Deset skupin potravin, které zapínají samoléčivé mechanismy těla


V této kapitole si představíme deset nejzdravějších skupin potravin, které by neměly chybět denně v našem jídelníčku. Jsou zdrojem živin, bez kterých se náš organismus neobejde a jejich dennodenní příjem je základní podmínkou pro udržení zdravého fungování všech biologických mechanismů našeho těla, včetně těch omlazovacích a léčivých. Potraviny si seřadíme posloupně podle jejich důležitosti pro naše zdraví.

1. ZELENÁ LISTOVÁ ZELENINA, KLÍČKY, DIVOKÉ BYLINY:

Listová zelenina se řadí do skupiny makroživin - sacharidů. Patří sem např. polníček, špenát, mangold, dubáček, lolo-roso, rukola, listový a ledový salát, ale stejně tak pampelišky, kopřivy, jitrocel, jahodník a spousta dalších jedlých divokých bylin volně rostoucích, stejně jako některé druhy jedlých listů stromů. Listová zelenina neobsahuje téměř žádné škroby, proto konzumované množství je neomezené. Pro tuto skupinu zeleniny je typická zelená barva, která je zdrojem chlorofylu.

 

CHLOROFYL  A JEHO OZDRAVNÉ ÚČINKY:

Chlorofyl je zázračnou substancí v listové zelenině. V rostlinách zajišťuje fotosyntézu (výrobu kyslíku), proto je tolik zásadní pro život všech organismů na této planetě. Chlorofyl svou molekulovou stavbou je podobný hemoglobinu, který je zodpovědný za transport kyslíku z plic do buněk po celém těle. Podobnou funkci má i chlorofyl, účastní se okysličování krve a pomáhá zvýšit kvalitu a množství červených krvinek. Ale tím zdaleka jeho ozdravné účinky nekončí. Podílí se na čištění krve od plaků, toxínů, plísní a kvasinek.   Je to extrémně silný antioxidant a zpomaluje proces stárnutí. Působí silně protizánětlivě, což může být účinná prevence mnoha onemocnění, které jsou se zánětem spojené. Má velmi blahodárný vliv na složení střevního mikrobiomu. Tak, jak čistí krev od patogenů, podobně pracuje i ve střevech. Úklidem střevního prostředí pomáhá posílit imunitní systém.

 

ŽIVINY V LISTOVÉ ZELENINĚ:

Zelená listová zelenina kromě chlorofylu obsahuje vitaminy skupiny B1 – B6, kyselinu listovou, vitamin C, K, antioxidanty v podobě flavonoidů a celou paletu minerálů, včetně vlákniny, která je potravou pro zdravý střevní mikrobiom. Denně bychom měli sníst min.1-2 pěsti listové zeleniny. Listovou zeleninu doporučuji konzumovat především v syrové podobě, jako saláty se zálivkou z jablečného octa, olivového oleje, se solí, pepřem a medem. Můžeme ji také přidávat do smoothie a nebo ji dokonce šetrně tepelně upravovat ve wok pánvi. V zimních měsících, kdy je kvalitní listové zeleniny nedostatek, doporučuji užívat zelené potraviny, jako jsou chlorella, spirulina, moringa oleifera nebo zelený ječmen.

 

POHLED  TCM  NA LISTOVOU ZELENINU:

Z pohledu TCM listová zelenina posiluje YIN KRVE, což přispívá k jejímu kvalitnímu naředění. Dobře naředěná krev je z pohledu TCM zásadní podmínkou pro kvalitní roznášku živin po celém těle.

Balanced,Nutrition,Concept,For,Clean,Eating,Flexitarian,Mediterranean,Diet.,Assortment

2. KOŘENOVÁ ZELENINA:

Kořenová zelenina je typickým reprezentantem zdravých sacharidů. Obsahuje škroby, které jsou v těle metabolizovány na cukry a slouží jako zdroj rychle využitelné energie. Vedle škrobů obsahuje kořenová zelenina velké množství vody a mikroživin v podobě flavonoidů – antioxidantů, minerálů, vitaminů a vlákniny. Do skupiny škrobové zeleniny řadíme brambory, červenou řepu, mrkev, petržel, celer, pastiňák, dýni, ale i ředkev a ředkvičky, které obsahují škrobu výrazně méně. Bez nadsázky je kořenová zelenina nejzdravější přílohou na našem talíři. Kořenovou zeleninu můžeme péct v troubě na bylinkách s olivovým olejem nebo z ní připravíme různé druhy pyré anebo ji jednoduše ji orestujeme na pánvi. Jakákoliv úprava je velmi chutná a v kombinaci s luštěninami či rybou, sýrem nebo masem je velmi zdravým a dobře vyváženým pokrmem.

 

POHLED TCM NA KOŘENOVOU ZELENINU:

Z pohledu pětielementové kuchyně a TCM je škrobová zelenina ceněna velmi vysoko pro její schopnost harmonizovat střed (trávení) díky sladké chuti. Protože je termicky neutrální, velmi dobře vyrovnává v těle energetické nerovnováhy a je skvělým zdrojem Qi a postnatální energie. Jídla z kořenové zeleniny patří mezi nejvíce harmonizující. Pětilementová kuchyně doporučuje polévky z kořenové zeleniny a jídla z jedné pánve, do kterých můžeme kořenovou zeleninu snadno zakomponovat a konzumovat ji po celý rok.

 

OSTATNÍ DRUHY ZELENINY:

Vedle listové a škrobové zeleniny jistě nemůžeme opomenout další druhy, jako jsou košťálová a cibulová zelenina s vysokým podílem léčivé síry a letní zelenina jako rajčata, papriky, cuketa, lilek a další. Druhy konzumované zeleniny bychom měli přizpůsobit ročnímu období. Kořenová zelenina je díky jejím termickým vlastnostem vhodná po celý rok. Co je při konzumaci zeleniny nejdůležitějším pravidlem? Druhová pestrost!

 

        DENNĚ BYCHOM MĚLI KONZUMOVAT 4 PĚSTI JAKÉKOLIV ZELENINY

3. BOBULOVÉ OVOCE:

Mnoho lidí trpí intolerancí na ovocný cukr - fruktózu. Na vině jistě není ovoce, nýbrž nadměrná konzumace průmyslových potravin slazených fruktózou (limonády, softdrinky, sladkosti). Fruktóza nezvyšuje hladinu krevního cukru jako glukóza, za to se metabolizuje  v játrech na tuky a přispívá k jejich tukovatění. Proto ani ovoce nemůžeme jíst v neomezeném množství. Existuje ale druh ovoce s nízkým podílem glukózy a fruktózy, který patří mezi nejzdravější ovoce vůbec. Ano, jde o bobulové ovoce, které navíc obsahuje obrovské množství léčivých flavonoidů v podobě rostlinných barviv. Flavonoidy působí v těle jako silné antioxidanty, které omlazují přes likvidaci volných radikálů, jsou protizánětlivé, mají protinádorový účinek a posilují zdraví srdce. Mezi bobulové ovoce patří maliny, ostružiny, borůvky, jahody, angrešt, rybíz, aronie, ale také goji. Toto ovoce se hodí do smoothie nebo z něho můžeme připravovat lahodné dezerty. Doporučuji si v létě udělat zásoby na zimu zmražením.

 

POHLED TCM NA BOBULOVÉ OVOCE:

Bobulové ovoce podobně jako listová zelenina buduje YIN KRVE. Díky červené barvě harmonizuje kardiovaskulární aparát.

 

         DENNĚ BYCHOM MĚLI KONZUMOVAT 2 PĚSTI JAKÉHOKOLIV OVOCE

Hands,Holding,Fresh,Berries

4. BYLINKY A KOŘENÍ:

Těžko najdeme léčivější potraviny, než jsou bylinky a koření. Nejen, že jsou zdrojem důležitých vitaminů a minerálů, ale obsahují také flavonoidy a esenciální oleje, které se využívají tisíce let v přírodním léčení. Jedním z nejznámějších koření je KURKUMA, která obsahuje barvivo kurkumín se silným protizánětlivým a protinádorovým účinkem. Kurkumín čistí krev, ničí plísně a kvasinky a posiluje trávení, prospívá játrům a žlučníku. Kurkuma by měla být součástí každého pokrmu, který si připravíme. Dalším léčivým kořením s mnoha terapeutickými účinky je ZÁZVOR. Je velkým pomocníkem při trávení. Skvělým kořením je také SKOŘICE (CEJLONSKÁ), která snižuje hladinu krevního cukru a posiluje imunitu. Výčet léčivého koření by mohl být opravdu dlouhý, proto se nebojte při vaření s kořením experimentovat. Všude se hodí, je to jen na Vaší fantazii. Stejně léčivé jako koření jsou i bylinky. Při vaření je můžeme kombinovat s kořením. Bylinky mají protizánětlivý, protinádorový, antivirový a antibakteriální účinek, posilují trávení. Hodí se proto nejen do pokrmů, ale mohou se také cíleně terapeuticky využít v podobě esenciálních olejů.

 

POHLED TCM NA BYLINKY A KOŘENÍ:

Pětielementová kuchyně využívá bylinky a koření z pohledu termického účinku. Čerstvé bylinky posilují Yin krve, mají yinující účinek. Jsou vhodné zařazovat při převaze yangové energie v těle nebo v rámci letního období. Naopak koření a sušené bylinky mají yangující účinek, dynamizují, roztáčejí energii. Doporučitelné jsou při nedostatku yangové energie, tedy při převaze yinu v těle. V rámci ročního období jsou důležité obzvláště na podzim a v zimě.

5. OBILNINY A PSEUDOOBILNINY:

V době, kdy všichni hovoří o Low Carb dietách, jsou vůbec obilniny ještě aktuální?

Je dobré připomenout, že obilniny před tisíci lety byly naší hlavní obživou. Ani v současné době není sebemenších pochyb o jejich zásadním významu pro naše zdraví. Obilniny podobně jako ovoce a zelenina patří do skupiny sacharidů. Jsou zdrojem energie pro naše tělo a současně přinášejí důležité mikroživiny, jako jsou vitaminy B1-B6, C, vápník, hořčík, železo, zinek, draslík, selen, prebiotika. Protože obilniny i pseudoobilniny obsahují pro naše tělo nestravitelné antiživiny, je důležité je podrobit dvoudenní fermentaci s probiotiky. Díky mléčnému kvašení a působení enzymů se antiživiny rozkládají a obilniny se stávají pro naše trávení bezpečné. Z lepkových obilnin jsou doporučitelné: kamut, jednozrnka, dvouzrnka, špalda, žito, ječmen. Z bezlepkových druhů doporučuji zařadit rýži, pohanku, jáhly a quinou.

 

POHLED TCM NA OBILNINY A PSEUDOOBILNINY:

Pro pětielementovou kuchyni jsou obilniny a pseudoobilniny jednou z nejdůležitějších skupin potravin, které využívá pro různé terapeutické kúry. Např. rýže a pseudoobilniny jsou hlavní bází detoxikačních kúr podle TCM. Lepkové varianty obilnin zase doplňují yin krve, který je důležitý posilovat u žen v klimakteriu. Protože obilniny a pseudoobilniny vaříme ve vodě, jsou lehce stravitelné, a proto jsou daleko vhodnější variantou než suché chlebové pokrmy, které naše trávení zatěžují. Jídla z obilnin jsou velmi harmonizační, posilují střed a jsou zdrojem postnatální energie. Doporučitelné jsou fermentované obilné kaše, jídla z jedné pánve, kde můžeme obilniny přidávat do zeleniny společně s bílkovinou a nebo jako zavářku do zeleninových polévek.

6. SEMENA A OŘECHY:

K ořechům a semenům často přistupujeme jako k doplňkovým potravinám, přitom je tolik důvodů, proč bychom je denně měli konzumovat. Např. paraořechy, lískové a vlašské ořechy obsahují hodně železa a chrómu. Právě nedostatek těchto dvou prvků v těle souvisí s chronickou únavou a vyčerpáním. Pokud kombinujeme tyto ořechy s ovocem bohatým na vitamin C, jsou výše uvedené ořechy doslova životabudičem. Vlašské, lískové ořechy a mandle jsou ochranou proti Alzheimerově chorobě. Tyto ořechy výrazně posilují nervový systém, zlepšují náladu a koncentraci. Ořechy obsahují antioxidanty jako např. vitamin E, které chrání před volnými radikály zodpovědnými za zrychlené stárnutí.

Především vlašské ořechy, lněná, konopná a dýňová semínka obsahují omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou důležité pro játra a jejich detoxikační činnost, ale stejně tak pro zdravý nervový a kardiovaskulární systém. Dalším důvodem, proč denně konzumovat semena a ořechy, je vysoký podíl bílkovin. Např. mandle obsahují až 25 % bílkovin, vlašské ořechy 14 % a lískové ořechy 12 % bílkovin. Ořechy obecně mají velmi dobrý podíl esenciálních aminokyselin lysinu a argininu, které jsou důležitými stavebními aminokyselinami pro komplexní bílkoviny.

 

JAK OŘECHY A SEMENA SPRÁVNĚ KONZUMOVAT:

Většinu ořechů a semen, s výjimkou kešu, makadamových ořechů, pistácií a vyloupaných mandlí, doporučuji namáčet se špetkou soli přes noc. Solí aktivujeme enzymy, a díky tomu jsou dobře stravitelné. Namočené ořechy s ovocem jsou velmi zdravou svačinou. Ořechy a semena skvěle doplňují v ranních kaších bílkoviny a zdravé oleje. Namočená semena – lněná, konopná nebo chia, můžeme přidávat do smoothie. S ořechy a semeny můžeme také za nízkých teplot vařit. Při konzumaci semen a ořechů je velmi důležité střídat druhy.

 

POHLED TCM NA OŘECHY A SEMENA:

Ořechy a semena řadíme k elementu země, tedy mezi potraviny se sladkou chutí a jsou termicky neutrální. Díky tomu dobře doplňují Qi a mají harmonizující účinek na tělo. Jsou vhodné pro celoroční konzumaci.

7. LUŠTĚNINY:

Luštěniny řadíme mezi rostlinné bílkoviny, přestože obsahují také sacharidy. Díky tomu jsou živinově velmi vyvážené a dobře stabilizují krevní cukr. Podobně jako obilniny mají vysoký podíl vitaminů B1-B6, minerálů a jsou bohatým zdrojem prebiotik. Luštěniny jako obilniny obsahují antiživiny poškozující naše trávení, proto je důležité luštěniny také fermentovat. Doporučuji dvoudenní fermentaci ve vodě s 1-2 lžícemi soli. Následně dobře propereme a vaříme se lžičkou jedlé sody doměkka. Z luštěnin doporučuji především malé varianty, jako jsou čočka, fazole adzuki, mungo, cizrna a hrách. Loupanou červenou čočku půlenou není potřeba fermentovat, stačí jen důkladně propláchnout. Luštěniny doporučuji přidávat do zeleninových polévek jako zdroj kvalitní bílkoviny či do jídel z jedné pánve.

 

POHLED TCM NA LUŠTĚNINY:

Luštěniny vedle obilnin jsou další skupinou velmi terapeuticky významných potravin. Doplňují Qi ledvin a jsou skvělým zdrojem postnatální energie. Protože jsou termicky neutrální, dobře vyrovnávají v těle energetické nerovnováhy, a proto jsou vhodné k celoroční konzumaci. Jsou velmi doporučitelné pro jarní detox kúry, společně s obilninami a zeleninou.

8. FERMENTOVANÉ POTRAVINY:

Fermentace se také označuje jako „studené vaření“. Přes mléčné bakterie vylepšujeme vlastnosti potravin. Nejen, že se více jak stonásobně navyšují hodnoty mikroživin v potravinách přirozeně obsažených, ale navíc se fermentované potraviny stávají velmi dobře stravitelné a jsou zdrojem velkého množství probiotik, které tzv. omlazují střevní mikrobiom. Vedle fermentace obilnin a luštěnin doporučuji si připravovat doma kvašenou zeleninu jako pickles, kvašené zelí, pálivé kimchi. Určitě by neměl chybět domácí kefír z tibetských houbiček, tibi vodní kefír nebo kombucha. Toto studené vaření by mělo být samozřejmou součástí každé zdravé kuchyně.

 

POHLED TCM NA FERMENTOVANÉ POTRAVINY:

Fermentované potraviny posilují Yin krve a harmonizují oblast jater.

9. OMEGA-3 A OSTATNÍ ZDRAVÉ TUKY:

Tato skupina potravin je jednou z nezásadnějších, pokud jde o protizánětlivou stravu. Všechny ztužené tuky a průmyslové oleje jsou silně zánětotvorné. Prioritní postavení mají jednoznačně esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které jsou obsažené v semenech a ořeších. Nejcennější jsou z nich EPA a DHA, které najdeme v rybím oleji, v řasách a v mořském planktonu. Zdroje EPA a DHA doporučuji suplementovat v kvalitních potravinových doplňcích.

 

OSTATNÍ ZDRAVÉ TUKY:

Vedle omega-3 nenasycených mastných kyselin patří do zdravé kuchyně rovněž olivový olej extra panenský lisovaný za studena, který je zdrojem protizánětlivých polyfenolů a omega-9 nenasycených mastných kyselin. Doporučuji používat na teplou i studenou kuchyni. Z dalších doporučitelných tuků v kuchyni je máslo a přepuštěné máslo. Můžeme doplnit panenským kokosovým olejem nebo sádlem.

10. MASO A RYBY Z VOLNÝCH CHOVŮ:

Maso a ryby za předpokladu, že pocházejí z volných chovů, jsou pro tělo vysoce kvalitním zdrojem tolik potřebných bílkovin. Tyto jsou obzvláště důležité pro skupinu lidí patřících mezi rychlé spalovače, jejichž tělo dokáže živočišné bílkoviny velmi dobře využít. Doporučitelná je drůbež z volných chovů, hovězí maso od kraviček, které se pasou volně na pastvinách, zvěřina nebo maso z ryb, volně žijících ve sladkých vodách, jako jsou kapr, pstruh, candát, sumec. Z mořských ryb jsou doporučitelné malé ryby, žijící v chladných severských mořích a oceánech, jako jsou sledi, aljašská treska, makrela, divoký losos nebo sardinky.

 

POHLED TCM NA MASO:

Maso je podle TCM velmi vhodné pro lidi s přebytkem Yinu v těle. Do této skupiny patří lidé, kteří jsou zimomřiví, mají studené končetiny, trpí únavou a vyčerpáním. Právě často jde o ženy, které konzumují velké množství silně zchlazující stravy, v podobě syrové zeleniny a mléčných výrobků.

Set,Of,Food,With,High,Content,Of,Healthy,Fats,And

DALŠÍ DŮLEŽITÁ DOPORUČENÍ K TĚMTO DESETI SKUPINÁM POTRAVIN:

- kvalita stojí na prvním místě

- sezonnost a regionálnost je zárukou bohatého zdroje živin

- důraz na pestrost konzumovaných potravin, která zaručí velký příjem

  různých druhů mikroživin a antioxidantů a současně pečuje o druhově bohatý střevní 

  mikrobiom

- z výše uvedených potravin si skládejte talíř podle PRAVIDLA PĚSTÍ:

 

   1 pěst přílohy (škrobová zelenina nebo fermentované obilniny)

   1 pěst (dlaň bez prstů) bílkoviny (luštěniny, semena, ořechy, maso, ryby)

   2 pěsti neškrobové zeleniny podle ročního období (tepelně upravené nebo syrové)



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

2 KOMENTÁŘŮ
  • Jitka Tomešová Avatar
    Jitka Tomešová

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na důvod pro zařazení kokosového másla, který zrovna protizánětlivých polynenasycených MK obsahuje do 5 % a ani se nejedná o plodinu mírného pásma, aby nám byla "vlastní". Předem moc děkuji za odpověď a těším se na další články a webináře! S úctou, JitT

    Tento příspěvek byl smazán autorem.

    Zobrazit více Zobrazit méně
    • {{ discussionTextLength }} / {{ discussionTextMaxLength }}
    • Ivana Stenzlová Avatar
      Ivana Stenzlová

      Dobrý den, kokosový olej patří jednoznačně do skupiny zdraví prospěšných tuků. Jde o druh rostlinného nasyceného tuku, který tělo emulguje bez zatěžování žlučníku na okamžitý zdroj energie. Navíc má vysoký kouřový bod a při pečení či smažení se nepřepaluje. Já osobně jsem příznivcem raději ghí, ale pro vegany je kokosový olej vhodná alternativa. Jde o kosmopolitní potravinu, stejně jako různé druhy obilovin nebo některých semen a ořechů.

      Tento příspěvek byl smazán autorem.

      Zobrazit více Zobrazit méně
      • {{ discussionTextLength }} / {{ discussionTextMaxLength }}
Přejít do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.