Fenomén jménem včelí pyl


Včelí pyl, to jsou zrnka pylu, která jsou spojená slinnými sekrety včel, nektarem a někdy také medem do granulí, které mívají velikost cca 1,4 až 4 milimetry. Včely jej používají jako zdroj potravy. Včelí roj dokáže sesbírat až 250 gramů pylu denně, to znamená, že za rok sesbírá až 40 kilogramů.  

Co se ve včelím pylu skrývá?

Včelí pyl obsahuje velké množství různých sloučenin, ty nejčetnější si uvedeme. V pylu se ukrývá hodně: 

 • cukrů: fruktóza, glukóza, sukróza aj., 
 • bílkovin: tvoří 10 až 40 % objemu pylu, zahrnuje např. albumin, globuliny, gluteliny, prolaminy, enzymy, 
 • aminokyselin, včetně esenciálních (naše tělo si je nedokáže vyrobit): nejvíce je v pylu leucinu, dále glutamové kyseliny, valinu, isoleucinu, threoninu. Je zajímavé, že právě obsah aminokyselin nejvíce závisí na ročním období, kdy je pyl sesbírán, na podzim je v pylu více histidinu, metioninu a serinu. Díky vysokému podílu aminokyselin, je včelí pyl vhodným nutričním doplňkem pro vegetariány. 
 • mastných kyselin (tuků), nejvíce je v pylu fosfatidylcholinů, fosfatidyletanolaminů aj. a omega-3 mastných kyselin, méně pak omega-6 mastných kyselin.  
 • vitamínů, včetně těch rozpustných v tucích, např. vitamín A a beta karotenoidy a E, ve vodě rozpustné vitamíny skupiny B a vitamín C.  
 • minerálů: s pylem získáte také minerály, a to hlavně draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík, zinek, železo, mangan, měď a selen.  
 • polyfenolů/flavonoidů, které slouží jako antioxidanty: např. fenolové kyseliny (hydroxyskořicová, ferulová), kvercetin, myricetin, kaempferol, luteolin, apigenin aj.    
Bee,And,Flower.,Close,Up,Of,A,Large,Striped,Bee

Proč konzumovat včelí pyl?

Včelí pyl stejně jako jiné včelí produkty má pozitivní vliv na naše zdraví. Jeho účinky může ovlivnit to, z jaké rostliny pochází.  

Nyní se podíváme na některé z účinků. K tomu využijeme data z různých studií. 

Studie na buňkách a zvířatech 

Nejprve se podíváme na studie in vitro, tj. na buňkách. Zde se ukázalo, že včelí pyl má protizánětlivé účinky,  neboť tlumí produkci prozánětlivých cytokinů, tj. buněčných působků, které aktivují a udržují zánět v těle. Protizánětlivý efekt byl potvrzen také při pokusech na hlodavcích. Pyl také dokáže snižovat oxidační stres, který je spojený se zánětem a zvýšeným rizikem chronických onemocnění, včetně těch nádorových. 

Zajímavé jsou také jeho protimikrobiální účinky. Včelímu pylu nedokázaly čelit mnohé bakterie (zlatý stafylokok, Escherichia coli, salmonely, Listeria monocytogenes atd.), škodlivé houby a kvasinky (Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Candida albicans…). Ve studiích na zvířatech se také odhalilo, že včelí pyl zvyšuje fyzickou výkonnost, a to i u starších hlodavců.  

Studie s lidskými dobrovolníky

Jako vždy se však zaměříme hlavně na studie s dobrovolníky/pacienty. Jelikož ty přesně ukazují, jak produkt ovlivňuje člověka. Musíme upozornit, že včelí pyl může mít mnohem více účinků než ty, které zmíníme.  

 • Pyl a krevní cukr: konzumace včelího pylu má pozitivní efekt na regulaci (snižování) hladiny krevního cukru (glykémii), z čehož můžou profitovat také osoby s cukrovkou. V kombinaci s dalšími látkami, např. minerálem selenem dokáže chránit buňky slinivky, které produkují inzulin, tj. hormon, který snižuje glykémii.  
 • Pyl a prostata: včelí pyl může být velmi prospěšný pro muže. Zlepšuje totiž funkce a stav prostaty. Dokáže mírnit zánět (prostatitidu) a také zbytnění (hyperplazii) prostaty. Tím také snižuje obtíže s močením a zvyšuje sexuální funkce.  

Ženy jistě zaujme to, že mnohé složky pylu působí velmi pozitivně na pokožku, redukují vrásky a nechtěné skvrny na kůži. Udržuje totiž pokožku dostatečně hydratovanou a elastickou.  

 • Pyl a imunita: již výše jsme zmínili, že má včelí pyl schopnost ovlivňovat imunitní systém. Dokáže podpořit protiinfekční i protinádorovou imunitu. Umí však také mírnit nežádoucí záněty, např. autoimunitní či alergické. 
 • Pyl a srdečně-cévní systém: konzumace včelího pylu chrání srdečně-cévní soustavu. Dokáže snižovat hladiny cholesterolu, který poškozuje cévy, do nichž se ukládá a přispívá ke vzniku aterosklerózy. Může chránit před aterosklerózou, ale co víc, u lidí, co již aterosklerózou trpí a nereagují na jinou léčbu,  snižuje postup nemoci, stabilizuje ji. Včelí pyl ve studiích také zajistil pokles krevního tlaku a snížil riziko vzniku trombů (krevních sraženin). 
 • Pyl pro sportovce: u sportovců může vést užívání včelího pylu ke snížení stresových reakcí, které jsou spojené s nadměrnou fyzickou i psychickou zátěží, navíc podporuje růst a dobrý stav svalové hmoty.  

Je včelí pyl pro každého?

Včelí pyl je dalším včelím produktem, který má potenciál ovlivnit náš organismus. Pro pylové alergiky však toto neplatí. Mohou mít po konzumaci včelího pylu závažné reakce. Je ovšem pravdou, že ne každý včelí pyl jim může škodit, záleží, zda obsahuje zrnka pylu, na která jsou alergičtí. Ale rozhodně neradíme testovat, zda včelí pyl alergik snese.  

Pokud patříte mezi ty šťastné, co pylovou alergií netrpí, nebojte se a některý včelí produkt rozhodně vyzkoušejte, ať už je to včelí pyl, med, propolis, mateří kašička, apod.

Autor článkuČlánek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku

Zobrazit Článek

Hericium zlepšuje mozkové funkce a psychiku
3 min

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?

Zobrazit Článek

Jak podpořit imunitu bez prášků, pouze pomocí jídla?
6 min

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Pornatka kokosová (Fú Líng)
2 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.