Jak si doma snadno vypěstovat léčivé byliny

Protože se na Cestě želvy nachází celá řada článků věnujících se posílení imunity z perspektivy tradičních bylin a metod čínské medicíny, ráda bych se v tomto článku zaměřila na dvě léčivky, které jsou všude kolem nás a mezi jejichž schopnosti patří výrazná podpora přirozené imunity.
Jednou z nich je šípek, který známe všichni asi od dětství nejen jako plod, který pomáhá ladit barvy podzimu, ale také ve formě šípkového čaje. Tou druhou je túje, kterou známe spíše jako okrasný strom, který jedni milují, zatímco druzí ji ve formě živých plotů kolem anglických trávníků považují přinejmenším za nevkus. Nicméně málokdo ví, že má mnoho společného s homeopatickým přípravkem Thuya.
Plody růže šípkové nabízejí díky svým léčivým vlastnostem celou řadu možností využití, přičemž jsou jejich účinky respektovány i tradiční čínskou medicínou i přes fakt, že se nejedná o původní čínskou bylinu. Jejich velkým benefitem je z pohledu TCM posílení Wei Qi, tedy obranné Qi organismu.
Protože mají šípky silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti a současně podporují regeneraci a zdravý způsob stárnutí díky obsaženému vitaminu C a flavonoidům, nejenže posilují imunitu, ale současně zlepšují stav pokožky a pomáhají například při zmírňování projevů artritidy. Jejich vizuální podobnost s jujubou nebo goji, které se považují v rámci TCM za léčivky dlouhověkosti, zřejmě nebude náhodá
Šípky je vhodné sbírat přibližně od poloviny září do poloviny října, i když v současných měnících se klimatických podmínkách se může doba sběru trochu posunout. Důležité je, aby byly plody velké, jasně červené a lesklé. Pokud je chcete sušit, pospěšte si před prvním mrazy, zatímco například na šípkovou marmeládu je lepší nechat šípky přemrznout, aby změkly a byly sladší.
Jak jsem uvedla již na začátku, tuto rostlinu známe spíš jako okrasný stromek a tak trochu neřest moderních zahrádkářů hledajících jednoduchá řešení. Ale ne každý ví, že již starověké národy například používaly vůni tújového dřeva při svých obětinách, ne nadarmo má název thuya původ v řeckém slově „thyia“, což znamená „vonný strom“. A indiáni věděli o léčivých účincích túje, respektive zeravu západního, ještě předtím, než byl v šestnáctém století tento okrasný strom dovezen ze Severní Ameriky do našich končin.
Pozor, jedná se o jedovatou léčivku, takže na přípravu vlastních léčivých lektvarů zapomeňte!
Nicméně pozor, větévky, šištice i dřevo zeravu jsou vysoce toxické, což platí především pro mladé výhonky. Proto rozhodně nedoporučuji připravovat si vlastní léčivý přípravek. V tomto případě si raději zajděte do lékárny a řekněte si o homeopatikum thuya occidentalis.
Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.
Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.
Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.