Diagnostika dotazováním


Diagnostika dotazováním patří mezi 5 základních diagnostických metod v tradiční čínské medicíně. Chtělo by se říct, že je to ta nejdůležitější diagnostika, která nám přinese nejvíc informací, ale nemusí to být pravdou. Ano, dotazováním se spoustu informací o člověku dozvíme, dotazování nás může navést ke správné diagnóze a někdy může být dostatečné i samo o sobě. Ale ne vždy. V některých případech máte na základě rozhovoru jasno o tom, co se v člověku odehrává, ale jakmile se podíváte na jazyk a odeberete pulz, zjistíte, že Váš dosavadní názor budete muset zcela nebo částečně přehodnotit.

Úvodem bych tedy řekla: diagnostiku dotazováním je vhodné používat vždy, ale nespoléhat se jen na ni. Diagnostika dotazováním nás dovede k příčinám potíží našeho klienta a k určení obrazu nemoci, kterým trpí, pulz a jazyk jsou ale těmi metodami, které naše úsudky z dotazování potvrdí.

Obecně je dotazování rozhovorem mezi terapeutem a vyšetřovaným, který nám poskytne širší obraz o tom, co se v těle klienta děje a proč se to tam děje. Na některé otázky nás může navést i naše pozorování, už od chvíle, kdy klienta poprvé uvidíme. Tyto otázky bychom neměli vynechat, je ale dobré mít ustálený postup dotazování, v rámci kterého necháme klienta odpovědět na standardní seznam otázek a přidáme ty, ke kterým nás povede naše pozorování, intuice a rozhovor s klientem.

Historicky se v dotazování vždy vycházelo z tradičních deseti otázek, pomocí kterých projdeme klientovy základní fyziologické funkce, stav jednotlivých částí těla, snášení tepla a chladu a případnou přítomnost a charakter bolesti. V praxi bych ale doporučila využití rozšířené verze, kterou ve své velké knize o diagnostice navrhuje Giovanni Maciocia, CAc, a to využití šestnácti otázek, které zahrnují více aspektů než tradičních 10 otázek.

Mezzi těchto základních 16 otázek tedy patří dotazování na: bolest, jídlo a chuť k jídlu, stolici a moč, žízeň a pití, hladinu energie, hlavu, obličej a tělo, hrudník a břicho, končetiny, spánek, pocení, uši a oči, pocity chladu, horka a výskyt horečky, emocionální symptomy, sexuální symptomy, u žen ženské symptomy a u dětí dětské symptomy.

Všechny tyto aspekty je vhodné u dotazování projít vždy a doplnit pak o konkrétní otázky, ke kterým Vás vzezření, Váš pocit a klientovo povídání zavede.

Cropped,Image,Of,Female,Counselor,Writing,In,Clipboard,And,Smiling

U dotazování je také vždy vhodné myslet na to, že každý klient je jiný. Někdo si nechce stěžovat, a to ani terapeutovi, podělí se tedy s Vámi jen o jeden nejvýznamnější symptom, který ho trápí a o ostatních Vám, pokud se přímo nezeptáte, vůbec neřekne. Může třeba mluvit o tom, že jej bolívá hlava, ale vůbec nezmíní, že má vysoký tlak, cholesterol, mívá řídkou stolici a unavený je, už když ráno vstane z postele.

Stejně tak existují i klienti, kteří Vám naopak popíší všechny jejich symptomy do nejmenších detailů, a to i ty, které by mnoho jiných vůbec nepovažovalo za významné a ani by je nenapadlo je zmínit.

Toto je dobré mít vždy na paměti a řídit dotazování tak, abyste od obou typů dostali podstatné a relevantní informace, zeptali se na vše, co by mohlo být důležité, a zároveň příliš nezabředávali do podrobností tam, kde to není úplně potřeba.

 

Závěrem tohoto úvodního povídání o dotazování považuji za nutné zmínit, že takto dotazování obvykle probíhá při prvním sezení. Při opakovaných sezeních už nebývá tak podrobné, trvá kratší dobu a zaměřujeme se na oblasti, které jsme jako podstatné zjistili ve vstupním vyšetření. Zároveň je ale potřeba se vždy zeptat tak, abyste se dozvěděli, co se od minula změnilo – zlepšilo, ale případně i zhoršilo – a abyste se také dozvěděli, jestli se neobjevil nějaký nový příznak nebo aspekt, který by bylo dobré prozkoumat a uvést do rovnováhy. Na začátku opakovaného sezení tedy otázkami typu „Tak jak jste se měl/a od minula?“ nebo „Co máme ve Vašem zdravotním stavu nového?“ nejspíš nic nepokazíte a můžete se hodně dozvědět.

Autor: MUDr. Petra Uríková



Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.



Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění

Zobrazit Článek

Cesta k aktivnímu životu: Jak se udržet fit a předcházet zranění
7 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Zobrazit Článek

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?
7 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Melounový salát se sýrem feta a mátou

Zobrazit Recept

Melounový salát se sýrem feta a mátou
30 min

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Zobrazit Video

Sladká past: Jak bílý cukr sabotuje vaše zdraví

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.