Domácí jógová praxe. Ano, či ne?


Váháte, zda cvičit jógu doma, nebo ve studiu? Obojí má své výhody i nevýhody. Studiové lekce jógy jsou většinou lepší pro praktikující, kteří s jógou začínají, a pro jogíny, kteří mají rádi společenské prostředí. Pokud už se trefí do vašich časových preferencí, vyžadují více času na dojíždění, a také jsou finančně náročnější než domácí praxe. Oproti tomu jógu doma si můžete maximálně přizpůsobit vlastním časovým nebo momentálním potřebám. Nevyžaduje dojíždění a při dobré sebedisciplíně může vést k pravidelnější a stabilnější jógové praxi. 

Výhody jógy doma

Praktikování jógy doma má nesporné výhody. Pohodlí, časovou flexibilitu, nižší finanční náročnost, soukromí a klid. Máte-li dost zkušeností, pak možná nebudete potřebovat vedení. Pokud vám ale občas chybí motivace a jste raději vedeni, existují i online lekce, které si můžete zapnout v pohodlí vašeho domova. Jóga se vepsala také do tradičních médií a spousta kvalitního obsahu je k nalezení i v knihách.

To, jestli jedinec doma cvičí, je samo o sobě směrodatnějším ukazatelem zdraví než například frekvence navštěvovaných lekcí ve studiu nebo léta zkušeností. Účast na hodinách může být důležitá pro učení se - jak doma praktikovat (Friedmann, Bevans, Thomas; 2012). Ne nadarmo se říká, že 60 % jógy by mělo tvořit samostudium. 

 

V rytmu vlastního dechu

Rychle, nebo naopak velmi pomalu? Yinová lekce nebo dynamická vinyasa? Ashtanga flow nebo tři pozdravy slunce? Ve studiu se málokdy přesně trefí do vašeho rozpoložení, proto je dobré učit se rozumět potřebám svého těla a umět je pak při domácí praxi zohledňovat.

Dobrou zprávou je potvrzení vědců, že pomalé dýchání se stejnou dobou nádechu a výdechu se jeví jako jedno z nejúčinnějších a nejjednodušších. Zvyšuje citlivost srdečního baroreflexu, klesá s ním krevní tlak, zmírňují se pocity úzkosti a zlepšuje se okysličení těla. Tato zjištění by mohla mít význam pro jedince s citlivým srdcem nebo hypertenzí (Bernardi; 2013).

 

Lekce, na kterou nejde přijít pozdě

O vás, pro vás. I když by to mělo znamenat cokoliv. Například zůstat v ásaně po delší dobu nebo se zaměřit jenom na dechová cvičení či meditaci. Místo dojíždění máte déle na to – zaměřovat svoji pozornost jinam, a strávit tak více času na podložce. Lekce má navíc jen tolik minut, kolik chcete. Online videa jsou tedy skvělá pro ty, kteří nemají moc času nebo mají velmi proměnlivý denní program.

 

Pracujete na disciplíně

Slovo disciplína v lásce mnoho lidí nemá. Už jen název knihy, která je připisována Pataňdžalimu: Jóga: disciplína svobody, leckoho zarazí. Však i slovo jóga (yoga) pochází ze stejného sanskrtského kořene jako slovo jho (yoke); což znamená zapřažení do určité disciplíny nebo způsobu života. Pravidelná domácí praxe, ranní nebo večerní rituál, vám dodá pocit stability, jistoty, pocit „zabydlení se“ ve vlastním těle nezávisle na okolním prostředí (Patañjali, Barbara Stoler Miller; 1996).

Domácí praxe jógy 2

Nevýhody jógy doma

Praxe doma má samozřejmě i své nevýhody. Doma nemusíte mít veškeré vybavení jógového studia, včetně zkušeného lektora a jeho cenné zpětné vazby. Navíc, člověk přichází o pocit komunitního setkávání s podobně smýšlejícími lidmi a benefity harmonizujícího prostředí studia.

 

Špatné návyky

Pokud cvičíte pouze doma, časem si můžete vytvořit některé špatné návyky . V začátcích se stává, že studentům chybí síla a pocit uvědomění si vlastního těla k dosahování správného zarovnání. Bez vedení může docházet k přivlastňování těchto návyků, které mohou následně vést k bolestem. Dále je také pravděpodobné, že vás strach nebo pohodlí bude držet zpátky, což by mohlo brzdit váš růst.

 

Důležitost mít lektora 

Pokud je na vedené lekci méně lidí, obvykle vás zkušení učitelé jógy dokáží odborně provést každou jógovou pozicí, upozornit na potřebné modifikace nebo najít alternativy vhodné právě pro vás. Není vaše chyba, pokud jste v józe nováčkem a občas tápete, co se kterým termínem rozumí, abyste jej mohli vhodně provádět. Lektor rozpozná běžné chyby, kterých se studenti často dopouštějí, a dokáže na ně včas upozornit. V neposlední řadě vám lektor pomůže najít motivaci a povzbudit vás, což je mnohem snazší, pokud jste obklopeni pozitivní energií.

 

Hloubková relaxace

Studia jsou navržena tak, aby pomáhala v načerpávání nových sil a harmonizovala naše smysly. Běžně je při vedené relaxaci zaznamenáno významné snížení spotřeby kyslíku, zvýšení dechového objemu a snížení srdeční frekvence (Vempati, Telles; 2000). Vykouzlení podobné atmosféry je doma náročné. Navíc může být často přerušována vnějšími faktory, jako jsou doručovací služby, nutkání upravovat interiér, děti či spolubydlící. Návštěva lekce ve studiu nabízí chvíli, kdy můžete být 100% sami se sebou bez rušivých vlivů okolního prostředí mimo rodinné povinnosti.

 

 

Domácí praxe ano, ale…

Závěrem můžeme říci, že jógová praxe doma je určitě úžasný dar, kterým se můžete obdarovávat prakticky denně. Nicméně, aby dárek dobře sloužil, pak musíte mít základy, ze kterých budete při svých domácích chvílích čerpat a rozvíjet je. Obecně můžeme říci, že jóga doma bez učitele je nejlepší pro ty, kteří už mají s jógou nějaké zkušenosti, vědí, jak pracovat se svými predispozicemi a dokáží si jednotlivé prvky personalizovat k obrazu svému. Jak při domácí skupinové online lekci s lektorem nebo intuitivní (nevedené) praxi, disciplína a správná motivace nám mohou poskytnout maximální časovou flexibilitu a rozmanitost.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ lekce, nezapomínejte na svoji motivaci a radost z možnosti udělat si čas sami pro sebe. Ba co více, obdarovávat se těmito vzácnými momenty pravidelně. Při výběru lekce jógy je nejdůležitější zvážit, zda bude vyhovovat vašim potřebám, což se také může v průběhu času měnit. A co se hýbe, to je zdravé. Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie

Zobrazit Článek

Co udělá váš milovaný šálek kávy se srdcem? Překvapivé výsledky studie
7 min

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci

Zobrazit Článek

Detoxikujte na jaře Játra, podpoříte jejich správnou funkci
4 min

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Zobrazit Článek

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl
10 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?

Zobrazit Článek

Je žampion novou nadějí při léčbě novorozenecké žloutenky?
2 min

Sezamové low carb bulky

Zobrazit Recept

Sezamové low carb bulky
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.