Dítě přestává jíst


Také se snažíte svému dítěti naservírovat na talíř jen to nejlepší, ale vaše ratolest má na to, co chce jíst, úplně jiný názor? Pokud už je vůbec ochotné něco spolknout, vyžaduje jen nezdravé „junk foods“ potraviny nebo sladkosti a čas strávený u stolu se tak pro vás stává noční můrou?

Fakt je ten, že jednostranné stravování, zaměřené hlavně na sladkosti před a po jídle, může u dítěte zvyšovat riziko nedostatku vlákniny, kyseliny listové a vitaminu C a E. Ty mohou vést k zažívacím potížím a slabší imunitní reakci. Podívejte se s námi na možné příčiny vybíravého stravování u dětí a tři způsoby, jak zlepšit jejich chuť k jídlu.

Vybíravost v jídle může být dána tím, že dítě není ochotné jíst potraviny, které mají neznámé barvy, tvary, velikosti nebo textury. Někdy se u dětí dokonce vyskytuje neofobie z jídla. Popisuje se jako odmítání dítěte zkoušet nové potraviny. Tyto dvě poruchy jsou spojeny s úzkostí a pocity znechucení. Často za ně bohužel může styl výchovy. Rodiče, kteří striktně určují, jaké potraviny dítě může, nebo nemůže jíst, nebo příliš úzkostlivě řeší, jak a co dítě jí, mohou své děti paradoxně od jídla odradit anebo mu vypěstovat k jídlu odpor. Dítě se může stát vybíravým, pokud je nuceno jíst pouze zdravé jídlo nebo dojídat úplně vše, i když už je syté. Podle tradiční čínské medicíny se v důsledku stresu u dítěte může projevit stagnace jaterní Qi nebo nedostatek sleziny a žaludku.

Dalším problémem může být i spojení nevhodného stravovacího prostředí a nezdravých návyků. To může způsobit, že dítě bude náchylné k problémům, jako jsou nechutenství a zažívací potíže. Špatné stravovací návyky často zhoršují schopnost sleziny a žaludku transportovat a přeměňovat látky.

Mohou existovat i jiné důvody, proč vaše dítě nejí. Mezi ně patří gastrointestinální potíže, jako jsou zažívací obtíže, reflux kyselin, nadýmání břicha, zácpa nebo průjem. Svou roli hraje také genetika a sociální a environmentální vlivy. Pokud tedy vaše dítě odmítá jíst, zvažte, zda ho nenechat vyšetřit, abyste zjistili, co je příčinou vašeho problému.

Máme pro vás ale i dobrou zprávu. Na druhou stranu; je zcela normální, že dítě prochází fází, kdy je v jídle více vybíravé. Nemá ještě plně vyvinuté chuťové vjemy a může se mu zdát, že cokoli, co není sladké, chutná mdle nebo hořce. Existuje mnoho různých způsobů, jak se s tím vypořádat. Opravdu lze dopřát dítěti takovou stravu, která mu bude chutnat a zároveň získá potřebnou výživu, aniž byste ho nutili dojídat talíř brokolice nebo mu ustupovali a nechali ho sníst k večeři dort.

Zaprvé mějte na paměti, že pro některé děti může být velkým problémem struktura bílkovinných potravin nebo potravin se slizkými semínky. Dětem, které nemají rády vláknitost masa, ho můžeme jednoduše namlít a následná příprava nugetek, masových kuliček, placiček nebo polévek je celkem snadné východisko. Je to mnohem zdravější varianta, než jíst stále dokola jen sýr, tekuté proteinové koktejly nebo dokonce úplné vynechání bílkovin. Možná budete překvapeni, že vaše dítě začne jíst i ryby, a domácí rybí prsty a lososové placičky se pro něj stanou oblíbeným jídlem. A nezapomeňte, že příprava potravin v různých tvarech může být zajímavým způsobem, jak zvýšit chuť dítěte k jídlu.

Dítě přestává jíst 2

Zadruhé, při vaření používejte i různé koření, aby zelenina chutnala zajímavě. Pokud má vaše dítě rádo pizzu, můžete experimentovat s používáním italských bylinek na výrobu domácích rajčatových a zeleninových omáček, ale i k masu. Italské bylinky, jako je oregano, také povzbuzují chuť k jídlu a posilují trávení. Chcete-li uspokojit chuť na sladké, upečte nebo uvařte sladké brambory a přidejte skořici, máslo z farmy, mořskou sůl a kopeček syrového medu od místního včelaře. Tyto sladké brambory jsou také skvělou potravinou, kterou můžete dát dítěti s sebou do krabičky na svačinu.

A zatřetí, nevyčítejte svému dítěti, že je vybíravé. Toto označení by se mohlo stát sebenaplňujícím proroctvím, které pak může přerůst ve skutečný problém. Místo toho dítěti jednoduše vysvětlete, že jeho chuť se stále vyvíjí a co mu minulý týden možná nechutnalo, už tento týden chutnat může. Požádejte své dítě, aby ze všeho ochutnalo alespoň dvě sousta. Pokud mu jídlo chutná, zjistěte proč. Co je na jídle lákavého? Líbí se mu struktura? Stejně tak získejte zpětnou vazbu, pokud mu určité jídlo nechutná. Vypadá nechutně? Je konzistence slizká nebo nějakým způsobem nevábná? Možná budete překvapeni, co všechno se od dítěte dozvíte, pokud se budete správně ptát. Možná pak doba strávená u jídla nebude tak vyčerpávající pro obě strany.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku


Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Zobrazit Video

Signály z nitra: Jak vnímat varovné signály našeho těla

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě

Zobrazit Článek

Jak správně pečovat o pokožku nejen v létě
3 min

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu

Zobrazit Článek

Akutní zánět středního ucha: Jak na rychlou úlevu a prevenci návratu
5 min

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.