Důležitost rituálů


Než se pustíme do vysvětlení toho, proč jsou pro nás rituály důležité, měli bychom si především říci, že můžeme rozlišovat dva hlavní typy rituálů. První typ jsou rituály pravidelné, druhý typ jsou rituály přechodové. Oba tyto typy mají svoji nezaměnitelnou roli v našich životech a my je v tomto článku prozkoumáme.

Pravidelné rituály v sobě skrývají obrovskou škálu možností a směrů. Oslava narozenin, vánoční zvyklosti, každonedělní oběd s rodinou nebo návštěva kostela, to všechno spadá pod pravidelné rituály. Ale stejně tak rituály sportovců před vrcholovým výkonem, každodenní ranní káva, dokonce i čtení novin na záchodě je opakovaný rituál. K čemu je nám něco takového dobré? Tyto pravidelné, opakující se činnosti jsou pro nás kotvou, uzemněním, vodítkem v životě. Na některé z těchto rituálů se těšíme, na některé se soustředíme, jiné nás jen uvolňují z napětí. Jsou pro nás připomínkou periodicity času a pomáhají nám překonávat náročné životní etapy i stresy každodenního života. Každý najdeme ve svém životě velikou řadu takových rituálů, někdy jsou více viditelné, někdy skryté, ale jsou pevnou součástí našeho času na Zemi. I proto jsou tyto pravidelné rituály součástí každého světového náboženství. Věřícím dodávají zmiňovanou kotvu, která je ovšem zároveň více a více připoutává k danému náboženskému směru.

Happy,Multi-generation,Family,Gathering,Around,Dining,Table,And,Having,Fun

Druhým typem jsou rituály přechodové. Těmi mohou být rituály obřadní (například svatba, pohřeb, inaugurace), nebo rituály vývojové. Mezi ty můžeme zařadit např. rituál menarché, rituál přechodu chlapce v muže a podobně. A právě tyto rituály jsou v současné době často opomíjené, nebo nahrazené pouze povrchní formou oslavy (např. mužská „chlastačka“ s kamarády při narození dítěte). Více tímto trpí muži, protože u žen jsou díky jejich fyziologii vývojové přechody přirozenou součástí života. Menarché (první menstruace), porod, klimakterium, tyto přechody přirozeně doprovází (nebo většina z nich) každou ženu. Ale co z toho je v moderní společnosti slaveno a uctíváno? Porod ještě nějakým způsobem ano, ale znáte ženu, která by rituálně oslavila klimakterium? Nebo kolik dívek opravdu naplno oslavilo příchod menstruace? A pak jsou tu také takové „drobnosti“ jako rozchod s partnerem, těžká nemoc, náročné období. To vše si zaslouží poděkování, uctění a propuštění. Moje partnerka Míša u nás v teepee takové rituály pro ženy tvoří. Oslavu menarché, poporodní rituál zavinování kostí i mnoho dalších. Když pak vidím všechny ty dívky a ženy před začátkem a na konci takových rituálů, vnímám plně změny, které se u nich za těch pár hodin udály a jak moc to pro ně bylo důležité. U rituálu menarché vidím, jak ráno přichází dívky a odpoledne odchází ženy. A je moc důležité, že si to uvědomují také jejich rodiče a dokážou je i díky tomu snadněji propustit do života.

Jak už jsem psal výše, muži jsou v tomto více „zanedbaní“. Jednak k tomu nemají takový vztah, jednak je rozšíření mužských rituálů stále ještě malé. Z osobní zkušenosti mohu říci, že mužům nejvíce chybí rituál přechodu chlapce v muže. To, co bylo u původních kmenů naprosto přirozené (např. u Lakotských indiánů obřad Vision Quest), dnes už několik generací úplně chybí. Dříve toto zajišťovali všichni muži v kmeni a díky tomu také všichni muži stáli plně ve své mužské síle a mohli ji předávat dále svým synům. Ovšem v dnešní atomizované společnosti se tato zdravá a plná mužská síla projevuje výjimečně a my muži, kteří takovými rituály chceme a potřebujeme projít, musíme spoléhat na pár vědomých mužských koučů místo na své otce. Proto má drtivá většina mužů v sobě stále uzamknuté malé chlapce a tomu odpovídají jejich nedospělé reakce na náročné situace.

Dobrou zprávou je, že se to postupně mění, a to, co bylo dříve doménou pouze těch „bláznivých ezoteriků“, se dnes již dostává do podvědomí i zbylé populace. A snad i tento krátký článek bude vodítkem pro další z vás, jak si k těmto rituálům najít cestu. Je to nezbytné, je to žádoucí, je to zdravé.

 

Autor: Ing. Martin JanouchČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?

Zobrazit Článek

Mobil není dudlík. Jak pomoci dětem k psychické pohodě?
6 min

Viscerální tuk: Proč je nebezpečný a jak ho řešit pomocí TCM

Zobrazit Článek

Viscerální tuk: Proč je nebezpečný a jak ho řešit pomocí TCM
6 min

Jaká jsou nejčastější onemocnění u mužů po 50?

Zobrazit Článek

Jaká jsou nejčastější onemocnění u mužů po 50?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány

Zobrazit Článek

Malý atlas akupunktury – 30. díl – Čtyři brány
4 min

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?

Zobrazit Článek

Jak na hyperfunkci štítné žlázy?
4 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.