Hatha, Vinyasa nebo Hot jóga? Jaký styl je pro mne nejlepší?


Jóga existuje již od starověku. Její význam se nikdy neztratil, jen se v průběhu let proměňoval, nejvíce pak v posledních třech dekádách. Staré učení vykrystalizovalo v moderním světě v mnoho různých názvů pro jógové směry, z nichž některé mají přímou návaznost na indické tradice (hatha jóga), jiné pak menší (vinyasa) nebo prakticky žádnou (beer jóga). Ale jaký druh jógy je pro nás ten nejpřínosnější? Existuje jich tolik. Už samotný program na dveřích studia může být pro nezasvěcené velmi matoucí.

Začít a mít pevnou vůli

Ať už jste se rozhodli pro jakýkoliv styl jógy, gratulujeme, odhodlali jste se pro sebe něco udělat, což je polovina úspěchu. Pokud vám hned první druh jógy nevyhovuje, nezoufejte. Zejména při lekcích, které nabízí lektorům větší volnost, se může stát, že vám, spíše než jiný styl jógy, bude více vyhovovat jiný lektor nebo lektorka. Buďte trpěliví a vytrvejte.

Jógové styly mohou být čistě meditativního charakteru nebo velmi fyzicky náročné. Zhodnoťte sami objektivně svůj stav a momentální rozpoložení tak, abyste si vybrali lekci, která vám bude v danou chvíli nejvíce vyhovovat. V souvislosti s jógou můžete najít různé definice i způsoby klasifikace. Řadí se například dle zaměření (jóga na bolavá záda), cílové skupiny (jóga pro cyklisty), denní doby (ranní jóga), místa (jóga na židli), skupiny ásan (jóga vleže) nebo návaznosti na tradici (kundalini).

yoga -1

Co radí výzkum?

Dobrá zpráva je, že nehledě na styl jógy, všechny vykazují pozitivní výsledky v oblasti redukci stresu. Wang (2020) zkoumal hatha, bikram, kundalini, kriya, kripalu a jin jógu. Následně analyzoval účinky jednotlivých druhů jógy na muže a ženy, kteří praktikovali od 4 do 28 týdnů. Výsledek jasně ukazuje, že jóga má pozitivní účinky proti stresu u naprosté většiny zdravých lidí. V různém věku, rozpoložení nebo fyzické dispozici může člověku poskytnou více benefitů různý styl. Starší člověk po úraze ocení spíše pomalejší styl např. s pomůckou židle tzv. chair jógu, těhotné zas jógu pro budoucí maminky atp.

Základním kamenem jógového veškerenstva je hatha jóga. Hatha je obecná kategorie, která zahrnuje většinu stylů jógy. Nyní také dominuje v jógových sálech na západě. Hatha joga je vědomá práce s vlastním tělem skrze ásany (pozice těla), pránájámu (dechová cvičení) a meditaci (zklidnění mysli). Tradiční pojetí navíc zahrnuje jak mravní disciplíny (jáma a nijáma), tak procesy čistění těla (šatkríja) a mudry (gesta). Hatha učí, že je potřeba nejdříve očistit a ovládnout činnost fyzického těla, následně pak vládnout nad myslí.

Jaký styl je tedy pro mne ten nejlepší?

Ten, který vám v daný okamžik zrovna dává smysl. Finální volba se odvíjí od vás a vašeho očekávání. Ráno to může být jiný styl než večer, na začátku jara jiný než v zimě a při slabosti jiný než v plné síle. Naslouchejte svému tělu s respektem a citlivou pozorností. A pokud jste si přišli pro konkrétnější odpověď, zkuste si pro inspiraci udělat test.Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak zhubnout a neublížit si

Zobrazit Článek

Jak zhubnout a neublížit si
6 min

Vrhněte se do boje s pigmentovými skvrnami

Zobrazit Článek

Vrhněte se do boje s pigmentovými skvrnami
5 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Zobrazit Článek

Pacientům s pokročilým nádorem hlavy pomáhají polysacharidy z Maitake

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky

Zobrazit Recept

Chřest ve slanině s grilovaným sýrem halloumi a cherry rajčátky
30 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.