Meditace č. 3 - Rodiče STOP
Když se řekne špenát, snad každému se vybaví Pepek námořník nebo podivná hmota, která se objevovala na talířích ve školních jídelnách. Co je vlastně špenát, co obsahuje a jaký vliv má na naše zdraví? To jsou otázky, na které se pokusíme odpovědět.
Špenát je jednoletá listová zelenina, která dle všeho pochází z Persie (Iránu), odkud se rozšířila po celém světě. Nejstarší písemné zmínky o špenátu pocházejí z roku 647 našeho letopočtu z Číny, kde je špenát popisován jako „rostlina z Persie“. Špenát se dá velmi snadno vypěstovat jak na záhoně, tak na balkoně v truhlíku.
Více než 90 % hmotnosti špenátu tvoří voda. Dále obsahuje malé množství bílkovin (2,9 %), sacharidů (3,6 %) a tuků (0,41 %). Má tedy i velmi málo kalorií a ve 100 gramech obsahuje 2,2 gramů vlákniny, což je 8,8 % doporučeného denního příjmu.
Špenát je plný vitamínů. Pokud potřebujete doplnit vitamín K a A, je špenát výborná volba. Dále obsahuje vitamín C a E, kyselinu listovou a vitamíny skupin B. Kromě vitamínů získáte pojídáním špenátu také minerální látky a stopové prvky, např. draslík, hořčík, železo, sodík, fosfor, vápník atd.
Musíme vyzdvihnout také přítomnost antioxidantů. Ve špenátu se skrývá velké množství flavonoidů, např. v jiných potravinách se vyskytující quercetin a kampferol, ale také pro špenát specifické flavonoidy jako patuletin, spinacetin, spinatosid a mnoho dalších.
Dalšími silnými antioxidanty jsou ve špenátu fenolové kyseliny, jako kyselina kumarová, ferulová, vanilová či zeaxantin a lutein. Nechybí ani chlorofyl.
Ačkoli je zastoupení tuků ve špenátu velmi malé, musíme zmínit, že se jedná hlavně o nenasycené mastné kyseliny, tj. ty zdraví prospěšné (linolová, olejová).
Pro přípravu pokrmů je nejlepší využít čerstvý špenát, který ani není nutné tepelně upravovat. Lze jej použít do salátů nebo na přípravu smoothie nebo pesta.
Velmi dobře je známý dušený špenát, pokud se použije čerstvý nebo mražené listy, ani zdaleka se nepodobá špenátu, který známe z jídelen a vaří se z mraženého špenátového protlaku. Špenát nemusíte dusit dlouho a umořit ho teplem, stačí krátké podušení společně s česnekem, dosolit, zjemnit smetanou a je možno podávat jako přílohu.
Špenát je také možné použít k těstovinám, jako náplň do slaných palačinek, nádivek, hodí se také k rybám. Pokud probrouzdáte internet, určitě narazíte na mnoho dalších možností, jak upravit špenát.
Špenát má mnoho pozitivních vlivů na lidský organismus. Jeho konzumace, hlavně ve vyšší míře, však může některých lidem znepříjemnit život.
Doufáme, že jsme vás přesvědčili o tom, že byste měli špenát zařadit do jídelníčku. Je snadno dostupný, zdravý a chutný. Nenarostou vám po něm svaly jako Pepku námořníkovi, ale zajistíte tělu dostatek vitamínů, minerálů a antioxidantů a tělo vám za to poděkuje. Tak dobrou chuť!
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.