Ohňovec


Česky: ohňovec brázditý

Latinsky: Phellinus linteus

Charakteristika působení z pohledu tradiční čínské medicíny:

Chuť: studená

Povaha: lehce hořká

Tropismus: tlusté střevo, játra, žaludek

Tradiční použití z pohledu čínské medicíny:

  • nejsilněji ze všech hub pročišťuje vlhkou horkost
  • ochlazuje oheň žaludku
  • odstraňuje a odvádí z těla hlen (Tan)
  • pomáhá od bolesti
  • rozhýbává krev
  • rozbíjí krevní stáze
  • zastavuje krvácení

Ohňovec  je vitální houba, užívaná již tisíce let. Součástí tradiční medicíny je především v oblasti Číny, Japonska a Korei, ale roste i v Africe a tropických oblastech Ameriky. Jde o chorošovitou dřevokaznou stopkovýtrusou houbu, jejíž jedlá, ale výrazně hořká plodnice, má obvykle hnědou až černou barvu. Hostitelem houby je nejčastěji moruše, ale může růst i na dubech a jiných listnatých stromech. V čínských herbářích je zmiňováno využití Ohňovce v případě nadměrného krvácení a menstruačních potíží, později jsou popisovány i účinky diuretické a schopnost posilovat vnitřní orgány. Ohňovec je jako vitální houba hojně užíván do dnešních dnů a jeho účinky jsou zkoumány nejen empirickou zkušeností, ale probíhá i množství klinických studií.

Účinky Ohňovce:

Posiluje i harmonizuje imunitní systém, má výrazné protivirové a protibakteriální působení, u chronických nemocí ho můžeme využít jako přírodní antibiotikum, stimuluje humorální a buněčnou imunitu.

Pomáhá u alergických reakcí organismu, dle výzkumů zabraňuje uvolňování histaminu v reakci na alergenní podněty a dokáže tlumit produkci Th2 cytokinů a podporovat produkci Th1 cytokinů, čímž harmonizuje imunitní nerovnováhu v případě alergických reakcí.

Má výrazné protizánětlivé účinky, užívá se především v případě chronických nebo autoimunitních zánětů. Je možné jej využít všude tam, kde je v organismu vlhké horko, které je, z pohledu čínské medicíny, příčinou zánětů.

Pomáhá při revmatoidní artritidě, která je provázena projevy horka. Revmatoidní artritida je z pohledu čínské medicíny (Bi Zheng). Problémy způsobuje vnější patogen, který napadá oslabený organismus, energie přestává proudit přirozeným způsobem, tvoří se blokády a tím otoky i bolesti. Ohňovec je vhodný v případě, že jde o teplé až horké, nateklé, červené klouby nebo projevy horkosti v těle spojené s revmatoidní artritidou. Ohňovec pomáhá snižovat zánět modulací imunitního systému, pročištěním vlhkého horka z organismu a rozhýbáním vzniklých blokád.

Používá se na podpůrnou léčbu nádorů, dokáže vyvolat apoptózu nádorvých buňek, je vhodný v případě metastáz, pomáhá především v případě nádorů prsu, plic, prostaty, melanomů, sarkomů i u nádorů v oblasti trávicího systému (jícnu, žaludku, jater, žlučníku, dvanáctníku, tlustého střeva i konečníku). Je vhodný jako podpůrná léčba u chemoterapie či radioterapie.

Pomáhá s kožními záněty. Tím, že odstraňuje z těla vlhkou horkost, je vhodný u ekzémů a dermatitid, které mokvají a jsou červené.

Díky svému tropismu k žaludku, játrům a tlustému střevu a současně schopnosti pročišťovat vlhké horko z organismu je vhodný u akutních infekčních průjmů, pokud jsou zapáchající, rychlé, žluté a se známkami horka, ale i u chronických, nespecifických zánětů střev, při ulcerózní kolitidě či při Crohnově nemoci.

Pokud je v trávicím traktu více horka, podporuje celkově trávicí proces a střevní peristaltik, pomáhá v případě nadýmání, nechutenství, je vhodný při zpomaleném metabolismu, u nevolností či průjmů. Svým ochlazujícím působením na žaludek pomáhá při pálení žáhy, refluxu, krvácení či zánětu dásní, paradentóze, vlčím hladu či zápachu z úst.

Pokud je příčinou neplodnosti zvýšená hladina cytokinů a NK buněk, může být vhodný i v tomto případě.

Podporuje cirkulaci krve a rozbíjí krevní stáze, tím působí proti bolesti.

Snižuje oxidační stres, ochraňuje a regeneruje játra, reguluje hladinu cukru v krvi, detoxikuje vnitřní orgány, pokud je v těle přítomno horko.

Podporuje množení kostních buněk osteoblastů.

Účinné látky v Ohňovci:

Ohňovec obsahuje velké množství bioaktivních látek. Největší podíl v sušině mají jednoduché cukry, monosacharidy, ale hlavně cukry složené, polysacharidy včetně beta glukanů, které mají imunostimulační, antioxidační i protinádorové účinky. Další součástí Ohňovce jsou fenolové sloučeniny jako flavony, pyrony a furany, které mají také protizánětlivé, protinádorové a antibakteriální účinky. Terpeny v houbě obsažené mají opět výrazné protinádorové, antioxidační a protiinfekční účinky. Další součástí houby jsou steroidy i aminokyseliny. Nechybějí ani minerální látky jako měď, zinek, mangan, železo, sodík, hořčík, draslík a vápník, které jsou obsaženy ve stopovém množství a jejich obsah záleží na prostředí kde houba vyrůstá.

Kontraindikace a známé lékové interakce:

Ohňovec odstraňuje z těla vlhké horko.

Tím, že je chladné povahy, není vhodný v případě chladu v organismu.

Při dlouhodobém užívání může příliš zachladit slezinu a celý systém trávení.

Formy vhodné k užívání a jejich dávkování:

Horkovodní extrakt s 30% polysacharidů

Tato forma je nejvhodnější v případě zdravotních potíž. Houby doporučujeme vždy 5 dní užívat a 2 dny udělat v užívání pauzu, zvláště pokud se řeší problémy související s imunitním systémem, či chronické potíže

Doporučené dávkování pro dospělého člověka cca 50-70 kg, extrakt s 30% polysacharidů:

Preventivní užívání

  • 1 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Lehčí zdravotní potíže

  • 2 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Vážnější zdravotní potíže

  • 3-5 g houbového extraktu na den (všech hub dohromady)

Tinktura s obsahem vitálních hub

Tinktury dávkujeme podle váhy obvykle dáváme tolik kapek, kolik člověk váží, tato denní dávka se rozdělí na polovinu, jedna polovina se užívá ráno a druhá polovina v poledne nebo večer.

Houby ve formě prášku (powder, biomasa)

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka pro dospělého člověka je 2-3x denně čajová lžička houbového prášku rozmíchaná ve vodě.

Sušené plodnice hub

Tato forma je vhodná k preventivnímu užívání. Obvyklá dávka je 20-100 g na den. Plodnice je možné přidat do jídla nebo udělat odvar. Odvar připravíme tak, že vezmeme 100 g hub a vložíme je asi do půl litru studené vody a půl hodiny vaříte mírným varem. Některé houby jsou vhodné k jídlu i s odvarem jako například Agaricus či Hericium, některé jsou příliš dřevité jako například Reishi.
Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Mohlo by vás zajímat

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat

Tradiční čínská veterinární medicína a její využití při léčbě zvířat
8 min