Těstoviny s krémovou dýňovou omáčkou
Většina z nás si novoroční oběd bez čočky nedokáže představit. Čočka je totiž symbolem hojnosti v nadcházejícím roce. Podle pověr byste na Nový rok neměli servírovat drůbež, neboť by vám uletělo štěstí. Stejně tak se vyhněte rybím pokrmům, neboť s rybami by štěstí uplavalo.
Než se ale pustíme do vaření, mám pro vás pár zajímavostí o ingrediencích, které v dnešním receptu použijeme.
Čočka
Pochází z Přední Asie a jako potrava je známa již od neolitu. Po sójových bobech a konopí má nejvyšší obsah bílkovin, asi 26 %. Obsahuje vitaminy skupiny B, kyselinu listovou, vápník, železo, draslík, selen, fosfor a zinek. V mnoha částech světa je tak velmi důležitou složkou stravy. Jednotlivé druhy čočky se liší velikostí a barvou. V Čechách se používá čočka hnědá, má vysoký obsah škrobu a slupka se hůř tráví, proto je nutné ji před vařením namáčet.
Podle TCM je sladké chuti, ovlivňuje Srdce, Slezinu a Ledviny. Má neutrální povahu.
Červená řepa
Pochází ze Středomoří. První záznamy o červené řepě jsou staré asi 3 000 let a pochází z Babylonie. Ale znali ji i ve starém Římě, kde ji hojně využívali nejenom k jídlu, ale zejména jako lék.
Je to velmi hodnotná zelenina, která obsahuje velké množství sodíku, draslíku, vápníku, hořčík, rubidium a cesium. Z vitaminů obsahuje hlavně vitamin C a vitaminy skupiny B, obsahuje betain, který brání kornatění tepen a podporuje činnost Jater.
Červená řepa je močopudná, vylučuje sůl z těla, povzbuzuje činnost Žaludku a tvorbu žluči. Podporuje růst buněk a opravuje jejich jádra. Aktivuje tvorbu červených krvinek, zbavuje střeva jedovatých látek a pomáhá při zácpě. Neutralizuje a zároveň odstraňuje jedovaté látky. Červená řepa je nejúčinnější syrová. Pomáhá při borelióze a klíšťové encefalitidě a má pozitivní vliv na zrak, dodává pružnost a lesk pleti, vlasům, nehtům.
Podle TCM je sladké chuti a neutrální až chladné povahy.
Mrkev
Pochází z oblasti Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, kde ještě dnes můžeme najít její nezkultivované druhy. Předpokládá se, že kolem 10. století se přes Indii a východní Středomoří rozšířila ve 12. století do Evropy a Číny. Mrkev má vysoký obsah vitaminu A a selenu. Dále obsahuje vitamin D, E a K a éterické oleje. Je bohatá na vlákninu, cukr (lehce stravitelnou glukózu), lecitin, draslík, vápník, vodík, hořčík, železo, měď, fosfor, jód a kobalt. Chrání proti volným radikálům, podporuje látkovou výměnu.
Mrkev se užívala jako posilující potravina v kuchyni našich předků. Podporuje kvalitu vlasů, nehtů a pečuje o hezkou pleť. Zlepšuje zrak, šeroslepost, zvyšuje mužskou plodnost. Podporuje chuť k jídlu, pomáhá při zácpě nebo průjmu, podporuje tvorbu mateřského mléka, snižuje hladinu cholesterolu a je skvělá prevence na onemocnění Žaludku. Zevně pomáhá při léčbě hemoroidů, je nejlepším přírodním prostředkem zpomalujícím tvorbu vrásek.
Podle TCM má sladkou chuť a je neutrální až chladné povahy. Podporuje trávení, vyživuje Slezinu, zlepšuje zrak a omlazuje vlasy a pleť. Posiluje všechny orgány, zvlhčuje Střeva a je vhodná i k protinádorovým kúrám.
A nyní se již pojďme pustit do vaření.
Můj tip:
Salát můžete ozvláštnit granátovým jablkem a parmezánem nebo přidat pečené ořechy.
Dobrou chuť!
Autor: Bc. Jana Lang, šéfredaktorka Cesty želvy