Cvičení při sedavém zaměstnání


Práce v kanceláři s sebou přináší dlouhé hodiny strávené u počítače, vsedě, za stolem.

Určitě vám nebudeme říkat převratnou novinku, že sedavé zaměstnání není pro naše tělo příliš vhodné. Dlouhému sezení se přičítají různé problémy, například zvýšené riziko vysokého krevního tlaku a cukru v krvi, abnormální hladina cholesterolu, a dokonce i vyšší riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Dlouhodobé sezení, zejména při špatném držení těla, způsobuje, že se zkracují hýžďové svaly, tuhnou kyčle a omezuje se jejich pohyblivost, což má za následek bolest v dolní části zad.

Podle tradiční čínské medicíny nadměrné sezení poškozuje svaly a slezinu

Slezina hraje významnou roli v souvislosti s obranyschopností organismu a má velký vliv i na celkovou vitalitu člověka. Značně zatěžující je pro ni mimo jiné i nepravidelný životní styl a nedostatek pohybu, zejména ve spojení se sedavým zaměstnáním. Slezina doslova nesnáší sezení. Proto se musíte hýbat, aby se hýbala s vámi. Ideální pro rozpohybování sleziny je svižná chůze, taichi nebo jóga. Na druhou stranu ani příliš velká tělesná námaha, náročný sportovní režim apod. nejsou pro slezinu z dlouhodobého hlediska vhodné, zejména u žen. Velmi intenzivní pohyb vyčerpá z těla příliš krve a energie Qi a slabá slezina nestíhá v dostatečně krátké době tento stav obnovit.

Abyste se vyhnuli některým negativním účinkům kancelářské práce, je tedy nutné zařadit do svého programu i čas na přiměřené pohybové aktivity. Pracovní život každého z nás je ale jiný, takže to, co vyhovuje vám a vašemu rozvrhu nebo pracovním nárokům, nemusí vyhovovat jinému člověku. A víme z vlastní zkušenosti, že udělat si čas na cvičení vyžaduje mimořádné úsilí. Abyste na něj během dne nezapomínali, nastavte si třeba připomínku v mobilu. Zkuste ho brát vážně téměř jako domluvenou schůzku. Přiřadíte mu tím prioritu, a když si pak v kalendáři zablokujete čas na pravidelné cvičení a objeví se zároveň i jiná událost, lépe se vám podaří vyhodnotit, zda stojí za to vaši tělesnou aktivitu vynechat nebo ji přeložit na jindy.

Prevencí zdravotních potíží způsobených sedavým zaměstnáním jsou i protahovací cvičení. Krátkou pauzu je vhodné si dopřát ideálně každou hodinu. Některé cviky lze je vyzkoušet přímo u stolu a nezaberou vám víc než pár minut. Nejčastější problémy jsou spojené se statickou zátěží páteře, především v krční a bederní oblasti. Pro uvolnění krční páteře zkuste protahování krku se záklony a předklony hlavy a jemné otáčení a kroužení hlavou. Zkuste přidat i protahovací cviky ramen, a to vše přispěje k uvolnění svalstva a zbaví vás tak nepříjemného pocitu ztuhlosti poblíž lopatek a šíje.

Na ztuhlé prsty a bolavé ruce pomáhá kroužení zápěstím a předloktím. Zapomínat byste neměli ani na nohy. Při dlouhém sezení často dochází k horšímu prokrvení dolních končetin. To může vést k otokům a zvyšuje riziko vzniku křečových žil. Jednoduché cviky chodidly vedou k rozpohybování lýtkových svalů. Můžete třeba kroužit kotníky nebo přešlapovat z paty na špičku. 

Tip: Vždy myslete na to, že je důležité správné držení těla, a to i při sezení. Pokud sedíte shrbení, vaše cvičení nebude správně fungovat.

Cvičení při sedavém zaměstnání 2

Světová zdravotnická organizace doporučuje pohyb o střední intenzitě minimálně 30 minut 5x týdně nebo 3x týdně 20–25 minut pohybové aktivity vysoké intenzity. Tento pohyb by měl doplnit běžnou denní aktivitu o mírné intenzitě. Zdá se vám to nemožné? Zkuste se zamyslet, jak byste mohli pohyb dostat do svého časového harmonogramu. Máme pro vás pár nápadů:

  • Součástí každodenní kancelářské rutiny jsou také schůzky. Zkuste kolegy požádat, abyste se mohli při schůzce projít. Zavedete zdravý způsob kancelářské práce přínosný pro všechny zúčastněné.
  • Během hodinové polední pauzy choďte na procházky, můžete se donutit jít na oběd co nejdelší trasou. Pokud nepracujete daleko, můžete chodit i do práce a z práce pěšky.
  • Choďte po schodech, nejezděte výtahem. I eskalátor v metru jde vyběhnout.
  • Cestou z práce se zastavte v posilovně, bazénu nebo jógovém centru, každých 30 minut se počítá.

Pokud nejste příznivci posiloven a veřejných sportovišť, najděte si aktivity, které vás baví a které vás dostanou na nohy a ven z domu. Mezi možnosti, které stojí za zvážení, patří pěší turistika v přírodě, jízda na kole, plavání nebo třeba jen hraní si s dětmi v parku. Jakkoliv může být vaše kariéra uspokojivá, pamatujte, že sedavá povaha práce vám může přinést mnoho zdravotních problémů. Naštěstí tělesná aktivita dokáže z velké části tyto problémy potlačit a nevýhody sezení za stolem po většinu dne eliminovat. Projděte se na chvíli venku a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Anebo vstaňte a jděte jen někoho pozdravit.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?

Zobrazit Článek

Jak se v létě zchladit a neublížit Slezině?
4 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.