poškození cév s ukládáním tuků do cévní stěny), vysoký krevní tlak (hypertenze), poruchy srdečního rytmu (extrasystoly, fibrilace), poškození chlopní, srdeční selhávání. Mezi akutní patří např. srdeční infarkt či mozková mrtvice.

Coffee,Knock,Out,,The,Wake,Up,Coffee

Káva vs. srdečně-cévní systém, pomocník, nebo hrozba?

Nyní si povíme, co ukazují studie, abychom zjistili, zda káva srdci a cévám prospívá, nebo jim naopak škodí. Pokud Vás to zajímá, zveme k dalšímu čtení.

Krevní tlak

Podíváme se pod pokličku metaanalýzy, která pracovala s daty ze 12 studií s celkem více než půl milionem osob, kde se ukázalo, že popíjení alespoň 5 šálků kávy denně snižovalo riziko úmrtí ze všech příčin. Pro nás je hlavní, že také z příčin srdečně-cévních (tj. snížení úmrtí na náhlé srdeční selhání, srdeční infarkt atd.).

Další pro nás zajímavá studie sledovala souvislost mezi pitím kávy a úmrtností na srdečně-cévní nemoci mezi osobami s a bez vysokého krevního tlaku. Ve studii byl dostatek osob, a to skoro 19 tisíc ve věku 40 až 79 let a ti byli sledováni nejčastěji po dobu téměř 19 let. Za tu dobu zemřelo 842 lidí a zde se dostáváme k tomu zajímavému. Mezi osobami s vážnou hypertenzí jeden šálek denně nezvyšoval riziko úmrtí. Více šálků však již bylo pro hypertoniky nebezpečných. U osob bez hypertenze a s méně závažnými formami hypertenze ani vyšší konzumace kávy (3 až 4 šálky) nezvyšovala riziko úmrtí na srdečně-cévní obtíže.

Ještě zůstaneme u krevního tlaku. Studie z roku 2023 také poukazují na to, že káva má potenciál snížit krevní tlak. V jedné ze studií bylo 720 mužů a 783 žen. Výsledky ukázaly, že osoby, které pily více než tři šálky kávy denně, měly nižší systolický tlak než osoby, které kávu nepily nebo pily do dvou šálků denně. U lidí, kteří pili dva šálky kávy denně, byl tlak nižší o 5,2 ± 1,6 mmHg a u lidí, kteří pili tři šálky, o 9,7 ± 3,2 mmHg. Podobné výsledky získala i další studie, ve které byly i osoby s vysokým krevním tlakem. U běžné populace a lidí s méně závažnou hypertenzí může káva krevní tlak snížit. U lidí s těžšími formami hypertenze je však doporučen maximálně jeden šálek kávy, jak jsme zmínili výše. 

Woman,Grinding,Coffee,In,Coffee,Machine

Arytmie

Nyní opustíme krevní tlak a podíváme se na další problémy srdečně-cévní soustavy, které by mohla káva zhoršit. Jedná se o arytmie, tedy nepravidelný srdeční tep. Může se jednat o občasné stahy navíc, vypadnutí stahů nebo velmi rychlé stahování srdce v podobě fibrilací či flutteru. Zvířecí studie ukázaly, že kofein může mít proarytmogenní účinky (spouštět arytmie).

Ve studii s 33 638 ženami bez srdečních onemocnění se ukázalo, že káva arytmii nespouští. Existují i studie, které ukazují, že konzumace kávy může dokonce riziko arytmií snížit. Pozitivní efekt je patrný při konzumaci pěti a více šálků. V této zmíněné studii bylo něco málo přes 57 tisíc lidí, kteří byli sledováni po dobu delší než 13,5 let. V metaanalýze s cca 75 tisíci lidmi se také nenašla spojitost mezi konzumací kávy a srdečními arytmiemi. Zajímavá je studie, v níž bylo téměř 250 tisíc lidí, včetně více než 10 tisíc lidí, kteří arytmiemi trpí. Ani zde nebyla káva spouštěčem arytmie, a to ani při konzumaci 3 a více šálků. V jedné studii se 130 tisíci lidmi se dokonce zjistilo, že káva může snížit riziko hospitalizace kvůli arytmiím, hlavně síňovým. I další studie dospěly k podobnému závěru, tedy že káva může snížit výskyt arytmií. A to v případě popíjení více než 3 šálků kávy (včetně instantní) denně. Tento efekt nebyl zachycen u pití kávy bez kofeinu.

Akutní srdeční příhody a srdeční selhávání

Ještě se podíváme na srdeční příhody a srdeční selhávání.

Ani zde se nenašla spojitost mezi konzumací kávy a např. srdečním infarktem. Neškodí ani osobám, které infarkt prodělaly. Zde se dokonce prokázalo, že konzumace jednoho až tří šálků může snížit riziko úmrtí. Zdá se totiž, že káva snižuje zánět a chrání před aterosklerózou, která často stojí za akutními srdečními příhodami.

Srdeční selhávání je stav, kdy je narušen srdeční sval komor a srdce není schopné v plné míře přepumpovávat krev. Pacientům se často podávají léky posilující srdeční sval, jeho schopnost stahovat se atd. Ve studiích na zvířatech se ukázalo, že tento efekt může mít také kofein. Podobné výsledky byly získány také ze studií s dobrovolníky. Podávání 4 mg/kg kofeinu může zvýšit fyzickou výkonnost u lidí se srdečním selháváním. Navíc se také zjistilo, že konzumace kávy nezvyšuje riziko vzniku srdečního selhávání.

Káva jako přítel

Jak vidíte, studie ukazují, že káva může být pro srdečně-cévní systém prospěšná. Pokud však trpíte vysokým krevním tlakem, bylo by vhodné její konzumaci omezit, a hlavně také konzultovat s lékařem! Žádná studie nemůže přinést výsledky, které sedí na 100 % lidí.

Autor: Moudrá želva

Zdroje:

Shin S, Lee JE, Loftfield E, Shu XO, et al. Coffee and tea consumption and mortality from all causes, cardiovascular disease and cancer: a pooled analysis of prospective studies from the Asia Cohort Consortium. Int J Epidemiol. 2022 May 9;51(2):626-640. doi: 10.1093/ije/dyab161.

Teramoto M, Yamagishi K, Muraki I, Tamakoshi A, Iso H. Coffee and Green Tea Consumption and Cardiovascular Disease Mortality Among People With and Without Hypertension. J Am Heart Assoc. 2023 Jan 17;12(2):e026477. doi: 10.1161/JAHA.122.026477. Epub 2022 Dec 21. PMID: 36542728; PMCID: PMC9939061.

Cicero AFG, Fogacci F, D’Addato S, Grandi E, Rizzoli E, Borghi C, on behalf of the Brisighella Heart Study. Self-Reported Coffee Consumption and Central and Peripheral Blood Pressure in the Cohort of the Brisighella Heart Study. Nutrients. 2023; 15(2):312. 

Teramoto M, Yamagishi K, Muraki I, Tamakoshi A, Iso H. Coffee and Green Tea Consumption and Cardiovascular Disease Mortality Among People With and Without Hypertension. J Am Heart Assoc. 2023 Jan 17;12(2):e026477. doi: 10.1161/JAHA.122.026477.

Khiali, S., Agabalazadeh, A., Sahrai, H. et al. Effect of Caffeine Consumption on Cardiovascular Disease: An Updated Review. Pharm Med 37, 139–151 (2023). 

Coppi F, Bucciarelli V, Sinigaglia G, Zanini G, Selleri V, Nasi M, Pinti M, Gallina S, Mattioli AV. Sex Related Differences in the Complex Relationship between Coffee, Caffeine and Atrial Fibrillation. Nutrients. 2023; 15(15):3299. 

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Trpíte depresemi či úzkostnými stavy? Utište ducha Shen

Zobrazit Článek

Trpíte depresemi či úzkostnými stavy? Utište ducha Shen
9 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.