Jak nastavit ve vztahu hranice


Hranice vymezují, oddělují a ochraňují náš prostor a nás samotné. Ať jsou to hranice naší země, našeho pozemku nebo naše osobní hranice ve vztazích k druhým lidem. Kvůli hranicím a jejich narušování se po staletí vedly a bohužel stále vedou války. Hranice často vnímáme jako pevně dané a neměnné. Naučíme-li se hranice ve vztazích považovat za „zónu“, ve které se můžeme pohybovat, stanou se důležitým prostorem pro naše zdravé a vyrovnané vztahy.

Hranice jsou běžnou součástí našeho života. Setkáváme se s nimi prakticky stále a všude. Fyzickou hranicí pro naše tělo je jeho povrch, kůže. Pomáhá nám udržovat homeostázu. Hranicí je vzdálenost, kterou udržujeme s ostatními lidmi. Rozhraní je mezi dnem a nocí, prací a volným časem, časem, který věnujeme sobě a který druhým.

Pravidla, dohody a naše zvyklosti a návyky hranice definují.  Někteří lidé mají hranice stanovené striktně a jednoznačně – nikdy nepiji alkohol. U někoho stanovení hranic, jejich striktnost či benevolentnost závisí na okolnostech – když jsem v příjemné společnosti, dám si skleničku. Hranice se mohou posouvat, uvolňovat či utahovat i v dlouhodobějším horizontu. Například pokud se necháme postupně zavalovat dalšími a dalšími pracovními úkoly, riskujeme, že posuneme časovou hranici práce daleko za obvyklých osm hodin a pracovní přetížení, negativní důsledky na naše zdraví i osobní vztahy na sebe nenechají dlouho čekat.

Druhy osobních hranic

Pojďme se podívat, jaké druhy hranic jsou pro naše vztahy důležité. Jsou to především fyzické, emoční, materiální a finanční hranice. V intimních vztazích jsou to i hranice sexuální.

 • Fyzické hranice jsou vzdálenosti, které udržujeme mezi sebou a druhými lidmi, a forma doteku mezi námi. Některé osoby, zpravidla ty bližší, pouštíme i do intimní zóny, ostatní raději držíme ve větší vzdálenosti, v zóně veřejné. O těchto hranicích se zpravidla nedomlouváme, tak nějak se přirozeně dějí. Často si můžeme všimnout, jak ustupujeme a kam až se za několik minut rozhovoru posuneme, když nám druhá osoba vstupuje do osobní či dokonce intimní zóny. Příkladem vyjednávání o hranicích může být neverbální dohoda, zda si při pozdravu budeme třást pravicí nebo se přátelsky obejmeme.
 • Emoční hranice nám pomáhají k tomu, že se v kontaktu s druhými cítíme dobře. Při jejich stanovování můžeme říci – nechci se bavit o vztahu s tvými rodiči, když jsem unavená z práce, protože je to pro mě příliš vyčerpávající. Tyto hranice nám mohou pomoci nenechat se zahltit emocemi druhých – nejsem zodpovědný za to, jak reaguješ na moje rozhodnutí.
 • Materiální a finanční hranice nám pomáhají být dobrým hospodářem ve vztahu ke svému majetku a financím, stanovují podmínky, za kterých darujeme a/nebo půjčujeme věci či peníze, jak důslední jsme při jejich vracení.
 • Sexuální hranice v počátcích intimního vztahu rovněž mohou být v dlouhodobých vztazích předmětem k domlouvání se a hledání komfortní zóny na obou stranách. Týkat se mohou četnosti, pozic, způsobu ochrany před nechtěným početím atd.
Upset,Woman,Dont,Speaking,After,Discord,With,Mother,And,Husband

Zdravě nastavené hranice nám pomáhají:

 • Nastavit reálná očekávání v interakci s druhými lidmi.
 • Udržet si fyzický i emoční komfort, pohybovat se v tzv. okně tolerance, kdy jsme v optimální kondici a schopni čelit nárokům našeho prostředí.
 • Vyjasňovat si individuální zodpovědnosti.
 • Oddělit naše potřeby, myšlenky a pocity od potřeb, myšlenek a pocitů druhých.

Hranice nejsou, hranice se dějí:

Dovolíme-li druhým opakovaně a trvale naše hranice překračovat nebo jsme to my, kdo hranice druhých nerespektuje, narušuje to kvalitu našich vztahů. Nejasně vymezené hranice rovněž vytvářejí velký prostor pro nedorozumění a zklamaná očekávání. I rigidní hájení v minulosti stanovené hranice nás může po čase začít omezovat. Většina hranic je proměnlivá. Hranice nejsou, hranice se dějí. Všímavost nás učí uvědomovat si, co se děje v přítomném okamžiku, pozorovat svoje tělo a mysl. Proto ji můžeme velmi výhodně pro poznávání našich hranic využít.

Jak pracovat s hranicemi

Udělejte si na dvacet minut čas a pohodu. Připravte si papír a tužku. Začněte prozkoumávat jednotlivé oblasti svého života – partnerský vztah, rodinné vztahy, přátele, práci, volný čas, finance a majetek, oblast duchovního a duševního růstu. Pokuste se nalézt hranice nebo chybějící hranice, které v jednotlivých oblastech máte. Zapište si svoje zjištění. Nehodnoťte sebe, ani se nekritizujte. Pokuste se prozkoumat jednotlivé hranice a situace všímavě. Uvědomujte si, co se objevuje v myšlenkách, pocitech a ve vašem těle, když si danou situaci nebo hranici vybavíte v mysli. Buďte laskavým pozorovatel své zkušenosti v přítomném okamžiku a nechte se jí inspirovat k případné odvaze hranici posunout.

 • Partnerský vztah – nevěra partnera znamená konec vztahu.
 • Rodinné vztahy – nechám si mluvit do života od své matky, neumím jí říct ne, když je toho moc, naštvu se a několik dnů jí nezavolám.
 • Přátelé – nikdy nepůjčuji peníze.
 • Práce – od doby, když jsem začala pracovat na home office, mi zmizela hranice mezi prací a volnem, zprávy čtu neustále.

Energie na ochranu hranic

Podívejte se na seznam svých hranic ještě jednou. Tentokrát si uvědomujte, kolik energie a úsilí vás stojí hranici uchránit. Můžete využít škálu od jedné do deseti. Podívejte se pak na všechny škály a možná vám to pomůže pochopit, kde v průběhu každého dne ztrácíte velké množství energie. Energeticky náročné hranice jsou výzvou k práci s nimi. Možná je držíte jen ze zvyku a už vám neslouží. Nebo jsou naopak nedefinované a energii vám bere to, že znovu a znovu druhým musíte vysvětlovat, co po nich chcete.

Na všechny otázky ANO

Můžete pracovat s hranicemi i odlehčenějším způsobem. Po nějakou dobu běžného dne si v duchu odpovídejte na všechny otázky, které vám druzí kladou, ANO. Sledujte, co se ve vás odehrává. Poté můžete ANO vyměnit za NE. Svoje tělesné, myšlenkové i emoční reakce, se kterými se setkáte, můžete využít jako povzbuzení pro posunutí hranic užitečným směrem.

Měňavka nebo inkoustová kaňka

Měňavka nebo inkoustová kaňka

Kdysi jsem se svými hranicemi velmi intenzivně pracovala. Při jedné z meditací se mi hranice zjevily jako měňavka. Měňavku jsem si pamatovala z hodin biologie na gymnáziu jako jednobuněčného živočicha s panožkami, které se rozpínají nebo stahují v reakci na podněty z okolí. Měňavka dostala svůj název podle své schopnosti měnit tvar. Povzbuzena laskavostí k celé své zkušenosti jsem si uvědomila, že hranice se skutečně dějí. Nejsou neměnné, ale pod vlivem mnoha faktorů se proměňují. Proměnlivost způsobuje např. naše zdraví, nálada, množství energie, předchozí zkušenost, budoucí očekávání. Bylo to pro mě osvobozující (nemusím za každou cenu hranice hájit), a zároveň povzbuzující (hranice mohu definovat znovu a znovu). V programu mindfulness pro pokročilé jedna z účastnic zmínila, že vnímá hranice jako kaňku z rozlitého inkoustu. Každá je originální, má různý tvar, rozlévá se do všech směrů, někdy je rozlitá méně, někdy více.

 

Inspirace z těchto vhledů nám může pomoci uvědomovat si hranice v unikátních situacích. A to i v těch, které se opakují znovu a znovu. Jejich unikátnost a proměnlivost může přitahovat naši pozornost a povzbuzovat naši vůli spočinout v přítomnosti.

 

Autor: Ing. Marcela Roflíková

 

Marcela Roflíková je mezinárodně kvalifikovaná lektorka mindfulness, lektorka programu MBSR (využití mindfulness pro snižování stresu), zakladatelka Českého mindfulness institutu, spolu-autorka knihy Mindfulness pro každého* (Grada,2020).

* Mindfulness pro každého – Roflíková Marcela | Knihy Grada

 Článek obsahuje kvíz

Tento článek obsahuje kvíz. Pro vyplnění kvízu je třeba se přihlásit.Hodnocení článku

Diskuze

0 KOMENTÁŘŮ
Žena sedící na barové stoličce hledí do telefonu. Ilustrace
Do diskuze zatím nikdo nepřispěl. Buďte první kdo napíše komentář.
Vstoupit do komunity

Na podobné téma

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?

Zobrazit Článek

Proč potřebuje naše tělo dovolenou? Nejste náhodou workoholik?
6 min

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách

Zobrazit Článek

Proč se vyhýbat Éčkám v potravinách
7 min

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM

Zobrazit Článek

Udržte si zdraví a energii na cestách díky TCM
6 min

Mohlo by vás zajímat

Jak užívat čínské bylinné směsi

Zobrazit Článek

Jak užívat čínské bylinné směsi

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový

Zobrazit Článek

Seriál o bylinkách TCM - Gumojilm jilmový
3 min

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty

Zobrazit Recept

Veganský burger s grilovaným tofu, cuketou a rajčaty
60 min

Staňte se členem klubu

Získejte přístup ke všem článkům, slevu na placené webináře a produkty TCM a mnoho dalšího s naším předplatným.

ic48-Sale
Nakoupíte levněji produkty různých značek

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Yoga
Dostanete přístup k on–line cvičením a meditacím

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.

ic48-Webinar
Získáte webináře zdarma nebo se slevou

Každý měsíc pro vás zajistíme slevu od různého výrobce produktů čínské medicíny.