Crohnova choroba a vitální houby


Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu. Na rozdíl od ulcerózní kolitidy, u níž se setkáváme hlavně se záněty v oblasti konečníku a tlustého střeva, může postihnout trávicí trubici od úst až po konečník. Zánět nepoškozuje pouze sliznici, ale celou tloušťku střevní stěny. Ačkoli nemoc postihuje primárně střevo, tak probíhající zánět poškozuje celý organismus.

Příznaky a komplikace Crohnovy choroby:

Mezi nejčastější příznaky Crohnovy choroby patří:

 • Průjem
 • Krev a hlen ve stolici
 • Bolesti břicha
 • Nadýmání
 • Snížení chuti k jídlu
 • Zvýšené teploty
 • Únava
 • Záněty kůže, očí a kloubů
 • Záněty žlučových cest
 • Nedostatek železa atd.

Jelikož onemocnění může vést k závažným komplikacím, např. obstrukcím střeva (neprůchodnosti), vzniku vředů, píštělí atd., je nutné dostat zánět u Crohnovy nemoci pod kontrolu. Standardně se používají léky tlumící zánět, např. kortikosteroidy, imunosupresiva a nyní se stále častěji podává také biologická léčba. 

Vitální houby a studie

Nemocným by mohly pomoci také vitální houby, neboť mají schopnost modulovat aktivitu imunitního systému a mírnit nežádoucí zánětlivé reakce. Mezi vitální houby patří např. Reishi, Shiitake, Cordyceps, Maitake, hlíva, Hericium, Agaricus a mnoho dalších hub, které s úspěchem používá tradiční čínská medicína v léčbě mnoha onemocnění.

Medicinal,,Edible,Mushroom,Hericium,Erinaceus,,Close,Up.,Mushroom,Growing,On

Proběhlo mnoho pokusů s využitím zvířecích modelů, jsou však také výsledky z klinických studií, byť jich není mnoho.

Nejprve si popíšeme pár studií s myšmi, abychom vám přiblížili, jaké procesy houby ovlivňují, jak tedy vlastně účinkují. V jedné ze studií autoři zjistili, že podáváním bílkoviny pod názvem Ling Zhi 8 z Reishi jsou myši chráněné před vznikem zánětu tlustého střeva, který se u nich vědci snažili vyvolat. A jak je to možné? Ling Zhi 8 zlepšil kvalitu střevní sliznice a zvýšil její odolnost proti poškozujícím vlivům a vzniku zánětu. Další studie, např. se složenými cukry z Hericia ukázaly, že dokáže mírnit zánět díky práci s imunitním systémem a snížením produkce volných radikálů, které zánět posilují. To však není všechno. Houby mají v záloze ještě jeden mechanismus, jakým mohou ovlivnit zánět ve střevech. Dokážou totiž ovlivnit složení střevní mikrobioty, která je pro zdravé střevo naprosto klíčová. Složení mikrobioty ovlivňuje jak kvalitu a obnovu střevní sliznice, tak aktivitu imunitního systému (1–3).

Jak jsme již zmínili, klinických studií s pacienty je mnohem méně. Ale nějaké jsme pro vás našli.

V jedné studii se pacientům s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou podávala houba Agaricus blazei Murill, resp. preparát AndoSan (Agaricus 82 %, zbytek Hericium a Maitake) známý též jako žampión mandlový. Část pacientů dostávala placebo, tj. tablety bez jakékoli účinné látky. Na začátku a na konci studie (po 21 dnech) se provedly krevní testy. U pacientů s AndoSanem došlo k poklesu faktorů, které jsou spojené se zánětem, např. IL-2, IL-6, IL-1β. V jiné studii byl zachycen pokles i dalších prozánětlivých působků, např. IL-17, IL-8 atd. V další studii byli jen pacienti s Crohnovou nemocí a užívání AndoSanu bylo spojené se zmírněním příznaků nemoci (4–6).

Je zde ještě dobré zdůraznit, že terapeutická praxe neodráží vždy výsledky studií. U Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy je s úspěchem nejčastěji používaná houba Chaga. Často se zde kombinuje s Ohňovcem, Pornatkou či Hericiem. Záleží vždy na konkrétních příznacích a celkovém stavu pacienta.

Co říkají výsledky?

Pokud si shrneme výsledky popsaných studií, tak je jak v pokusech na zvířatech, tak na pár studiích s pacienty patrné, že houby mají potenciál mírnit zánět ve střevě, a to mohou zajistit několika způsoby, tj. zvýšit odolnost střevní sliznice, mírnit aktivitu imunitního systému a zlepšit složení střevní mikrobioty.

Musíme však zdůraznit, že není možné vysadit stávající léčbu Crohnovy choroby a nahradit ji houbami. Je však možné se domluvit se svým lékařem, že zařadíte do léčby houbový preparát. Nebo můžete vyhledat kvalitního praktika čínské medicíny, který vám poradí, jak do léčby houby přidat bez toho, aniž byste okamžitě vysadili léčbu či měnili dávkování. Je možné, že po čase užívání hub se dostanete na nižší dávky léčby, či ji dokonce budete moci vysadit, ale to jen na základě lékařských vyšetření, která prokážou zlepšení.

 

Autor: Moudrá želva

Zdroje:

 1. Chen YH, Shin JY, Wei HM, Lin CC, Yu LCH, Liao WT, Chen DC, Chu CL. Prevention of dextran sulfate sodium-induced mouse colitis by the fungal protein Ling Zhi-8 viapromoting the barrier function of intestinal epithelial cells. Food Funct. 2021 Mar 1;12(4):1639-1650. doi: 10.1039/d0fo02604b.
 2. Ren Y, Geng Y, Du Y, Li W, Lu ZM, Xu HY, Xu GH, Shi JS, Xu ZH. Polysaccharide of Hericium erinaceus attenuates colitis in C57BL/6 mice via regulation of oxidative stress, inflammation-related signaling pathways and modulating the composition of the gut microbiota. J Nutr Biochem. 2018 Jul;57:67-76. doi: 10.1016/j.jnutbio.2018.03.005.
 3. Diling C, Xin Y, Chaoqun Z, Jian Y, Xiaocui T, Jun C, Ou S, Yizhen X. Extracts from Hericium erinaceusrelieve inflammatory bowel disease by regulating immunity and gut microbiota. Oncotarget. 2017 Sep 6;8(49):85838-85857. doi: 10.18632/oncotarget.20689.
 4. Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E. Cytokine Levels After Consumption of a Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSan, in Patients with Crohn's Disease and Ulcerative Colitis in a Randomized Single-Blinded Placebo-Controlled Study. Scand J Immunol. 2016 Dec;84(6):323-331. doi: 10.1111/sji.12476.
 5. Therkelsen SP, Hetland G, Lyberg T, Lygren I, Johnson E. Effect of the Medicinal Agaricus blazei Murill-Based Mushroom Extract, AndoSanTM, on Symptoms, Fatigue and Quality of Life in Patients with Crohn's Disease in a Randomized Single-Blinded Placebo Controlled Study. PLoS One. 2016 Jul 14;11(7):e0159288. doi: 10.1371/journal.pone.0159288.
 6. Førland DT, Johnson E, Saetre L, Lyberg T, Lygren I, Hetland G. Effect of an extract based on the medicinal mushroom Agaricus blazei Murill on expression of cytokines and calprotectin in patients with ulcerative colitis and Crohn's disease. Scand J Immunol. 2011 Jan;73(1):66-75. doi: 10.1111/j.1365-3083.2010.02477.x.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami

Zobrazit Článek

Uklidněte mysl a podpořte emocionální zdraví vitálními houbami
8 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem

Zobrazit Recept

Letní nevařená fermentovaná kaše s meruňkami a rybízem
30 min

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl

Zobrazit Článek

Akupunkturní léčba problémů s erekcí – 1. díl
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.